Jóga, ájurvéda a letní období

07.05.2022

Pocit lehkosti, svobody, síly, energie, teplé a dlouhé dny. Vítejte v letním období. Také máte pocit, že v létě vám jde všechno s lehkostí? Či naopak, máte pocit, že vás spálí horké letní slunce? Samozřejmě i v tomto ročním období hrají roli naše dominantí dóši. Podle nich buď slunce vyhledáváme a konečně v tomto období nemáme studené ruce a nohy, nebo naopak nás spíše láká klimatizovaná místnost, protože máme pocit, že venku nemůžeme dýchat.

Jedním z principů ájurvédy je následovat a být v harmonii s aktuálním ročním obdobím. Tedy i v létě platí, že pokud znáte svoje dominantní dóši, můžete lépe dodržovat sezónní doporučení, které pomohou vašemu tělu dosáhnout vnitřní harmonie a zvládnout s úsměvem a radostí dané roční období.

Léto, je obdobím ájurvédské dóši Pitty, která má tyto vlastnosti: teplá, ostrá, lehká, tekutá, mastná, rozpínavá. Letní ostré slunce, velké teplo, sucho je tedy spojeno s touto ájurvédskou dóšou. Období, kdy hodně cestujeme a můžeme se setkat s tím, že v některých částech naší planety je léto horké, dusné s vysokou vlhkostí vzduchu, i toto ovlivňuje naši Pittu. Teplo přirozeně zlepšuje pružnost svalů a mobilitu kloubů, což víme, že je spíše typické pro dóšu Vátu. Pokud budeme dodržovat sezónní doporučení, pak se vyhneme přetížení organismu a využijeme toho, co léto přináší pozitivního našemu tělu, duchu i mysli.
V letních měsících jsme nejaktivnější, sportujeme, podnikáme různé výlety, často doje i na cyklistiku a turistiku či jdeme běhat, což třeba po zbytek roku neděláme. I mysl je více akční, dá se řící až přestimulovaná, převládá jang. Cílem letní praxe je harmonizovat Pittu a přirozeně ochlazovat organismus. Jak už jsem psala výše, může být léto spojené i s Vátou, tedy nesmíme zapomenout i na ni.

Jak správně jíst v letním období

V létě většina z nás přirozeně dává přednost lehkým jídlům, porce jsou menší a jídlo je dobře a rychle stravitelné. To je správná cesta, takové jídlo pomáhá udržovat trávící oheň v harmonii. Většina z nás má toto období spojené s grilováním, pořádají se párty, večeře, večírky, snažte se vyhnout přejídání, předejdete tím pocitům vyčerpání, těžkosti a únavy.

Typickou chutí je sladká, hořká, trpká, vychutnáte si chladné (ne však příliš ledové), mírně mastné, vše, co obsahuje hodně vody. Všude koupíte různé druhy čerstvého ovoce a zeleniny, do jídelníčku patří saláty, dopřát si můžeme sladké, ale i mléčné výrobky, jako jsou mléko, tvaroh, ghí, čerstvý domácí jogurt, a dokonce i zmrzlina. Všechna nerafinovaná sladidla, mimo medu a melasy ochlazují, tedy patří do letního jídelníčku. Nápoje, které pijeme v letním období, by měly být pokojové teploty nebo jen chladné, nikdy ledové.

Nebojte se zařadit do svého letního jídelníčku čerstvé ovoce, nevyhýbejte se ani kyselému ovoci, zralým sýrům, teplé zelenině, jako je mrkev, řepa, ředkvičky.

Snažte se vyhnout extrémně kořeněným jídlům, které obsahují chilli nebo kajenský pepř. Mějte také na paměti, že syrová zelenina (například v salátech) bude lépe trávena, pokud se jí k obědu, tedy v čase, kdy převládá ájurvédská dóša Pitta, než například k večeři.

Pokud hledáte vhodné ájurvédské doplňky stravy pro kontrolu Pitty v letním období, budete mít na výběr z opravdu velkého množství. Ty nejvíce doporučované jsou Amalkai, Brahmi, Bhumyamalaki, Kutki, Neem a Shatavari.

Vhodné ájurvédské praktiky

Letní období je pro většinu z nás velmi příjemné, nemáme problém vstávat dříve, což nám umožňuje mít více času pro sebe. Brzké ráno je skvělý čas pro jógovou praxi (samozřejmě i pro jakékoliv jiné cvičení). Pokud se ráno sprchujete, zařaďte jemnou olejovou masáž oleji, které harmonizují Pittu. Příjemně nás ochlazují, zklidňují nervový systém i přetíženou mysl. Ideální je kokosový nebo slunečnicový olej, esenciální oleje, jako je jasmín, santalové dřevo, levandule, lotos, Gardénie či růžová voda, která je velmi osvěžující. Večer před spaním po koupeli masírujte chodidla Brahmi olejem, který stahuje nadmíru horkosti a uzemňuje, zklidňuje. Pokud milujete koupele, pak vyzkoušejte mléčnou mátovou nebo mléko a lístky růží. Ideální čas, kdy jít do postele je mezi 22:00 a 23:00. Doporučuje se lehnout si na pravý bok, ulevit srdci a dát prostor lunární energii (proudící v dráze Idě), která nás zklidňuje a harmonizuje nadmíru sluneční energie, která v nás převládá v letních měsících.

Jógová praxe

Jak už bylo zmíněno výše, v tomto období jsme nejaktivnější, chce se nám sportovat, ale musíme být opatrní kvůli přílišnému zahřívání. Ideální je necvičit mezi 10:00 a 14:00, nejlepší je zařadit lekce brzy ráno. Nezapomeňte, méně je někdy více. Nezařazujte příliš silové aktivity, a ne velké intenzity, klidně jen 50 % vašeho maxima. Pro udržení pocitu chladu a pro vnitřní zklidnění se používá pár kapek růžového oleje do oblasti mezi obočím, třetí oko.

Pránájáma a ásana

Jak správně praktikovat jógu v letním období, abychom nezvyšovali Pittu a nezpůsobili si přetížení organismu, nezatěžovali kardiovaskulární systém nebo svaly a klouby? Jednoduše, zkuste vést praxi v rytmu dechu, pomalé plynulé pohyby, klidný ujjayi dech, který harmonizuje vnitřní teplotu. Zkuste se soustředit na přirozenost pohybů v pozicích a nechoďte za vaše hranice. Díky teplu by mohlo dojít ke zranění svalů, svalových úponů, kloubů.

Více než dlouhým výdržím v pozicích zařaďte plynutí, tedy ideální čas na jemnou vinyasa jógu.
Zařaďte záklony, které tvoří prostor pro srdce, plíce, lymfatický kmen, masírují oblast solaru plexu, čímž se uvolňuje přílišné teplo, a jemně se stimuluje tenké střevo.

Pozice ve stoje i balanční pozice jsou vhodné pro vytvoření pocitu spojení se zemí i pro následné plynutí. Nezapomínejte na úklony pro stimulaci lymfatického systému i předklony pro zklidnění a snížení vnitřního tepla, i tyto pozice jemně ochlazují.

Pokud nebude velké teplo, můžete zařadit stoj na hlavě, nebo na rukou, pro stimulaci toku krve, vody i lymfy, pro harmonizaci činnosti mozku a lunární energie.

Vhodné jsou všechny dechové techniky, které nevytvářejí teplo

Vzduch přicházející do těla nás přirozeně ochlazuje.

Začněte střídavým dechem Nádi Šódhana, která harmonizuje sluneční a měsíční energii, levou a pravou mozkovou hemisféru, sympatický a parasympatický nervový systém. Velmi intenzivně pomáhá v boji proti stresu. Určitě nezapomeňte na následující dechové techniky, ty jsou nedílnou součástí letní praxe.

Šítali a Šitkari pranajáma - chladivé dechové techniky, nádech pusou, představte si, že se nadechujete skrze brčko nebo utvořte ruličku z jazyka, výdech nosem. Vnímejte příjemný pocit svěžesti.

Jemný Ujjayi dech pro harmonizaci vnitřní teploty. Naslouchejte zvuku, který vychází z oblasti hrtanu. Zvuk, který připomíná šum moře. Zkuste si představit i pohyb mořské vody, vnímejte pocit plynutí s nádechem a výdechem.

A poslední, kterou zmíním je Čandra Bédhana - dýchání levou nosní dírkou pro ochlazení, stimulace lunární energie.

Meditace - Dhjána

Léto je ideální čas pro meditaci v chůzi. Zkuste jen jít přírodou, pokud možno bosí a jen si zkuste plně uvědomovat každý krok, nemluvte, vnímejte svět okolo vás.

Vyzkoušejte Pranam, léčivou pohybovou meditaci. Pran = prána, životní síla, energie. Nam = klanět se. Zkuste v těchto jednoduchých pozicích střídajících se v rytmu dechu jen cítit přítomnost prány, pocit lehkosti, svobody i vnitřního klidu. Jen nechte vše přirozeně plynout. Tuto zkušenost může mít při této praxi každý bez ohledu na zkušenosti s jógou.

Letní období je nabité sílou, energií, ale i pocity urputnosti a zaťatosti, i to je Pitta. Přirozeně nás nutí být akční a neustále něco dělat, ale nezapomínejte po každém výkonu je třeba relaxace, uvolnění. Nebojte se tedy zařadit pozici mrtvoly nebo odpolední krátký spánek. Přineste harmonii mezi oheň a zemi, elementy, které vás ovládají v letním období.

Text: Zuzana Klingrová

Zdroj: Časopis Rituals, cesta životem