Kdy se vyplatí pořídit venkovní stínění?

25.03.2023

Také se po zimě nemůžete dočkat slunných jarních dní a teplého letního počasí? Pokud vás ale každé léto trápí přehřívání vašeho domu či bytu, venkovní stínění může být dobrým pomocníkem.

Ochrana před pohledy zvenčí, ostrým sluncem i vysokými letními teplotami… To všechno umí venkovní stínění, které pohltí teplé sluneční paprsky ještě před oknem a pomáhá tak účinně bránit přehřívání interiéru. "Exteriérová stínicí technika je efektivním řešením, jak doma udržet příjemnou teplotu po celý den a zároveň ušetřit za klimatizaci, případně se bez ní díky němu dá i zcela obejít. Pokud je zatažené, udrží v místnostech orientovaných ke slunci o pět až sedm stupňů Celsia menší teplotu než tam, kde venkovní stínění chybí," uvádí David Šejvl, manažer divize stínění značky VEKRA, největšího českého výrobce oken. Na klimatizaci interiéru se díky tomu spotřebuje podstatně méně elektřiny. Pořízení stínicí techniky je navíc jen jednorázová investice, zatímco klimatizace běží každé léto a navíc může mít i negativní vliv na zdraví.

Jaký druh stínění ale zvolit? Výběr toho správného závisí na požadavcích majitele a také na tom, co dovoluje stavba. Každý typ má jiné výhody, například venkovní žaluzie umožňují regulovat průchod světla do interiéru, venkovní rolety zase místnost zcela zatemní a dokážou také utlumit hluk zvenčí. K výběru je ovšem třeba přistoupit včas, a to před započetím rekonstrukce na starším domě a u novostaveb ještě před dokončením projektu. "Aby vše dopadlo podle plánu, je vhodné pořídit venkovní stínění spolu s okny jako jeden komplet. Stínicí technika se totiž v ideálním případě instaluje tak, aby byla po dokončení skrytá v zateplení domu, čemuž je třeba přizpůsobit i montáž oken," upozorňuje David Šejvl z VEKRY. Pokud bude obojí dodávat jedna firma, může si správné řešení včas pohlídat a majiteli tak ušetřit zbytečné starosti. Vše se navíc zvládne při jedné práci a jeden dodavatel držet záruku bude jak za okna, tak i za stínění.
Více na www.vekra.cz.