Když obyčejný pohyb nestačí: Proč vlastně chodit do posilovny

23.09.2022

I když se pravidelně věnujete nějakému sportu, i tak byste měli do posilovny občas zajít. Díky silným svalům budou vaše výkony lepší a vyhnete se i zranění.

O tělo je potřeba starat se komplexně. Dávat mu zdravou stravu i pravidelný pohyb. Neměli bychom od něj ale chtít jen výkony a výdrž, když samostatně netrénujeme i samotné svaly. "Návštěva fitness centra by se měla stát pro každého člověka pravidelnou rutinou. Pevné, silné a funkční svaly jsou potřeba pro každý sport, ať už se jedná o hokej, fotbal, volejbal, ale i golf a další rekreační sporty, jako je v zimě lyžování, nebo v létě turistika či výlety na kolech," říká Marcela Blechtová, fitness trenérka a odbornice na správnou výživu.
Je potřeba kompenzovat sedavé zaměstnání

Všechno totiž souvisí se vším, a aby svaly dobře fungovaly i při tom nejběžnějším pohybu, a podržely vás, když to nejvíc potřebujete, musí být trénované. "Nejeden klient mi potvrdil, jak i rekreační sporty zvládá o dost lépe, když celý rok pravidelně cvičí a svaly na to připraví. A nejde pouze o výdrž při sportech. Vybudované svaly vás ochrání před nečekanými pády, výrony a fungují i jako prevence před úrazy. Navíc vám zlepší držení těla, i když musíte celý den sedět v práci u počítače," popisuje své zkušenosti Marcela Blechtová.

Zároveň ale dodává, že se situace zlepšuje a lidé se začínají starat nejen o to, co jedí, ale i o komplexní fungování jejich těla. "Vnímám v poslední době velký zájem lidí starat se o sebe, a fitness centra bývají zaplněná. Velmi mě těší, že lidé pochopili, že musí kompenzovat sedavé zaměstnání, a že právě cvičení jim pomůže cítit se dobře i splnit přání vypadat lépe," říká trenérka.

Jak s posilováním začít?

Pokud jste svoji komfortní zónu ještě neopustili, je na čase s tím začít. Posilování je totiž součástí zdravého životního stylu, a bez správného a komplexního pohybu se funkční tělo neobejde. A rozhodně to neodkládejte. "Nekonečné odsouvání povede pouze k tomu, že nikdy pořádně nezačnete. Nebojte se také zeptat o první rady v posilovně trenéra. On vás prvními kroky snadno a smysluplně provede a přizpůsobí cvičení vašemu tělu na míru. Vysvětlí, vám jak tělo funguje a zkontroluje vaše držení těla," radí Marcela Blechtová.

To ale nejsou jediné důvody, proč je lepší začít s odborníkem po boku. Funguje totiž i jako motivace a pomyslný hlídač vašeho zdravého životního stylu. "Díky trenérovi budete mít vždy důvod, proč nevynechat návštěvu posilovny. Naučí vás správně jíst i odpočívat," dodává odbornice.

Trénink na míru

Na první schůzce se také nebojte trenérovi říct, pokud máte nějaká omezení, bolesti či stres. To by totiž mohlo narušovat výsledky cvičení. Podle vašeho harmonogramu a zdravotního stavu vám pak trenér připraví trénink přesně na míru. "Posilovna má mnoho benefitů, které ze začátku nebudete vnímat. Je jasné, že bude potřeba překonat pár nepříjemných začátků, než se vaše tělo rozhýbete. Potom ale poznáte, co vše vám cvičení a zdravá strava přináší. Budete se cítit mnohem lépe. Každý pohyb, cesta do práce, vyběhnutí schodů, či procházka s rodinou bude najednou méně náročná. Nebudou vás bolet záda ani klouby. V těle začne proudit pozitivní energie. Předejdete mnoha nemocem a úrazům. Možná také potkáte v posilovně nové kamarády. Budete se cítit jistější," vypočítává Marcela celou řadu benefitů, které správný trénink těla přináší.

Pokud jste začátečník, začněte se cvičením v posilovně dvakrát až třikrát týdně. Potom podle vašich cílů můžete zintenzivnit docházku. Dlouhodobě stačí hodina denně, pětkrát až šestkrát v týdnu, což opět pomůže přesně určit trenér. Pozná, v jaké jste kondici, a jak často je pro vás dobré cvičit.

"Nechtějte ale výsledky hned. Pomalu a správnou cestou k nim dojdete lépe. Díky tomu vás hned v začátku neodradí přetížení a velké bolesti svalů. Stanovte si proto cíle podle vaší výchozí kondice. Pokud máte například špatné držení těla, odstraňte ho hned na začátku. Potom se teprve věnujte tvarování a postavě vašich snů," uzavírá Marcela Blechtová.