Když onemocní ženské lůno…

18.09.2022

Již nějakou dobu jsme ochotni připouštět to, co bylo ještě před poměrně krátkým časem nemyslitelné, to, co dávné kultury považovaly zcela přirozeně za samozřejmost. To, že naše složité, těžké, negativní, stresující emoce jsou základem nemocí, které se při dlouhodobém či setrvalém, neměnném stavu, manifestují v podobě mnoha neduhů fyzického těla.

Vagina - pochva

Dávné kultury považovaly vaginu za bránu k životu a měly ji v posvátné úctě. Doba temna dala tomuto ženskému orgánu latinský název vagina značící pochvu pro meč. Název, zdá se, více definuje tento orgán ve vztahu k mužskému světu než vztahující se ke světu ženskému.

Pokožka vulvy je identická s oblastí podpaží, a to apokrinními potními žlázami, které vysoce citlivě reagují zvýšenou sekrecí potu, a to nejen na fyzickou námahu, ale i na emocionální výkyvy. Zevní genitálie, pochva, děložní čípek umístěný v nejspodnější části dělohy, vejcovody a vaječníky tvoří ženské pohlavní ústrojí. Močový měchýř je umístěn v oblasti nad pochvou, zatímco močová trubice, která z něj vychází, vede v oblasti horní části pochvy a ústí nad vstupem do pochvy.

Nejcitlivější oblast

Ženské orgány představují často problém, a to jak pro ženy, tak i pro muže. Ženské genitálie rozhodně nezažívaly v uplynulých staletích svůj vzestup, natož posvátné uctívání jako za časů dávno minulých kultur. Po staletí bylo ženám vštěpováno, že jejich orgány jsou nečisté, nehezké, a jakékoliv týkající se téma bylo striktně tabuizováno. Odmítnou sex znamenalo a může znamenat doposud problém, který má dalekosáhlé dopady do vztahové oblasti. Rozsáhle traumatizující je zcela pochopitelně znásilnění, nevhodné poznámky a sexuální ataky v dětství. Oblast ženských genitálií je vysoce citlivá na vše, co se vztahuje k ženě jako takové. Pokud žena nemůže rozhodovat o svém těle sama a svobodně, ať to již vyplývá z pocitu nutnosti být někomu sexuálně k dispozici, aniž by s tím vědomě souhlasila, či bere sex jako výměnu za pohodlí, finanční zajištění, snahu udržet si partnera, snahu udržet rodinu, je téměř jisté, že rozpor mezi chci a musím se dříve či později začne somatizovat.

Chronické i akutní problémy

Stresová močová inkontinence, záněty močových cest a močového měchýře, poševní infekce, záněty děložního čípku, herpesy či rakovina děložního čípku jsou výsledkem celého řetězce ženského traumatu, chronické nespokojenosti, pocitu oběti a vydání napospas, citové rozpolcenosti, či až nenávisti vůči mužskému principu. Pojem znásilnění zde nevztahujeme pouze k fyzickému ataku, ale ke všemu, kdy je žena nucena přistoupit na cosi, co je v silném rozporu s jejím podvědomím či vědomou potřebou a zároveň neschopností tomu nejen čelit, ubránit se, ale i postavit se za sebe, změnit okolnosti tak, aby její tělo bylo nuceno být předmětem dohod, vykupování se a permanentního pocitu ohrožení. V ženském těle se skrývá mnoho bolesti, nejen té vlastní, ale i té zděděné, po ženách rodu. Je důležité najít si čas na sebe sama, čas hojení, čas uvědomování si, co je pro tělo a jeho citlivé orgány v pořádku a co nikoli, a najít odvahu změnit svůj život.

Text: Judita Korfová

Zdroj: Časopis Rituals, cesta životem