Když tělo říká STOP
Tempo dnešního života nás nutí vnímat bolest jako něco přirozeného. Když se stává nesnesitelnou a začíná nás obtěžovat, zaženeme ji růžovou pilulkou a jedeme dál.
Bolest je však součástí naší obranyschopnosti a signálem, že s naším tělem něco není v pořádku, a není radno ji ignorovat, protože z bolesti akutní (vycházející z bezprostředního podnětu, např. po úrazu) se může snadno vyvinout bolest chronická (bolest přetrvávající více než tři měsíce). Chronická bolest již není jen zdviženým prstem, ale stává se sama o sobě nemocí, protože zaměstnává člověka natolik, že se stává jejím otrokem. Takové je základní rozdělení typů bolesti. Existuje jich celá řada a nezahrnují jen tělo, ale také duši. Nezřídka se také "psychická" bolest spojená s úzkostí a strachem vkrádá do naší tělesné schránky v podobě staženého žaludku, bušení srdce či tlaku na hrudi. Bolest se také liší podle pohlaví. Výzkumy prokázaly, že u žen se práh bolesti mění v závislosti na menstruačním cyklu. Čím víc se období menstruace blíží, tím je žena citlivější. Za vším stojí estrogeny, které fungují jako jakési zesilovače. Ženy však mají tu výhodu, že jejich mozek vyhodnocuje zprávy o bolesti dříve než mozek mužů, a mohou na ně tedy dříve zareagovat. Navzdory tomuto zobecňujícímu rozdělení je však vnímání bolesti zcela subjektivní záležitostí.
Jak bolest vzniká?
V celém našem těle jsou rozmístěny takzvané nocisenzory, poplašná zařízení, která se spustí při zaznamenání bolestivého podnětu. Jsou na povrchu těla, ve svalech, kloubech, sliznicích, na povrchu vnitřních orgánů. Existuje jich celá řada a jsou různě specializované na tlak, teplo, chlad, vibrace či vlastní bolest. Nocisenzory předávají zprávu do mozkového centra, které ji překládá jako bolest. Proto například potom, co se řízneme, vzniká určitá časová prodleva, než si uvědomíme, že nás to vlastně bolí.
Naslouchejte svému tělu
Není žádnou novinkou, že varovné signály svého těla spíše ignorujeme a k lékaři přicházíme později, než bychom měli. Často si tak zaděláváme na zcela zbytečné problémy, jejichž řešení zabírá více času, než by nám vzala jedna dvě návštěvy u lékaře. Přitom dobře víme, co nás obvykle trápí - bolesti při menstruaci, migréna, ztuhlost krčních svalů či páteře... Příčiny většinou také známe, ale protože se to zrovna nehodí, umlčíme je nějakým medikamentem. Hlavní rada při zaznamenání opakovaných bolestí tedy zní: Naslouchejte svému tělu a svému instinktu!
Síla tlaku
Když nás něco bolí, nevědomky přikládáme k postiženému místu ruku a netušíme, že v podstatě využíváme principů, na nichž stojí čínská medicína. Když nás začíná bolet hlava, masírujeme si jemně spánky, při rýmě přikládáme prsty ke kořeni nosu a tak dále. Jinými slovy využíváme sílu akupresury. Díky této metodě si můžete sama ulevit například od nastupující migrény. Nejen jemnou masáží v oblasti spánků, ale také tahy prováděnými od temene hlavy po krku směrem k páteři. Akupresurní body, které tiskneme v případě únavy a bolesti očí se nacházejí v malé prohlubni na počátku obočí, poblíž kořene nosu, nebo uprostřed dolního okraje očního důlku. Při menstruaci, bolení hlavy a zubů či zácpě, stlačujte po dobu asi 5 minut bod dráhy tlustého střeva, který se nachází na kožní řase obou rukou mezi palcem a ukazovákem. Pro domácí akupresuru se prodává řada pomůcek, například akupresurní ponožky s mapou tlakových bodů. Jejich nalezení, které je základem úspěšné léčby, však není úplně snadné. Pokud vás trápí závažnější zdravotní obtíže, svěřte se raději do rukou odborníka. Za všech okolností však pamatujte na zásadu, že tato metoda by se neměla provádět při zánětech, infekčních onemocněních, čerstvých zraněních a cévních onemocněních.
Síla energie
Na podobném principu funguje reiki, léčitelská metoda pracující s vesmírnou energií. Zní to možná trošku bláznivě, ale řekněte sama: proč dětem, když se zraní, foukáme na bebíčko? Proč si přikládáme ruku na břicho při menstruačních bolestech nebo nevolnosti? Podvědomě využíváme energie, s níž však neumíme pracovat. Od toho jsou tu však kurzy, v nichž předávají mistři reiki své dovednosti dál. Během kurzů se naučíte energii cítit a směřovat ji na místa, kde je nějaký problém. Reiki pomáhá také v situacích, které zažíváme dnes a denně, spojených s únavou, nedostatkem energie a stresem.
Vyzrajte na stres
Příčinou řady bolestí bývá stres. Existuje však řada preventivních cvičení, díky nimž se jich můžete ušetřit. Základem je správné "zpěvácké" dýchání do bránice, tedy hluboký dech, při němž se nezvedají ramena, ale vzduchem plní břicho až do stran (chtělo by se říct až na záda). Důležité je nadechovat se a vydechovat velmi pomalu, aby měl kyslík čas rozprostřít se po těle, dostat se do mozku a "zklidnit" nervové buňky. Již po tomto jednoduchém cvičení se vám zklidní tep a uvolníte se. Základním předpokladem je absolutní soustředění, kdy vnímáte právě jen proces nadechování a vydechování. Než se techniku dýchání naučíte a zautomatizujete si ji, bude vám to chvíli trvat. V praxi vám však na dechové cvičení bude stačit třeba už jen pár minut.
Rozpohybujte se
Velká řada problémů, s nimiž se potýkáme, souvisí s naším životním stylem. Většina z nás sedí minimálně třetinu dne před počítačem, věnuje pozornost monitoru a naše šedá kůra mozková musí v rychlém časovém sledu přijímat a zpracovávat kvanta informací. Výsledky této denní konstelace všichni dobře známe. Jak si s nimi poradit? Řiďte se pravidlem pravého opaku. Máte sedavé zaměstnání? Věnujte volný čas pohybu. Nedávno mě jedna známá šokovala zprávou, že mají v práci zavedené "ribstolové" desetiminutovky, chvíle, kdy se zaměstnanci vrhají na ribstole, aby si na nich protáhli pokroucené hřbety. Proč ne? Za chvíli se možná, tak jako v Číně nebo Japonsku zavedou povinné kolektivní rozcvičky. Představa je to trochu děsivá, ale do jisté míry inspirativní. Určitě v tom smyslu, že bychom si každý den po práci měli trošku protáhnout údy. Nemusíte hned běžet do fitcentra. Stačí, když se denně projdete, uvolníte páteř, krk a natáhnete zkrácené svaly při lehkém relaxačním cvičení třeba i před televizí. Trávíte každý den v uzavřené kanceláři? Vyvětrejte se na čerstvém vzduchu! Ideálně na výletech nebo procházkách, a když to nepůjde jinak, pak i třeba cestou z práce, na cestě s dětmi do školy nebo při venčení čtyřnohého miláčka. Trávíte svůj pracovní týden v rušném cvrkotu mezi lidmi? Najděte si chvilku absolutního ticha, klidu a samoty, kdy se budete moci zaobírat jen svými myšlenkami. Každý den se musíme stoprocentně koncentrovat. Ve dnech volna se však určitě najde skulina, kdy můžeme vypnout a nechat mozek "odpočinout" při nějaké nenáročné činnosti.
Pocit absolutní blaženosti
Znáte také příjemné šimrání v oblasti žaludku a podbřišku, které se objeví, děláte-li něco velmi příjemného? U někoho se objevuje po dlouhé koupeli se sklenkou dobrého vína, u jiného po dobrém sexu, pečlivém úklidu, zušlechtění zahrady, zuřivém nakupování, po setkání s příjemnými lidmi nebo pořádném sportovním výkonu. Ať už patříte do jakékoli kategorie lidí a máte svůj pocit absolutní blaženosti spojen s jakoukoli činností, zahrňte ji do svého týdenního harmonogramu alespoň jednou jako spolehlivý ventil stresu a jako motivaci, na kterou se navzdory všemu budete moci vždycky těšit.
Zdraví nade vše
Uvedené tipy, jak předcházet bolesti, ať už se vydáte cestou akupresury, reiki nebo nějaké formy cvičení a relaxace určitě nejsou všespásné. Možná, že přijde doba, kdy se budeme chtě nechtě muset vydat do rukou lékaře a nechat zmonitorovat stav své tělesné skořápky z gruntu. Snad však přispějí k tomu, že si uvědomíme, že existují i jiné léky na bolest, než zmíněná růžová pilulka.
Text: Běla Gabrielová
Zdroj: Časopis Estetika