Když trénink řídí tělesná baterie

19.03.2023

Někdo dávkuje trénink podle pocitu, jiný pomocí chytré elektroniky nebo osobního trenéra. Mezi nejtěžší úkoly vedení tréninku patří určení stavu přetrénování a únavy organizmu. Pokud máte správné informace, můžete menšími tréninkovými dávkami dosáhnout větších pokroků. Chytré hodinky a nositelná elektronika obecně přináší nové metody, jak stav únavy a zatížení organizmu zjistit. S velmi zajímavým propojením zdravotních a tréninkových funkcí přichází ve svých hodinkách americká značka Garmin.

Klíčem je variabilita srdečního tepu (HRV)

Moderní chytré hodinky nabízejí nejen propojení s telefonem, ale na zápěstí měří také řadu zdravotních veličin. Jednou z nich může být variabilita srdečního tepu. Variabilita srdečního tepu je něco jiného než srdeční tep. Zatímco při měření srdečního tepu se sleduje počet úderů srdce za minutu, při měření variability srdečního tepu se sledují prodlevy mezi dvěma sousedními tepy a jejich změny v čase. Variabilita srdečního tepu dokáže prozradit informace o stavu nervového systému sportovce a v souvislosti s tím také odhadnout zatížení organizmu.

"Stress Score" jako moderní kondiciogram

Variabilitu srdečního tepu bylo donedávna možné měřit jen pomocí hrudních snímačů. S rychlým vývojem sportovní elektroniky se nedávno objevila možnost měření variability srdečního tepu na zápěstí. Oproti měření na hrudi je měření na zápěstí k dispozici po celý den, a pokud hodinky nesundáváte z ruky, tak i v noci. U Garmin hodinek jsou data variability srdečního tepu nejlépe vidět ve funkci "Stress Score", která nabývá hodnot od 0 do 100, přičemž vyšší hodnoty prozrazují vyšší zatížení vašeho organizmu. Zatížení organizmu může být způsobeno nejen náročným tréninkem a následnou regenerací, ale také blížící se nebo probíhající virózou, pracovním zatížením, alkoholem nebo i přejedením. Letmý pohled na celodenní křivku prozradí, jak dlouho jste se zotavovali z tréninku, nakolik vám dal zabrat náročný den v práci nebo kolik hodin odpočinku vám ubrala večerní sklenička s kamarádkami.

Garmin Forerunner 55 – ukázka zobrazení hodnot funkce Body Battery na displeji hodinek
Garmin Forerunner 55 – ukázka zobrazení hodnot funkce Body Battery na displeji hodinek


Máte nabitou tělesnou baterii?

Průběžné hodnoty "Stress Score" jsou velmi zajímavé, zejména pak pokud se je naučíte číst a získáte zkušenost s vlivy, které zátěž organizmu ovlivňují. Garmin ale myslel i na laiky a hodnoty "Stress Score" zjednodušil a vyjádřil jednou jedinou hodnotou. Pojmenoval ji "Body Battery". Tělesná baterie nabývá podobně jako "Stress Score" hodnot od 0 do 100, ale na rozdíl od míry stresu ukazuje zbývající tělesnou energii. Hodnota v podstatě porovnává míru regenerace a spánku s mírou stresu organizmu a fyzického zatížení.

Garmin Venu 2 Plus – ukázka zobrazení hodnot funkcí Stress Score a Body Battery na displeji hodinek
Garmin Venu 2 Plus – ukázka zobrazení hodnot funkcí Stress Score a Body Battery na displeji hodinek


Funkce "Body Battery" vám tak může pomoci hospodařit s tělesnou energií. Představte si, že ráno vstanete ve skvělé kondici a máte před sebou náročný pracovní den, který s vypětím všech sil zvládnete. Na večer se těšíte, máte naplánovaný náročný, intervalový trénink. Sport je pro vás relaxace, ale po návratu domů se musíte k tréninku přemlouvat. Co je správně? Vynechat nebo jet podle plánu? Pokud vám ukazatel tělesné baterie potvrdí, že vám nezbylo příliš energie, je lepší trénink vynechat nebo změnit na méně náročný. Ne vždy se vyplatí využít svoji energii do poslední kapky. Z přetížení vznikají chyby a úrazy, které vás mohou od tréninku nechtěně na nějakou dobu odloučit. Nezapomeňte, že odpočinek je důležitou součástí tréninku a funkce "Body Battery" vám s jeho správným dávkováním dokáže pomoci.

www.garmin.com