Kolagen: Opravdu ho vaše tělo potřebuje?

21.10.2022

Z každé druhé reklamy na nás vyskakuje informace, že potřebujeme kolagen. Na svaly a klouby. Na lepší stav pleti. Kvůli očím, vlasům, ledvinám... Opravdu je taký nezbytný, a tak skvělý? Máme odpovědi od laborantky, která se na kolagen podívala ze všech stran.

Kolagen je opravdu základní stavební jednotka tkání. Je to bílkovina, která se nachází ve šlachách, kůži, očích, kostech, chrupavkách, nehtech, zubech, vlasech a pojivových tkáních, ale také v našich svalech, orgánech a tepnách.

Jelikož je všude, znamená to, že tělo si ho musí samo vyrábět, nebo ne?

"Ano, lidský organismus kolagen přirozeně produkuje, ale s věkem se jeho produkce snižuje. Již od dvaceti let klesá produkce kolagenu v buňkách kůže. Tento proces urychluje také kouření, nadměrné vystavování se slunečnímu záření nebo celkově špatná životospráva. To vede k oslabení struktur buněk, k oxidaci a projevům stárnutí," vysvětlila na úvod Mgr. Kateřina Ščasná, laboratorní diagnostička - asistentka ze společnosti Pharma MKL.

Produkce kolagenu se výrazně snižuje po 35. roce. Proto nám stárne a vysušuje se kůže, prohlubují se vrásky, snižuje se kvalita nehtů i vlasů a občas nás trápí klouby...

Potraviny, které pomáhají

Aby se tak nedělo, měli bychom podle odbornice přijímat kolagen v první řadě ze stravy.
"Doporučuji konzumovat potraviny přirozeně bohaté na kolagen. Jde hlavně o chutný vývar z kostí a kloubních částí, huspeninu, ryby i mořské plody," radí K. Ščasná z Pharma MKL. "Jak však ukazují statistiky zobrazující životosprávu Čechů, naše stravování v průměru neobsahuje dostatečné množství živin potřebných pro optimální zdraví. Potraviny, které konzumujeme, neobsahují minimální denní množství proteinů, vlákniny, vitamínů a minerálů potřebných ke zdravému fungování organismu. V tomto případě je namístě uvažovat o dlouhodobém užívání doplňků výživy, např. i kolagenu."

Doplňování kolagenu ve formě výživového doplňku je důležité zejména u lidí trpících artrózou, lidí po operaci (hojení ran a obnova tkání), kojících žen (z důvodu zvýšeného výdeje energie při kojení) a během těhotenství (to je ale potřeba konzultovat s lékařem). Zvýšit množství kolagenu v těle formou doplňků by měli rovněž lidé, kteří se aktivně věnují sportu, zejména silovému.

Další skupinou jsou vegani a vegetariáni, kteří obecně přijímají méně aminokyselin, protože nejedí maso ani masné produkty bohaté na tyto živiny.

Jiný původ, jiný kolagen

Není vůbec jedno, jaký doplněk stravy obsahující kolagen si vybereme. Podle původu a délky řetězce, do kterého je molekula kolagenu spojena, není každý zdroj této bílkoviny pro tělo stejně efektivní.
"Každý typ kolagenu má totiž jiný úkol. Jeho biologická dostupnost a vstřebatelnost v organismu je závislá na jeho typu, ale i zdroji, ze kterého pochází, a formy, do které ho výrobce zpracoval," pokračuje laborantka z Pharma MKL. "Kolagenové přípravky se vyrábějí z mořských ryb, alternativně z kravských tkání a šlach, prasečí kůže nebo kuřecích kostí, podle toho rozlišujeme i typy kolagenů. Hovězí obsahuje kolageny typu 1 a 3 a je relativně levný. Rybí kolagen je převážně typ 1, vyrábí se zejména z kůží a šupin kvůli udržitelnosti, příležitostně rybího masa. Co se týká vstřebatelnosti z pohledu původu, nejhůře se vstřebává vepřový, lepé hovězí a nejlépe rybí. Důležitá je i forma, nejlépe se vstřebává tekutá forma, méně dobře pak prášková a nejhůře kapslová."

Méně efektivní jsou kolageny pro vegany a vegetariány pocházející z kmenových bakterií a kvasinek.

Nejúčinnější kolagen

Vysvětlení, proč se nejlépe vstřebává tekutý kolagen, je poměrně jednoduché. Tráví se a do krevního oběhu se dostává rychleji než pevné konzistence kolagenových doplňků. "Většina klinických studií zabývajících se vstřebatelností kolagenu ukázala, že z tekutého kolagenu dokážeme vstřebat kolem 90 %, z kapslového kolem 30 %," ozřejmuje K. Ščasná.

Kolagen na pití bývá obyčejně označovaný jako hydrolyzovaný. Odbornice vysvětlila, co to znamená: "Hydrolyzovaný kolagen znamená, že kolagen výrobce rozdělil na malé peptidy, které jsou pro tělo jednodušeji stravitelné. Kolagenové peptidy se považují za nejlepší formu kolagenu pro užívání, protože dlouhé a komplikované bílkovinové řetězce jsou nejdříve rozbity na menší časti. Tělo tak nemusí vynaložit zbytečně energii nejprve na rozložení složitého řetězce a potom na jeho vstřebání, ale může se rovnou soustředit na vstřebávání a jeho transport tam, kde je to potřeba."

Vstřebatelnost práškových kolagenů je podobná tekutým, protože i práškové kolageny jsou hydrolyzované, tedy velké bílkoviny kolagenu jsou v produkte už rozložené. Tekutá forma se ale vstřebává o něco rychleji než prášková.

Kolik kolagenu je dost?

Abychom užíváním kolagenu dosáhli toho, co potřebujeme, důležitý je nejen typ kolagenu na základě jeho původu, ale také jeho množství. Čím vyšší je obsah kolagenu v denní dávce, tím kvalitnější, respektive účinnější je doplněk výživy.

"Někdy je v denní dávce pouze 1 000 mg, jindy 8 000 mg hydrolyzovaných peptidů, což může výrazně ovlivnit výsledky užívání. V tomto kontextu je třeba vnímat i tvrzení o příznivých účincích kolagenu na pokožku, vlasy, nehty, klouby a podobně. Zároveň je třeba mít na paměti, že účinek kolagenu se na každém odráží jinak a na jiných místech," zdůrazňuje odbornice z Pharma MKL.

Přehnané očekávání

Ani užívání toho nejkvalitnějšího kolagenu nevede k masivní obnově této bílkoviny v těle, ale pomáhá zpomalit efekty přirozených procesů stárnutí i nezdravého životního stylu.

"Studie ukazují, že vyšší příjem kofeinu a kouření přímo ovlivňují opotřebení kloubů a artrózu. Existují však metaanalýzy, které ukazují, že lidé trpící artrózou, kteří užívali kolagen více než 90 dní, popisovali zmírnění příznaků onemocnění, a to hlavně chronických bolestí. Zdravotní stav však užívání kolagenu určitě změnit nedokáže," zdůrazňuje K. Ščasná.

Zázraky nemůžeme čekat ani od krémů s obsahem kolagenu. "Krémy, které obsahují kolagen spolu s kyselinou hyaluronovou, působí pouze na svrchní vrstvy pokožky a jejich efekt spočívá v tom, že pokožka je na dotek jemná, měkká a hydratovaná. Krémy však nedokážou proniknout ke spodním vrstvám kůže a hloubkově opravit změny způsobené přirozeným stárnutím a špatným životním stylem. V nejvyšší míře má na vrásky a degradaci kolagenu v kůži vliv UV záření, proto je na hloubkovou hydrataci kůže důležité hledat řešení, která fungují zevnitř směrem ven. Ne opačně," uzavírá odbornice.