Kosmetička Marcela Eller vyvrací mýty o přírodní kosmetice

25.02.2024

Marcela Eller je majitelka e-shopu s přírodní kosmetikou a salonu Siel Beauty. Jako kosmetička má za sebou i bohaté profesionální zkušenosti s konvenční kosmetikou a díky tomu má nejen vhled do obou kosmetických světů, ale i něco jako "šestý smysl" pro výběr opravdu účinných přírodních značek. Dováží britskou značku Jane Scrivner a radost z jejích účinků šíří na všechny strany. Nadšené jsou nejen její zákaznice, ale i klientky kosmetiček, které u ní prošly školením. Zajímavé informace ze světa kosmetiky sdílí také v podcastu Ruce od krému a hlava v pejru.

Vaše cesta ke kosmetice na profi úrovni začala ve zdravotnickém prostředí, ale přivedla vás nakonec do světa přírodní bio kosmetiky. Jak se to stalo?

O kosmetiku jsem se zajímala odjakživa a vděčím za to své mamince, péče o pleť byla přirozenou součástí života. Studovala jsem sice zdravotnickou školu a chtěla být porodní asistentka, ale zlákala mě nabídka na pozici školicí kosmetičky jedné distribuční firmy. Po pár letech v salonu jsem začala mít problém s kontaktní dermatitidou, ruce jsem měla rozpraskané až do krve. Reagovala jsem na všechno "umělé". Úleva a stabilizace přišla až díky používání ekodrogerie a přírodní kosmetiky. Bylo jasné, že vrátit se ke stejné práci nemohu.

Přírodní bio kosmetika je opředená mnoha mýty a dost častý je černobílý přístup zastánců i odpůrců. Existuje v nějaká zlatá střední cesta, tedy kombinace vědeckých a přírodních tradičních metod?

Podle mě se oba tyto světy brzy propojí. Mnoho značek přírodní kosmetiky se dnes opírá o vědu a mají vlastní laboratoře, mnoho těch konvenčních zahrnulo do portfolia oleje i rostlinné výtažky a více myslí na kožní bariéru. Cíl je přece jediný - spokojený zákazník a jeho zdravá a silná kůže.

Podle čeho kvalitní přírodní kosmetiku vybíráte?

Jako kosmetička chci od přírodní kosmetiky víc, ne jen olejíčky a hydroláty, ale séra a aktivní látky v účinném množství. Přesně to jsem našla u britské značky Jane Scrivner. Její zakladatelka je sama kosmetička, kůži má "osahanou" a je to znát. Hned po první aplikaci jejích 5 kroků mě dostala uvolňující vůně a hlavně okamžitý účinek, což jsem dříve nezažila ani při používání konvenční profi salonní značky. Navíc produkty Jane Scrivner sbírají na mezinárodní soutěži The Shortlist Beauty Awards jedno ocenění za druhým, i to je důkaz kvality a výjimečnosti.

Jedním z mýtů ohledně přírodní kosmetiky je, že není vhodná pro citlivou pleť se sklonem k alergiím nebo různým dalším potížím. Jaké jsou vaše zkušenosti?

Ačkoliv už bych jinou kosmetiku používat nechtěla, protože má pro moji kůži skvělé benefity a moje tělo negativně reaguje na umělé chemické látky, netvrdím, že je přírodní kosmetika pro všechny a že na ni nemůže být reakce. Řekla bych to takto: na přírodní kosmetiku můžu zareagovat stejně jako na konvenční a naopak. A stejně jako existují konvenční značky formulované pro citlivou pleť, existují tyto formulace i u přírodních značek. Není jich mnoho, ale existují. Například značka Laponie of Scandinavia, kterou také dovážím, má finský certifikát Allergy a je vytvořena pro citlivou a alergenní pokožku.

Přírodní kosmetika byla dříve trochu pozadu co se týče nabídky profesionálních kosmetických služeb. Jakoby snad ženy, které dávají přednost přirozené kráse, o sebe raději pečovaly samy doma. Mění se to už konečně?

Na vzestupu tento trend je, ale ještě vnímám i určité zdráhání kosmetiček, které chtějí pro klientky anti-age a přístrojová ošetření. Stále je v povědomí názor, že přírodní rovná se málo účinná. To chci změnit. Přírodní kosmetika funguje a dá se propojovat s přístrojovým ošetřením nebo i jinými metodami. U přírodní kosmetiky máte v rukou silný koncentrát výtažků z rostlin, zatímco jinde kolikrát najdete jen malé procento a pyšní se tím akorát tak na obalu. Léta jsem školika kosmetičky pod značkou, která je v českých salonech velmi rozšířená a tak krásný efekt jsem neviděla. Opravdu si za svou značkou stojím a kosmetičky, které se mnou spolupracují a staly se součástí Jane Scrivner týmu, jsou nadšené. Radost klientek, které děkují za úžasné výsledky, to je pro každou kosmetičku ta nejlepší odměna i motivace.

V rámci pečujícího rituálu Jane Scrivner pracujete se zajímavými metodami jako je baňkování nebo čištění pleti hedvábnými kokony. V čem mají největší přínos?

Jane Scrivner je inspirovaná tradiční čínskou medicínou a z ní vychází také hedvábí nebo masáže Qua sha a baňkování. Hedvábí používaly již čínské princezny a je součástí mnoha luxusních produktů i nyní. Hedvábné kokony jemně a účinně čistí pleť, exfoliují, vyživují a uvolňují hedvábný protein do pleti. Je to velmi účinná a luxusní záležitost. Baňkování miluji, protože pod baňkami mizí vrásky a pleť se vypíná vysloveně před očima. Je to velmi příjemná procedura. Je mnohem příjemnější a více relaxační než přístroj vacupress, který funguje na stejném principu.

Jste autorkou podcastu Ruce od krému a hlava v pejru, který je určený všem ženám se zájmem o kosmetickou péči, ať již patří mezi laiky nebo profi kosmetičky. Pomáhá kosmetika i na tu "hlavu v pejru"?

Jsem přesvědčená, že ano! To, že se o sebe láskyplně starám, dotýkám se sebe, masíruji se, vnímám se den za dnem krásnější a milovanější. Tím procesem jsem si sama prošla a velmi mi pomohla přírodní kosmetika. Vůně přírodní kosmetiky jsou terapeutické a podprahově působí na emoce a psychiku. Pro mě je přírodní kosmetika magická na všech úrovních těla. Změnila mi pohled na sebe sama. A moc bych toto poznání přála také všem ostatním.