Krotitelka tuků

17.06.2022

Po poslední zkušenosti s trampies jsem uznala, že není čas na hrdinství a je třeba podívat se pravdě (a hlavně svému věku) do očí. Rozhodla jsem se pro cvičení v mírnějším tempu. Volba padla na flowin.
"Proklouzejte se k sexy křivkám!" hlásala upoutávka fitcentra, do něhož jsem měla tentokrát namířeno. "Flowin je ladné, plynulé, posilovací a protahovací cvičení zaměřené na hluboký stabilizační systém a soulad s dechem." Kdo by odolal? Miluju krasobruslení a jako dítě jsem zbožňovala scénu z filmu Pipi Dlouhá punčocha, kde si Pipi při úklidu nasadila na boty kartáče a všechnu špínu z podlahy elegantně vybruslila. Šedivá je ale teorie a zelený je strom života. Jedna věc je kochat se ladnými pohyby krasobruslařů u televize a druhá věc je sebrat odvahu a vyrazit třeba jen na in-liny. Každý rok na jaře vlastně s bruslením začínám. Sotva přestanu mávat kolem sebe rukama jako rozběsněný větrný mlýn, odvážím se z hlubokého podřepu trochu narovnat, dát nohy o pár centimetrů k sobě a před každým kopcem dolů už neřvu na lidi okolo "pozor, jedu a neumím brzdit", nastává podzim. Přes zimu všechno, co jsem se naučila, úspěšně zapomínám a na jaře opět začínám od nuly. To byl ale jen jeden z mnoha faktorů, na který jsem před flowin lekcí ani nepomyslela.

Síla tření

Základem cvičení je velká kluzká podložka a celkem pět malých kluzáků, které jsou určené pro partie, jimiž se máte po podkladu klouzat: jeden na větší na kolena, dva střední na chodidla a dva malé kulaté na ruce. Na podložce můžete běhat jako na běžkách, klouzat se jako na bruslích, posilovat v pozici na kolenou nebo vleže. Zní to snadně, ale ve skutečnosti to žádná sranda není. Abyste malé podložky na té velké kluzké udržela a nelovila je neustále odkopané kolem sebe, tak jako já v první čtvrthodině lekce, musíte mít dokonale zpevněné tělo a neustále vyvíjet tlak do podložky. Tím se cvičení stává maximálně efektivním a nečekaně namáhavým.

Kardio (nebo spíš náběh na infarkt?)

Upřímně řečeno jsem byla už po prvních pěti minutách zahřívací fáze, kdy jsme dělali jen "běžky", twisty a klouzavé výpady dopředu a do stran, přesvědčená, že tohle nedám. Zoufale jsem si vzpomněla na svou kamarádku Táňu, která vždycky říká, že si chodí na pilates zvedat sebevědomí. Nejradši má ten moment, kdy vychází ze studia krásně odpočatá a protažená, zatímco holky odcházející z ostatních tělocvičen sotva lezou, brodí se v potu a jejich krásné tvářičky připomínají přezrálé opuchlé broskve. Když takhle vypadám, sotva jsem začala, jak asi budu vypadat na konci?

Flowin work-out očima losera

To horší ovšem mělo teprve přijít, když instruktorka zahlásila, že teď si dáme série na posilování. Klasické kliky jsou pro mě černou můrou, a co teprve na klouzavých podložkách, kdy jsem měla co dělat, aby se mi ruce nerozjely do stran a abych se potupně nerozplácla jako žába. Velmi výživný byl také vzpor vleže, kdy jsem se opírala o ruce a nohy a měla jsem na podložce střídavě přesunout špičku nohy křížem k ruce. Nejhorší pro mě ovšem byly posilovací cviky na břicho, kdy se po mně chtělo, abych v pozici "střechy" (chodidla a dlaně opět na zemi) přitáhla obě nohy najednou k rukám. Nepohnula jsem s nimi ani o centimetr a nezvládla jsem ani "soft verzi" přitažení nohou pod zadek! Holt daň za sedavé povolání a notorickou lenost. Při pohledu na ostatní cvičící, kteří elegantně klouzali nohama k rukám, zatímco já jsem se marně přemlouvala své končetiny, aby se hnuly aspoň o píď, mi bylo jasné, že mé pohybové limity jsou nastavené opravdu nízko. A to jsem si myslela, že, co se pohybu týče, nejsem zase takový loser! Vysvobození přišlo až v posledních deseti minutách, kdy jsme si dali lehké "běžky" a twisty na uvolnění těla a jako zázrakem jsem už udržela nohy na podložkách, a nakonec příjemný strečink.

Verdikt

Když mě instruktorka před lekcí zpovídala, jestli jsem na flowinu poprvé a co o něm vím, říkala, že to není až tak rozšířené cvičení proto, že z něj má spousta lidí strach, aby jej zvládli. Po dnešní lekci se jim ani nedivím. Flowin je cvičení, které klame tělem. Na pohled vypadá naprosto jednoduše a elegantně. Ve skutečnosti se u něj ale pořádně zapotíte (probíhá totiž v docela rychlém tempu) a můžete si být jistá, že druhý den (nebo spíš týden) ucítíte celé tělo. Cvičení vás nutí zpevnit tělo a neustále vyvíjet tlak do podložky. Tím se zapojují velké skupiny svalů, které ani nevíte, že máte. Hlavně však cílí na tzv. core - hluboce uložené svalstvo. Je to zkrátka intenzivní fitness trénink v kostce, který pracuje s podložkami jako pomůckami a hlavně s váhou vašeho těla. Kdybych si informaci, že toto cvičení sestavili švédští vrcholoví desetibojaři, přečetla před cvičením, asi bych si rezervaci lekce rozmyslela. V každém případě ale nelituji, že jsem do flowinu šla, a vyplavené endorfiny asi stále působí, protože zatím mám pocit, že bych se k němu i ráda vrátila.

Pro a proti

Flowin má několik nesporných předností. Zaprvé cvičení není spojené s žádnými doskoky a dopady, takže nezatěžuje klouby. To je výhoda pro všechny, kteří si už na svém těle uvědomují neúprosnost času anebo mají za sebou nějaký nepříjemný úraz. Jde o cvičení intenzivní a komplexní, při němž zapojíte opravdu celé tělo. Nejde při něm moc podvádět a ulevovat si, protože jinak prostě nekloužete. Při flowinu je důležitá také stabilita a dobrá koordinace pohybů, která je ztížena zapojením podložek a potřebou se na nich udržet. Dokážu si představit, že po více lekcích bude pro mě i bruslení na in-linech menší problém. Protože se cvičí s vlastní váhou těla, je intenzita cvičení na vás. Můžete si také přizpůsobit tempo a provádět jednotlivé cviky v rytmu svých možností. Přesto bych si po absolvované lekci dovolila odporovat charakteristice, že jde o cvičení pro kohokoli bez ohledu na kondičku. Pro méně fyzicky zdatné by možná bylo vhodnější flowin pilates, které se doporučuje i maminkám po porodu a starším lidem. Pro ty, kteří touží po ještě větší zábavě a akci, je tu varianta flowin dance.

S profíkem, nebo doma?

Flowin můžete cvičit i v pohodlí domova. Stačí si pořídit set podložek a dát se do toho. Vzhledem k poměrně vysoké ceně setu (okolo 4500 Kč stojí cestovní rolovací podložka a kolem 7500 Kč pevná podložka) je dobré absolvovat pár lekcí s trenérem a zjistit, jestli cvičení odpovídá vaší krevní skupině, aby se z domácí podložky nestal jen další lapač prachu. Cvičení s profíkem ve vašich počátcích s flowinem vám dá také jistotu, že provádíte cviky správně. Součástí sad bývá sice instruktážní CD, ale to, co jen vidíte, určitě není totéž, jako když vás někdo průběžně koriguje.

Text: Běla Gabrielová

Zdroj: Časopis Perfect Woman