Lahodné jahody
Čas, kdy jaro přechází v léto, je patrně tou nejkrásnější dobou možná i proto, že začínají dozrávat jahody, které se řadí k nejoblíbenějšímu ovoci na světě, a není se čemu divit, vždyť jejich patronkou je sama Venuše. Říká se, že pokud se s někým rozdělíme o dvojitou jahodu, již nám neodolá...
Fragaria
Jahoda má ještě další prvenství a ojedinělost, která je daná tím, že je to jediné ovoce, které má svá semínka umístěna na svém povrchu, nikoli uvnitř plodu. V případě jahody však o plodu nelze hovořit. Jedná se o takzvané souplodí, které je tvořeno nažkami na zdužnatělém květním lůžku. Jahody se konzumovaly od nepaměti, jak dokládají archeologické nálezy. Od momentu, kdy byly v roce 1714 objeveny v Severní Americe oproti evropským odrůdám mnohem objemnější jahody, započala se cesta křížení se skvělými výsledky. Velké, sladké šťavnaté jahody. Dnes je známo přes šest set odrůd.
Jahody pro chuť i vůni
Tato královna letního ovoce má nejen překrásnou sytě červenou barvu, ale i vynikající chuť a vůni. Nejlépe je tedy konzumovat je syrové. Jejich dalším zpracováním vznikají marmelády, džemy, rosoly, ovocné dřeně, zmrzliny, likéry, limonády a sirupy. Jahodová příchuť je patrně nejoblíbenější na světě, vzhledem k tomu, v kolika potravinách a pochutinách tvoří složku. Bonbony, žvýkačky, dezerty, ochucené jogurty, tvarohy. Nelze si dost dobře představit, jak by celosvětová produkce jahod byla schopna pokrýt tuto nadměrnou poptávku, tudíž se ke slovu dostává potravinářská chemie. Nás však zajímají jahody čerstvé, právě utržené, plné nejen skvělých chutí, ale i důležitých živin.
Jahody pro harmonizaci organismu
Jahody disponují značnou porcí antioxidantů a právem se tak řadí k "omlazujícímu" ovoci. Nezanedbatelný je i podíl kyseliny listové, fenolových sloučenin, flavonoidů, draslíku, vitaminu C a vlákniny. Jahody napomáhají proti zánětům tím, že blokují enzymy, které se podílejí na jejich vzniku. Pojídání se doporučuje i při cukrovce druhého typu. Jahody snižují hladinu krevní glukózy i hladinu homocysteinu a předcházejí tak vzniku srdečních nemocí. Účinné jsou i v prevenci proti trombóze tím, že snižují adhezi krevních destiček. Ve středověku se jahody běžně užívaly jako léčivo zejména u horečnatých chorob, ledvinových kolik, jaterních chorob, ale například i proti melancholii.
Jahody pro krásu
Jahody byly dříve využívány i na bělení zubů, odstraňování zubního kamene i kazů. Rozmačkané jahody se smísí se zažívací sodou a pasta se na pět minut nanáší na zuby. Poté se vypláchne. Jahody nám prokáží dobrou službu, pokud jsme se spálili na sluníčku. Plátky jahod přiložíme na obličej a necháme působit. Z jahod si můžeme vyrobit i pleťovou masku, která nám pomůže zesvětlit pihy.
Na co si dáme pozor
Jahody konzumujeme vždy čerstvé. Vyhýbat se budeme pomačkaným, plesnivým či viditelně nečerstvým jahodám. Přebytky můžeme zavařovat, mrazit či dále upravovat do oblíbených pokrmů. U citlivých jedinců mohou jahody vyvolávat alergické reakce.
Text: Judita Korfová
Zdroj: Časopis RITUALS