Léčivá síla stromů

06.08.2024

Jakmile vstoupíme mezi stromy, zaposlouchejme se. Stromy mají, stejně jako my lidé, svoji vlastní řeč. Šumí, praskají, mluví k nám, a hlavně nás uklidňují. Už naši pohanští předkové je uctívali, protože věřili, že v nich sídlí bohové. Většina prováděných rituálů a významných událostí se tak konala pod určitým "posvátným" stromem. A o tom, že stromy mají léčebnou sílou, nikdy nebyly pochybnosti.

Ráda vzpomínám, jak jsem jako malá chodila s babičkou do lesa sbírat první léčivé pupeny a objímat stromy. Jak mě učila vnímat naše lesní procházky všemi smysly a obohacovala mě svými vlastními moudrými zkušenostmi. Na to, jak mi říkala, že stromy jsou naší přátelé a les je kouzelné místo, kde se každou minutu odehrávají překvapivé věci. Stačí jen otevřít oči, vnímat, nechat na sebe působit jejich léčivou sílu, vtáhnout se do tohoto fascinujícího světa, v němž je vše možné.

Pojďme se vydat na cestu pod korunami stromů a nechejme se unést omamnou vůní lesa. Objevme jeho zázračnou sílu a vychutnejme si nádherné okamžiky skutečného štěstí. Zapomeňme na všechno okolo a načerpejme novou svěží energii. Nasbírejme si léčivé dary lesa a vyzkoušejme zaručené recepty a tipy, které užívaly už naše babičky.

Bříza bělokorá
Bříza je stromem naděje. Pomáhá člověku rozvíjet vnitřní sílu a umí posílit jeho smy-sl pro společenství. Navíc má detoxikační účinky, které nám pomohou při očistě těla. Bříza má detoxikační účinky, které můžeme využít i zevně na kůži. Můžeme si vyrobit domácí březový peeling na očistu pokožky.

Potřebovat budeme:
hrst mladých listů břízy
hrst hrubozrnné soli
2 polévkové lžíce slunečnicového oleje

Postup:
Lístky břízy a sůl rozmixujeme a do vzniklé směsi přidáme olej. Hotový peeling nanášíme na vlhkou kůži a jemně jím pokožku masírujeme krouživými pohyby směrem od chodidel nahoru, čímž podpoříme detoxikaci celého těla.

Borovice lesní
Borovice dodnes představují symbol naděje, věčného života a znovuzrození přírody po zimním období. Energie, kterou borovice vyzařuje, nám dodává vitalitu a napomá-há pečlivosti a pilnosti. V neposlední řadě přináší rychlé vyladění naší vnitřní rovnováhy.

Právě v borovém lese můžeme dýchat nejčistší vzduch, a proto je borovice dobrým pomocníkem při respiračních problémech. Borovice má také protizánětlivé a dezin-fekční účinky, dokáže pročišťovat organismus, působí močopudně a léčí nejrůznější kožní neduhy.

Borovicové pupeny obsahují jedny z nejsilnějších přírodních antibiotik, které podpo-rují prokrvení, zklidňují, tlumí záněty a ničí choroboplodné zárodky. Éterické oleje z borovice zmírňují kašel, ulehčují průduškám a jsou užitečné zejména v obdobích chřipkových epidemií. Borovice má opravdu silné účinky, a proto je třeba ji užívat krátkodobě a s rozvahou.

Víno z borovicových pupenů
Není nad to připravit si přírodní antibiotikum z pupenů borovice
Budeme potřebovat:
hrst borovicových pupenů
0,7 dl bílého vína

Postup:
Do velké sklenice nasypeme borovicové pupeny a zalijeme je kvalitním bílým vínem. Sklenici uzavřeme a necháme vše louhovat 48 hodin, poté směs scedíme a přelijeme do uzavíratelné nádoby. Užíváme 1 dl vína denně, a to maximálně 7 dní.

Topol černý
Topol černý je nádherný, majestátný strom, jehož energie je silná a odolává všem vlivům. Dodá nám spolehlivost, mnohostrannost a otevřenost, navíc také rozvíjí schopnost navazování kontaktů.
V přírodní medicíně se topol používá při kloubním revmatismu a zánětech prostaty. V kombinaci s hořčíkem je také vhodný k utlumení svalových křečí. Podporuje správnou funkci krevních destiček a doporučuje se k doléčení po borelióze.

Olej z pupenů
Tento olej si pravidelně dělávaly naše babičky! Zmírňuje bolesti dolních končetin a příznaky revmatu a dny.
Budeme potřebovat:
50 g pupenů topolu
100 ml olivového oleje

Postup:
Do hrnce vložíme pupeny, zalijeme je olejem a necháme 60 minut na mírném ohni vařit a probublávat. Poté směs uložíme na teplé místo a necháme 24 hodin na odpočívat. Poté směs přecedíme přes pláténko a slijeme do tmavých lahví. Uchováváme v suchu a chladu. V případě potřeby promasírujeme olejem bolavá místa.

Lípa srdčitá
Již naše babičky nazývaly lípu stromem všech zamilovaných. Energie lípy dokáže probudit lásku a dát člověku schopnost milovat. Mimo to má však i léčivé účinky – pozitivně působí na srdce, horní cesty dýchací, žaludek a střeva. Pokud navíc trpíme nespavostí, lípa nám pomůže k dobrému spánku. V dobách chřipek a nachlazení nám přijde vhod lipový čaj a lipový sirup.

Lipový sirup
Cítíte to? Rozkvetlá lípa u babičky na zahradě, která je obsypaná něžnými kvítky a včelkami sbírajícími nektar v podvečer horkých letních dní. Přesně to jsou mé vzpomínky na dětství. A možná právě díky nim je pro mě tento aromatický sirup ztělesněním pravé síly života. Je lahodný a má silné protizánětlivé účinky. Navíc usnadňuje vykašlávání, podporuje pocení, díky čemuž jej můžeme použít i při léčbě akutních a chronických onemocnění horních cest dýchacích či zánětech krku, nosních dutin a průdušek.

Budeme potřebovat:
5 hrstí květů lípy
1 l vody
1 kg cukru krupice
šťávu ze 2 citronů

Postup:
Do velké sklenice vložíme květy lípy a přidáme šťávu z citronů. Vše pak zalijeme vroucí vodou a necháme 2 dny louhovat na chladném místě. Poté obsah přecedíme přes jemné sítko, přivedeme výluh k varu a přidáme do něj cukr. Sirup ještě povaříme, dokud nezhoustne, a potom jej přelijeme do sklenice. Sirup uchováváme v lednici, kde nám vydrží cca půl roku. Na posílení imunity užívejme každý den 1 čajovou lžičku před spaním.