Miliardy holítek končí na skládkách každý rok. Zero-waste holení pomůže planetě i vaší peněžence

09.05.2022

Věděli jste, že jednorázová holítka není možné recyklovat? Pokud je tedy v dobré víře házíte do žluté popelnice, děláte to zbytečně. Proces oddělení kovové žiletky a plastového držadla je tak náročný, že se jím téměř nikdo nezabývá. Jednorázová holítka proto můžete házet rovnou do koše. Máte představu, kolikrát za rok to uděláte? A kolik dalších lidí na celém světě? Můžete vyzkoušet jinou cestu, ze které je minimum odpadu. Řeč je o zero-waste holení, které vás snadno zbaví chloupků, ušetří vám peníze a navíc odlehčí planetě.

Statistiky hovoří neúprosně. Celosvětová data nemáme, ale obrázek si můžeme udělat na datech z Ameriky. Podle serveru Statista.com používalo v roce 2020 jednorázová holítka 158 milionů Američanů. Při představě, že každý z nich použil a vyhodil 20 holítek za rok, skončilo na skládkách přes 3 miliardy holítek jen za Ameriku. Celosvětově půjdou čísla do vyšších miliard. A k tomu připočtěte všechny obaly, ve kterých se holítka prodávají nebo třeba obaly od pěn na holení. To vypadá na pořádnou hromadu odpadu jen kvůli hladké pokožce. Navíc by takový odpad ani nemusel vzniknout. Přechodem na zero-waste (tedy bezodpadové) holení by totiž každý z nás vyhazoval jen pár kovových žiletek a papírových krabiček ročně. To už je pro planetu hezčí představa.

Vyšší investice do holítka se vyplatí

Nejvíce zbytečného odpadu ušetříte přechodem z jednorázových holítek na znovupoužitelná. Taková vyrábí například firma Bambaw hned v několika krásně barevných variantách. Ptáte se, jak můžete ušetřit, když cena tohoto holítka je několikanásobně vyšší než jednorázového? Vtip je v tom, že jakmile se vám žiletka otupí, vyměníte pouze tu, ne celé holítko. A úplně klasické žiletky Astra seženete v balení po 5 kusech kolem 30 Kč. Samotné holítko vám pak vydrží roky. Za pár měsíců se vám počáteční investice začne opravdu vyplácet. Samostatné žiletky je možné recyklovat, ale patří mezi nebezpečný odpad a je nutné je odnést do sběrného dvora. Samozřejmě je nesmysl běhat tam s každou jednou žiletkou. Doma si proto můžete připravit nádobu, kam budete použité žiletky házet a do sběrného dvora je nosit jednou za čas.
Holící strojek Bambaw se stojanem - 669,- Kč

Holicí mýdlo spotřebujete beze zbytku

Klasické kovové obaly pod tlakem, ve kterých pěny na holení koupíte, se také recyklují obtížně. Místo nich můžete použít holicí mýdlo nebo máslo. Skvělé kombinace vyrábí například firma Erdé. Jejich holicí mýdlo s mátou je zároveň dezinfekční, takže zabraňuje červeným pupínkům po holení. Máslo má krémovitější konzistenci, osloví tedy hlavně fanynky klasické pěny. Vysoký podíl bambuckého másla navíc pokožku rovnou krásně promastí. Ideální je i na intimní partie. Jakmile tyto produkty spotřebujte, nezbyde z nich doslova nic. Jediný obal, který vyprodukujete, je papírová krabička, ve které vám mýdlo nebo máslo dorazí. A to je mnohem lepší varianta než kovová nádoba nebo plast.Holící mýdlo s mátou Erdé - 159,- Kč
Holící máslo Erdé - 299,- Kč

Více informací a prodej: www.maluna.cz