Módní trendy ve stínění

22.07.2021

Vnější svislé rolety, stínící většinou terasy a balkony, ale často i okna jsou stále žádanější. A doslova hitem letošní sezony se staly bioklimatické hliníkové pergoly se screenovými látkovými roletami.
Pokrok nelze zastavit, proto i v oblasti stínění přicházejí stále nové technologie a trendy. A kdo má vlastní zahradu, stává se pro něj oázou klidu v rozbouřeném světě. Terasa pak tvoří přirozený přechod mezi zelení a interiérem a vytváří prostor, kde lze komfortně odpočívat. Abyste vytvořili co nejpříjemnější zázemí, je vhodné ji proto zastřešit. Jaké jsou v této oblasti novinky a trendy?

Ve skrytu screenu

Screenové rolety jsou trendem nejen v oblasti stínění pergol, ale stávají se rovněž žádaným doplňkem, který uchrání všechny místnosti v domě před slunečními paprsky i zraky sousedů a kolemjdoucích - a zároveň zachovají výhled z okna, jelikož zajišťují optimální úroveň přirozeného světla v interiéru. Skelné vlákno, PVC a polyester navíc dávají dohromady tkaninu odolnou vůči povětrnostním vlivům. Nutností je však opatření větrným čidlem - většími poryvy by se plocha rolety poškodila. Syntetické materiály se nešpiní a dobře odolávají vlivům počasí.

Šetří energii i peníze

Screenové rolety skvěle udržují tepelný komfort interiéru a dosahují vysoké účinnosti v případě přirozeného odvětrávání prostoru mezi clonou a okenní výplní. Díky cenové přístupnosti jsou výhodnou alternativou venkovních žaluzií.

Právě zmíněný tepelný komfort je jednou ze stěžejních vlastností screenových rolet. Nejen, že zajišťují optimální teplotu v interiéru a příjemnější pobyt v místnostech, ale zároveň tím, že odrážejí sluneční paprsky a horký vzduch a v zimě naopak zamezují přístupu studeného vzduchu, výrazně šetří energii.
Izolační vlastnosti okenního dvojskla zlepší screenová roleta na úroveň trojskla. Jsou proto vyhledávaným doplňkem pasivních domů. Tuto roletu lze namontovat i před okno do zdi anebo v okenním otvoru do stropu pomocí montážních držáků. Nevzniká přitom žádná mezera, takže v uzavřené poloze dokonale zabrání také vstupu nezvaných návštěvníků z hmyzí říše a zmírní průnik prachu a alergenů do vnitřních prostorů.

Chytré ovládání

Moderní stínění může zastínit plochu až do 15 m2 s jedním kusem rolety, anebo nabízí možnost spřažení až tří rolet a navíc umožňuje solární napájení, čímž šetří energii při ovládání. Tato roleta funguje na principu takzvaného fotovoltaického jevu - tedy přeměny slunečního záření na elektrickou energii. Jedná se o ekologické a energeticky nejúspornější řešení pohonu pro rolety.

Vychytaná pergola

Nejpříjemnější pro každodenní poseznení je takzvaná bioklimatická pergola, jež využívá nejnovější technické trendy, chrání nás před více vlivy najednou a umožňuje ovládat klima.

Podstatou je nosná hliníková konstrukce krytá naklápěcími lamelami, jež se mohou mechanicky nebo elektronicky naklápět a polohovat podle pozice slunečních paprsků, aby do prostoru propouštěly maximum slunečního světla či naopak stínily před spalujícím poledním žárem. Zcela pevně uzavřené lamely vytvoří neprostupnou střešní plochu, jež nás ochání i před hodně silným deštěm. Stěny bioklimatické pergoly se pro ještě větší komfort doplňují o screenové rolety.

Zdroj: Časopis Sofie Bydlení