Náhlé změny

26.06.2022

Polovinu života se s ní učíme žít. Jakmile získáme pocit, že máme vyhráno, přijde změna a kolotoč se spouští nanovo. Ano, řeč je o změnách naší pleti, které souvisejí nejen s věkem, ale i s různými kratšími etapami našeho života.

Pleť bohužel není jako oblíbený outfit, který si ráno oblečete a máte jistotu, že i za pár hodin, dnů či měsíců bude vypadat stále stejně. Naše pleť se řídí svým vlastním rozvrhem, který je daný denním cyklem, menstruačním cyklem, termíny uzávěrek v práci, střídáním ročních období a v dlouhodobém horizontu samozřejmě i přibývajícími léty. Vzhledem k tomu, že jsme každá jiná a jedinečná, bývají tyto změny často nepředvídatelné. Zatímco některým z nás jdou jen k duchu, jiným přidělávají další vrásky na čele. O to lepší je s nimi počítat a nenechat se jimi zaskočit.

Pomoc, nestíhám!

Vzhled pleti ovlivňuje řada faktorů, genetickými dispozicemi počínaje a životosprávou konče. Dermatologové si však stále více uvědomují, jak významnou roli hrají v proměnách naší pleti také emoce. Postupně se rodí nový přístup k péči o pleť - psychodermatologie - který zkoumá vztah mezi stavem duše a pleti. Řekněte sama, jak vnímáte sama sebe, máte-li za sebou báječnou čtrnáctidenní dovolenou u moře, a jak se cítíte, když máte stažený žaludek, protože vám v práci na krk dýchá uzávěrka a vy jste na ní ještě ani nezačala pracovat.

Pleť vs. emoce

Kůže není jen orgánem, který chrání naše vnitřní ústrojí, není pouze filtrem, který odplavuje z těla přebytečnou vodu, soli a odpadní látky, a není jen důležitým činitelem, jenž pomáhá aktivovat imunitní systém buněk a chránit tak tělo před nejrůznějšími onemocněními. Jeho jedinečnost vyplývá z faktu, že se jedná o největší orgán, který je vystaven vnějšímu okolí. Je to informátor, který sbírá z vnitřního prostředí těla i jeho okolního světa spoustu dat. Proto je kůže protkaná hustou sítí nervových zakončení, které zprostředkovávají mozku vše, co se kde šustne, a naopak. Proto se červenáme, když jsme v rozpacích, bledneme, když máme strach, naše pleť je rozzářená, když se cítíme šťastně... Co se děje s pletí, když jsme ve stresu?

Elixír rychlého stárnutí

Stres znamená pro naše tělo totéž jako život ohrožující nebezpečí, na něž reaguje zvýšenou produkcí hormonů. Nejvýznamnějším stresovým hormonem je kortizol, který ovlivňuje funkci každého orgánu. V případě pleti se kvůli němu cévy stávají křehčími, objevují se rozšířené žilky, kožní buňky se netvoří a neobnovují tak rychle a může také docházet k změnám ve struktuře kolagenu, který je nejdůležitější látkou ve spodních vrstvách pleti. Stres je tak největším nepřítelem mladistvého a svěžího vzhledu pleti, který nám dokáže s přehledem přidat i několik let navíc.

Vyzrajte na stres

Vymazat stresové faktory ze života bohužel nejde. I v největším presu ovšem lze udělat leccos proto, aby se jejich negativní účinky vynulovaly. Žádný zázrak v kelímku na tento problém bohužel neexistuje. Šetrné čištění pleti micelární vodou, kvalitní vyživující sérum s vitaminem C a povzbuzující hydratační krém jsou rozhodně na místě. Dodají pleti více jasu, sjednotí její odstín, vyhladí jemné vrásky... V případě stresu je však ještě důležitější péče zevnitř. Zapomeňte na svačiny typu "co kiosek na rohu ulice dal". Místo nich si naordinujte potraviny s vysokým obsahem vody (ovoce, zelenina, mléčné výrobky) a potraviny s vysokým obsahem hořčíku, který působí proti stresu, například mandle, celozrnné cereálie, luštěniny nebo sušené meruňky. Především ale najděte způsob, jak kompenzovat účinky stresu pocity spokojenosti a pohody. Spolehlivou protilátkou je například sport, při němž se navíc urychluje regenerace pokožky a eliminují se toxiny. Určitě se najdou ale i jiné vyplavovače hormonů štěstí. Někomu stačí meditace při procházce v rozkvetlé přírodě, jinému vyhovují příjemné hmaty maséra nebo osvěžení ve společnosti ztřeštěných kamarádek. Chce to prostě zkoušet a testovat.

I pleť má své dny

Každý měsíc je to stejné. Záda vás bolí, jako byste strávila víkend s rýčem v ruce, prsy jsou napjaté k prasknutí a jedinou cestou, jak být pro sebe alespoň trochu snesitelná, je nevycházet z domu, navléct se do starého oversized svetru a přestát hormonální bouři zavrtaná někde v hromadě plédů a polštářů. A stejně pod psa se cítí i vaše pleť. Během posledních čtrnácti dnů cyklu klesá hladina hormonu estrogenu a naopak se zvyšuje hladina androgenu. Spolu s tím dochází k větší aktivitě mazových žláz, které produkují více séba. Pleť je tak mastnější, póry se rozšiřují a snadno ucpávají a hrozí větší riziko vzniku nepříjemných pupínků. Zároveň má kvůli poklesu hladiny estrogenu tendenci k dehydrataci a větší citlivosti na sluneční záření. Co s ní?

Pečujte o sebe s láskou

Klíčem k péči o pleť během menstruace je především šetrné zacházení. Zásadou číslo 1 je pupínky v žádném případě nemačkat a pokud možno na ně ani nesahat. Tímto zlozvykem, který provádíme často zcela nevědomky, si totiž zaděláváme na riziko sekundární infekce zanesenými bakteriemi a na skvrny a jizvičky, které po zánětech mohou na pleti zůstat. Pokud je vaše pleť citlivá, očistěte ji každé ráno a večer micelární vodou, která ji příjemně osvěží a zklidní zároveň. Pokud jste zvolila silnější líčení, použijte pleťové mléko, které naneste na odličovací tampónek a jemným poklepáváním na pleť ji očistěte. I když máte pocit, že mastící se pleť má vláhy víc než dost, nezapomeňte na hydrataci. Ideální volbou jsou hydratační krémy s čisticím účinkem, které nezapříčiní další ucpávání pórů, tedy například produkty s obsahem kyseliny salicylové. Sedíte-li v práci u okna, hodit se vám bude také péče s ochranou proti UV záření, na něž může být pleť v období menstruace citlivější a reagovat svým zarudnutím.

Pleť obtěžkaná mateřstvím

Období těhotenství vystavuje tělo ženy nejsilnější hormonální smršti. Vypiplat z amorfního embrya krásné miminko je pochopitelně fuška, což se může a nemusí promítnout i ve vzhledu vaší pleti. Zatímco některé mají to štěstí, že jejich problémy například s ekzémy v těhotenství zmizí nebo se zmírní, v jiných případech je očekávání příchodu miminka na svět spouštěčem, který problémy vyvolává.

Jedním z hormonů, který se v těhotenství vyplavuje ve větší míře, je progesteron, s nímž může pleť získat tendenci k většímu maštění a tvorbě akné. Pokud je toto váš případ, myslete na to, že cílem každodenní péče o pleť není její vysušení. Naopak! Častým čištěním a volbou agresivních přípravků byste mohla pleť povzbudit k ještě větší mazové produktivitě, protože sébem (kožním mazem) se pleť chrání a snaží se obnovovat svůj přirozený ekosystém. Proto raději sáhněte po přípravcích, které tvorbu mazu regulují a pleť zmatňují.

Některé budoucí maminky trápí v těhotenství také kruhy pod očima, které nikterak nesouvisí s kvalitou spánku. Odborníci uklidňují, že po porodu se pleť zase vrátí k normálu a po "panda vzhledu" nebude ani památky. Na druhou stranu ve stavu, kdy už se vejdete jen do pytle od brambor a pořádně se nelíčíte, abyste snad nezatížila miminko nežádoucími látkami, je to chabá útěcha. Jak kruhy vyzmizíkovat? Nechte stranou všechny hutné výživné krémy a zvolte raději jemné hydratační konzistence, které jemnou pleť v očním okolí nezatíží. Vhodné jsou přípravky s vitaminem C či ženšenem, které váš pohled rozzáří, na otoky jsou výborné produkty s panthenolem. Pokud chcete zainvestovat, pořiďte si roll-on s chladivým efektem a masážní kuličkou, která pomáhá stimulovat mikrocirkulaci v očním okolí.

Těhotenství však může přinést i dokonalé zkrásnění pleti. Svůj podíl na tom má větší objem krve v těle ženy, díky němuž je pleť krásně prokrvená, okysličená a doslova září.

Text: Johana Šlajchrtová

Zdroj: Časopis Perfect Woman