Nebojte se usmívat: bíle zuby můžete mít i vy

24.05.2021

Ne každý má to štěstí, že mu příroda nadělila perličkově bílé zuby. Pokud se ale s barvou svých zubů nechcete smířit a toužíte po světlejších zubech, máme pro vás jednoduché řešení. Nemusíte stomatologa žádat, aby vám zhotovil keramické fazety nebo korunky. Stačí jej požádat, aby vám zuby vybělil profesionálním bělícím gelem.

Bělení zubů se nemusíte bát: bělení se řadí mezi takzvaně neinvazivní metody ošetření zubů, není třeba nic brousit, zuby zůstávají neporušeny, ošetření nebolí. Nosič (dlahu) naplněnou bělícím gelem si nasadíte na zuby a necháte působit. Jen je třeba trochu trpělivosti a ochota dodržet postup a časový rozvrh bělení tak, jak se domluvíte s vaším ošetřujícím stomatologem nebo dentální hygienistkou. Pokud se vybělení provede správně a v dostatečné míře, vydrží vám vybělený odstín až několik let. Dají se takto ošetřit i tmavší mrtvé zuby po úrazech. Konečný účet za bělení zubů také zatíží vaši kapsu podstatně méně, než by tomu bylo v případě keramických fazet nebo korunek.

Co tedy udělat, jestliže se rozhodnete bělit zuby?

Navštivte vašeho stomatologa nebo dentální hygienistku. Poradí vám a vyberou vám profesionální bělení na míru podle stavu vašich zubů a podle vašeho životního stylu tak, aby vám co nejlépe vyhovovalo a nepřekáželo ve vašem běžném denním režimu.

Můžete se rozhodnout pro bělení přes den nebo přes noc (liší se obsahem peroxidu vodíku a časem, po který budete mít bělící nosič nasazený na zubech).

Stomatolog vám prohlédne chrup, jestli máte v pořádku dásně a jestli nemáte kazy. Pokud jste se dohodli na bělení, které se plní do bělícího nosiče ze stříkačky (např. Opalescence PF), udělá vám ještě otisky zubů a nechá zhotovit v laboratoři bělící nosič (dlahu) přesně na míru vašim zubům. To zabere několik dnů až týdnů. Chcete-li ušetřit částku za zhotovení individuálních nosičů a čas, můžete požádat o nosiče na jedno použití Opalescence GO, které jsou již plněné bělícím gelem.

Dentální hygienistka vám profesionálně vyčistí zuby, zbaví vás nánosů zubního kamene a plaku, které snižují účinek bělení a celý proces zpomalují. Ošetření u dentální hygienistky byste měli podstoupit asi týden před započetím bělení.

Pak už můžete začít bělit. V ordinaci zubního lékaře nebo dentální hygienistky dostanete profesionální bělící gel s peroxidem vodíku nebo karbamid peroxidem vodíku a zubní lékař/ dentální hygienistka provede první aplikaci gelu (tj. naplnění nosiče, nasazení nosiče na vaše zuby). Nosič ponecháte na zubech přesně podle návodu výrobce, po sundání nosiče si zuby umyjete a nosič vypláchnete. Použijete-li jednorázový bělící nosič Opalescence GO, ten po použití vyhodíte. Celou proceduru opakujete další den a následující dny tak, jak se dohodnete s vaším ošetřujícím stomatologem nebo dentální hygienistkou (v průměru to zabere 10-14 dnů, ale u některých jedinců může trvat i déle).

Aby byl bělící přípravek účinný, musíte jej nanést na zuby v dostatečném množství a musíte mu dát dostatečný čas k tomu, aby mohl působit. Vždy se snažte dodržet návod výrobce konkrétního bělícího gelu: gely se liší zejména dobou, po kterou je třeba mít nosič na zubech, aby bělení bylo co nejúčinnější.

Jestliže vás trápí citlivost zubů a máte z bělení obavy, požádejte o bělící přípravky, které v dostatečném množství již obsahují látky snižující citlivost (např. gely Opalescence PF 10% nebo Opalescence PF 16%). Při vyšší citlivosti můžete požádat ošetřujícího stomatologa / dentální hygienistku o dodatečnou péči pro citlivé zuby, můžete si nechat předem ošetřit citlivé zubní krčky apod. Také můžete začít asi 14 dní před zamýšleným bělením používat zubní pasty pro snížení citlivosti - např. Opalescence Sensitivity Relief. Zubní pasty Opalescence vám navíc pomohou udržet vybělený odstín po delší dobu, udrží vaše zuby čisté a hladké bez odrhnutí skloviny. Zubní pasty Opalescence jsou jedinou možností, jak zesvětlit zuby těch, kteří nesmí bělit: u mladistvých do 18 let (podle platných vyhlášek), těhotných a kojících žen.

Bělící gely najdete také na internetu - nabídka je široká. ALE: zpravidla nedostanete žádné informace o bělícím produktu, poučení, správné návody k použití a nejste pod lékařskou kontrolou. Bohužel nejsou výjimkou i nepravdivé informace a produkty po době použitelnosti. Jako bělící složky v produktech jsou často uvedeny komponenty s vysokou drsností (hrubostí zrn) nebo s obsahem kyselin, které mohou poškodit sklovinu zubů.

Nákup bělících produktů z internetu nelze doporučit. Pokud chcete zuby bělit spolehlivě, bezpečně, s minimálním rizikem a dlouhodobými výsledky, VŽDY se svěřte do rukou stomatologa nebo dentální hygienistky.