Nejdražší jídlo je to, které vyhodíte. Rybí konzervy a minimální trvanlivost

13.09.2022

Jen v Evropě se každý rok vyhodí přes devět milionů tun dobrých potravin, a to akorát proto, že spotřebitelé dobře nerozumí termínu "minimální trvanlivost". V koších a na skládkách tak končí trochu rozdrobené sušenky, čokolády s bílým povlakem, což je jen vysrážený tuk na povrchu, ale k vyhazovaným patří třeba i naprosto perfektní rybí konzervy, které by, třeba v případě dobře uleželých sardinek, byly v mnoha zemích považovány za delikatesu. Jak se to tedy s tou trvanlivostí vlastně má?

Mezi tradiční mořské produkty bezesporu patří sardinky Jadran od společnosti Nekton, které naleznete snad v každé spižírně doma nebo na chalupě, kde trpělivě čekají, až přijde jejich chvíle a strávníci po nich sáhnou, aby z nich vyrobili třeba rychlou, vydatnou pomazánku. Jistě jste si všimli, že i po letech jsou stále v naprostém pořádku. Čím to? Je to už ve staletí ověřeném způsobu přípravy.

Jak se taková konzerva vyrábí?

Konzerva sardinek Jadran se připraví tak, že se do čisté konzervy vloží syrové ryby, zalijí se olejem nebo trochou vody se špetkou soli. Následně se konzerva hermeticky uzavře a po přesně stanovenou dobu steriluje teplem. Cokoliv, co by mohlo uvnitř konzervy udělat neplechu, je tak zlikvidováno a pokud se konzerva nepoškodí, nic nového se do ní nedostane. Obsah tak zůstane zdravotně nezávadný.

Navíc existuje jasný ukazatel nezávaznosti konzervy. Pokud by se v ní došlo k jakýmkoliv nežádoucím procesům, konzerva by se nafoukla. Pokud je obal neporušený, nezrezlý a konzerva v původním tvaru, je vše v naprostém pořádku.

Dlouhodobá marinace sardinek má pak na obsah jen pozitivní účinky. Kostičky v sardinkách křehnou a díky lepší stravitelnosti vám dopřejí pořádnou dávku lehce stravitelného vápníku. K tomu i bílkoviny, vitamín D a Omega 3 mastné kyseliny. Ostatně v Portugalsku jsou třeba dvanáct let odleželé sardinky drahou delikatesou. Doporučuje se pouze jednou za šest měsíců konzervy otočit tak, aby rybky v konzervě z jedné části neoschly. Stejné platí i pro další rybí konzervy, ať už je to třeba oblíbený tuňák nebo losos Nekton z řady Wellness.

Proč je tedy na konzervě datum minimální trvanlivosti?

Třeba proto, že se předpokládá, že po dvou letech už toho může mít konzerva dost za sebou. Neví se, jak s ní kdo manipuloval, jestli neležela ve vlhku a nemohla tak na spojích korodovat. Je to tak hlavně doporučení uživatelům, aby si konzervu před otevřením prohlédli a stejně tak po otevření pohledem a přivoněním zkontrolovali její obsah, kdyby třeba nějaké porušení povrchu přehlédli.