Největší koupelnové dilema

10.05.2021

Život je plný rozhodování a kompromisů, třeba když se jeden rád sprchuje a druhý miluje vanu plnou bublinek. A co s tím, když oboje se do koupelny nevejde?

Zastánci koupání si neumí představit den bez toho, že by se nenaložili do teplé vody provoněné bylinkami, pěnou, olejem. Přiznávají, že si nádherně "vyčistí" hlavu. Ti naopak tvrdí, že na stres je nejlepší sprcha, která spláchne černé myšlenky. Pobyt ve sprše pro ně představuje ideální ranní probuzení a lékaři k tomu dodávají, že sprchování je podstatně zdravější.

Co přináší vana

Ve většině romantických filmů se hrdinka ocitá ve vaně plné pěny, kolem ní hoří svíčky, ale vana má i jiné přednosti. Je fajn v rodinách, kde jsou malé děti, protože ty milují hraní ve vodě. Ve vaně vyperete všechno, co se nehodí do pračky a dá oplachovat i spousta dalších věcí. Budiž vaně ke cti, že se lépe udržuje.
Ve vaně se můžete nejenom koupat, ale také sprchovat. Není to sice taková pohoda jako ve sprchovém koutě, protože musíte dávat pozor, abyste nenastříkali vodu ven z vany. Tenhle problém se ale dnes dá řešit s pomocí vanové zástěny, která vás ušetří vytírání koupelny. V případě, že se rozhodnete pro tuto variantu, mějte na paměti, že se nehodí pro každou vanu.

Kam se hodí vana?

Vany obecně umísťujeme do větších koupelen, které disponují dostatkem prostoru. Kromě klasických van samozřejmě existují i ty s atypickou konstrukcí, které dokážou perfektně bojovat i s nedostatkem místa. "Před zahájením výběru vany se ujistěte, že i po jejím umístění v koupelně zbude dostatek místa pro pohyb a zároveň nedojde ke zbytečnému obsazení prostoru pro umyvadlo, koupelnový nábytek a jiné doplňky," doporučuje Marcela Bínová z Hornbachu.

Velké "ale" pro vanu

Zásadní problém vany je, že zabírá hodně místa. Koupání ve vaně, obzvlášť v horké vodě, nesvědčí lidem, kteří mají problematickou pokožku. Dlouhodobější pobyt ve vodě může u citlivějších žen vyvolat gynekologické potíže spojené například s nevhodným výběrem mycích prostředků do koupele. Je také třeba mít na paměti ještě jeden důležitý fakt: jednoho krásného dne zjistíte, že vám dělá problém přehodit nohu přes vanu. Stačí zlomená noha, vyvrtnutý kotník nebo jiná zdravotní indispozice a budete potřebovat pomoc, abyste se do vany dostali.

Rozkoš ve sprše

Sprchování je nepochybně mnohem hygieničtější než koupání ve vaně. Také šetří vodu a náklady na ohřev. K tomu je ovšem třeba mít vybavenou sprchu, nejlépe termostatickou baterií, a samozřejmě dodržovat zásady správného sprchování: osprchovat se, vypnout sprchu, namydlit, osprchovat se, a je to. Dalším plusem jsou menší rozměry sprchového koutu. Sprcha představuje obrovskou výhodu nejenom pro lidi s fyzickým handicapem, třeba vozíčkáře, ale také pro seniory, kteří se již obtížně pohybují.

Do sprchové kabinky si lze pořídit doslova high-tech výbavu. Kromě ruční sprchy by v ní neměla chybět i hlavová a pro větší pohodlí se do sprchových koutů montují sedátka. Nesmíme zapomenout ani na zdravotní aspekt sprchování. Přínosem jsou různé masážní sprchové panely, které vám jemně namasírují konkrétní partie těla, uleví namáhaným svalům, prokrví pokožku a tím pomohou v boji s celulitidou a celkově regenerují organismus.

Kam se hodí sprchový kout?

Sprchové kouty jsou praktické hned z několika důvodů. Nejen že je jejich pořízení poměrně dostupné, ale také v místnosti zaberou minimum místa. Jsou proto vhodné do menších, například panelákových, koupelen, kde bojujete s každičký centimetrem volného prostoru. Když si navíc vyberete dobře, bude sprchový kout působit elegantním dojmem a vaší koupelně dodá luxusní ráz. A jak na samotný výběr?

Co nám na sprše vadí?

Drží se zde pára a vlhko, což má za následek usazování plísní v poměrně špatně dostupných spárách. Pozor na malé sprchové kouty. Někomu může vadit i stísněný prostor.

Zkusme kompromis

Nemůžete se rozhodnout? Zkuste vanu, která má jednu část schovanou za zástěnou. V podstatě tak máte dva v jednom: klasickou vanu a sprchový kout. Vana se zástěnou může být řešením i pro ty, kteří v koupelně disponují malým prostorem. Jediným prvkem, kterého se v jejím případě musíte vzdát, je bezbariérovost sprchového koutu. Jinak se ale jedná o velmi praktické řešení. "Pokud o něm uvažujete, vyberte raději kvalitní skleněnou zástěnu - nejen, že lépe vypadá, ale je také snadnější na údržbu než plastová. Skleněné zástěny jsou někdy již z výroby ošetřeny voděodpudivou vrstvou," říká Lucie Willanderová ze společnosti Senesi. Kvůli úspoře místa můžete zvolit zástěnu skládací. U ní je ale třeba počítat s většími nároky na údržbu. Připravte se ale na to, že tohle řešení patří k těm finančně náročnějším.

Text: Jana Šulcová

Zdroj: Časopis SOFIE BYDLENÍ