Nevábný, ale nezbytný poklad

29.06.2021

Založit nebo nezaložit kompost? takovou otázku si položí každý začínající zahradník. Ti zkušení mají jasno - rozhodně kompostovat!

Kompostování na zahradě může mít obrovský dopad na podporu zahradničení a péče o trávník. Není to pomíjivý trend, na který se zapomene, takže pokud máte správné podmínky, měli byste si určitě založit svoji vlastní hromadu kompostu.

Zahradníci vědí, jak výhodné je použití kompostu pro přípravu úpravy půdy, a i novodobí majitelé moderních domů si pomalu začínají uvědomovat, že kompost může být pro jejich úrodu i jejich trávník užitečný.

Co je kompostování

Organické kompostování je přirozený proces, při kterém se rozkládá biologický odpad ze zahrady a kuchyně. A pokud vyhazujete jen ty správné suroviny, vše ostatní se bude dít bez vaší pomoci. Bakterie, houby a červi produkují organický materiál ne neprávem nazývaný jako "černé zlato". Vzácná organická hmota se poté přidává do půdy, aby se zlepšila její struktura, úrodnost a schopnost zadržovat vodu.

Proces kompostování vyžaduje pět složek: uhlík, dusík, kyslík, vlhkost a mikroorganismy. Správná rovnováha všech těchto složek umožňuje mikroorganismům rozkládat uhlík (C) a dusík (N) a uvolňovat kyslík (O2) zpět do atmosféry.

Co do kompostu patří

Hnědé materiály: bohaté na uhlík, které dodávají energii mikroorganismům a jsou původcem lehké a nadýchaného kompostu. Typické jsou materiály na bázi dřeva nebo vláknité: suché listy, větve, stonky, piliny, kůra stromů, drcené noviny, kukuřičné stonky, dřevěný popel a jehličí.

Zelené materiály: jsou odpadní materiály na bázi dusíku. Poskytují aminokyseliny a bílkoviny potřebné pro bakterie a houby, aby mohly vykonávat svou práci. V první řadě je to kravský nebo koňský hnůj, zbytky jídla, kávová sedlina, zelené listy a odřezky trávy.

Jednoduchým pravidlem jak zajistit, aby kompostu byl správně vyvážený je dodržet poměr zhruba 2/3 "hnědých" a 1/3 "zelených" materiálů.

Co do kompostu nepatří

Kompost není skládka, takže ne všechen odpad pojme. Rozhodně do něj nevyhazujte: rostliny napadené škůdci, pecky z ovoce, maso, kosti, kameny, popel z uhlí, plasty (i odbouratelné), chemikálie, léky a lidské, psí i kočičí výkaly.

Pozor na sucho a vlhkost

Kompost by neměl být příliš mokrý ani příliš suchý. Nadbytek vody vede k uhnívání a nepříjemnému zápachu. Sucho zase naopak komplikuje kompostovací procesy. "Kompost je příliš suchy, pokud povrch získá našedlou barvu a téměř se přestane rozkládat. V takovém případě je nejlepší ho pokropit dešťovou vodou. Další možností je překopání a přidání vlhkých komponentů," říká David Benda z Hornbachu. V případě opačného problému, pokud je kompost nadmíru vlhký, zamezte zbytečnému zatékání vody do kompostu, například vybudováním ochranné střechy. Do vlhkého kompostu přidávejte především listí, slámu a suchou zeminu a naopak se vyhněte ovoci a zelenině, ty pouští vodu.

TIP Sofie Bydlení
Způsoby kompostování

Na zahradě můžete kompostovat mnoha různými způsoby. Hlavní rozdíl je v tom, kde a jak materiály hromadíte. Různé metody kompostování na zahradě nabízejí flexibilitu a liší se cenou a obtížností.
Hromadění je nejběžnější proces. Materiály se vrší na hromadu a pravidelně se otáčejí, aby se provzdušnily.
Kompostovací koše jsou otevřené nebo uzavřené koše, do kterých se materiály odhazují a opět je třeba občasné otáčení a provzdušnění.

Kompostéry představují jedinečný a efektivní typ uzavřeného kompostovacího koše.
Vermikompostování, neboli kompostování pomocí žížal se nejčastěji praktikuje doma, v uzavřených speciálních nádobách.

Text: Zuzana Langová

Zdroj: Časopis SOFIE BYDLENÍ