Nohy podle abecedy

20.08.2021

Zdráháte se obléci si krátkou sukni, protože máte nohy do O nebo do X? Tak proč s tím něco neděláte?
Možná vás vůbec nenapadlo, že tento problém se dá řešit a že nejde zdaleka jen o vadu estetickou. Jedinci mající křivé nohy mohou totiž trpět i zdravotními obtížemi. Pojmy genu valgum a genu varum zní sice jako zaklínadlo, které bychom nejspíše přisoudili filmové čarodějnici Saxaně, ale ve skutečnosti se jedná o odborné pojmenování křivých nohou.

Za křivé jsou běžně považovány nohy, které mají úhel mezi stehnem a holenní kostí větší než 10 stupňů. Na stanovení této diagnózy ale nepotřebujete úhloměr, bohatě stačí zrcadlo. Řeč je samozřejmě o dospělých, za křivé nohy nelze považovat "óčka" u miminek nebo "ikska" v předpubertálním věku, kdy je toto zakřivení dané přirozeným vývojem a růstem organismu.

Genu valgum - nohy do X

Přesný důvod vzniku tohoto zakřivení nohou není úplně znám. Pro ženy bývají každopádně nohy do X velmi nepříjemným handicapem, protože v kratších sukních nebo úzkých kalhotách je neschovají. Na plovárně se mnohdy raději připálí, než by se zvedly a došly na svých nestandardně vytvarovaných končetinách, všem na očích, do bazénu. Další rizikovou skupinou, která mívá nohy do X, jsou lidé trpící nadváhou, lidé po úrazu, pacienti s artrózou kolenního kloubu či osteoporózou. Lidé s nohama do X mohou mít problém při běhání, často je unavuje chůze a namáhané části nohou je bolí.

Genu varum - nohy do O

Naopak nohy do O se často objevují u lidí s kostním onemocněním nebo u těch, kteří namáhají nohy nestandardním způsobem. Jak asi každého napadne, řeč je zejména o fotbalistech či žokejích. Kolenní klouby jsou nadměrně namáhány, svaly jsou přetěžovány jedním směrem, pády na zeleném trávníku nohám také nepřidají, tak se postupně u těchto jedinců vyvíjí nesprávné zakřivení nohou. Nemusíte ale kopat první ligu ani vyhrávat Velkou pardubickou a "óčka" můžete mít stejně. Netrapte se a přepište abecedu!

Srovnejte je do íčka!

U nohou do X můžete stejně jako u nohou do O podstoupit korekci křivých nohou méně či více invazivními způsoby. Je možné zkusit cvičení či úpravu obuvi, případně nošení noční dlahy. Mezi velice úspěšná řešení patří rovnání speciálními přístroji. Středně těžká pokřivení se takto korigují cca sedm až desetkrát po dvou hodinách. Pacient dochází na korekce jednou až třikrát týdně, je ale možné docházet i denně. Korekce je překvapivě naprosto bezbolestná. Po skončení terapie je dobré jednou měsíčně přijít na udržovací terapii.
Pokud ovšem rovnání speciálními přístroji ani jiné pokusy o nápravu nepomáhají a dotyčný má kvůli nohám do X potíže, je vhodné zvážit operaci.

Text: Běla Gabrielová

Zdroj: Časopis Perfect Woman