Období respiračních onemocnění je tu. Jak vaše děti chránit před nákazou?
Prázdniny skončily a provoz škol a školek je v plném proudu. S počínajícím podzimem se navíc většina rodičů začne strachovat, aby jejich dítě nepřineslo z dětského kolektivu rýmu nebo chřipku, případně rovnou covidovou hrozbu. Aby byla dítka odolná, je nejdůležitější silná imunita. Myslete na to, že preventivních opatření není nikdy dost, zkuste s nimi aerosolovou terapii a naučte je správnému nošení a zacházení s rouškami či respirátory.
Obranyschopnost se musí posilovat, zvláště na podzim
Silná imunita je klíčem k zvládnutí školního roku ve zdraví. Samozřejmostí by měla být vyvážená strava po celý rok, na podzim je však třeba zvýšit příjem vitamínů a zdraví prospěšných látek. Tělo je pak silnější a s rýmou a kašlem se snáz popere. Dbejte na to, aby děti přijímaly ze stravy dostatek přirozeně se vyskytujících vitamínů a minerálů, jako jsou například: zinek, selen, železo, měď, kyselina listová, vitaminy A, B6, E a hlavně C.
Zinek a železo jsou obsaženy nejvíce v semínkách, obilovinách, luštěninách a ořeších. Ořechy, zejména para ořechy, obsahují i selen. Měď se přirozeně vyskytují ve výše zmíněných, ale v hovězích játrech a v mořských plodech především. Jeden z nejbohatších přírodních zdrojů vitamínu C je šípek. Připravte z něj dětem zdravý čaj a ten v případě potřeby slaďte výhradně medem. Med podporuje obranyschopnost organismu, je plný vitamínů, minerálních látek a antioxidantů. Medový someliér Milan Špaček ze společnosti Medokomerc doporučuje na respirační choroby med lipový. Je nejen ideální prevencí před bakteriemi a viry, ale také prověřeným pomocníkem při léčbě nachlazení nebo chřipky. Obsahuje totiž silice, které napomáhají uvolňovat dýchací cesty a urychlují tak léčení. Stačí, když v horkém čaji rozpustíte dvě lžičky medu a přidáte šťávu z citrónu.
Pro posílení imunity je výborné také otužování, zkuste s dětmi zavést formou hry při večerním koupání.
Aerosolová terapie domácími inhalátory
Dětem můžeme posílit jejich imunitu a to zvláště vůči respiračním onemocněním i jinými směry. Prevence je nejlepší léčba. Inspirovat se můžete u dětí trpících astmatem a alergiemi, které posilují sliznici nosohltanu a hltanu inhalací. I když vaše dítě tyto problémy nemá, není od věci pořídit si inhalátor na domácí použití, právě z důvodu prevence. Zdraví sliznic má vliv na posílení imunity jako takové a aerosolová terapie je mezi lidmi čím dál víc oblíbenější. Službu navíc poskytnou inhalátory, které pečují i o nosní sliznici s tzv. nosní sprchou. Můžete takhle s dětmi inhalovat i vy sami a celá rodina se může zapojit do ozdravného rituálu.
"Dobré je pravidelně oplachovat sliznice. To znamená častěji popíjet vodu a dbát na správnou nosní hygienu. To v praxi znamená mít prázdný, dobře vysmrkaný nos, a aby se sliznice otužila, provádět výplachy nosu nejlépe Vincentkou s pomocí inhalátoru Omron C102, který je k dostání i s nosní sprchou. Je to stejné jako když si čistíme zuby - pravidelnost je nejlepší, aby se alergeny a patogeny na sliznici v nose na dlouho neuchytily," uvádí dětská lékařka MUDr. Jarmila Seifertová. Více informací se dozvíte rovněž na webu inhalator.cz.
Jakou ochranu horních cest dýchacích zvolit pro vaše dítě
Celosvětová pandemie nám do každodenního života přináší ochranu dýchacích cest v podobě roušek a respirátorů. Vzhledem k očekávanému průběhu podzimu raději připomínáme, jaké jsou mezi nimi rozdíly:
Chirurgická rouška v kolektivu chrání před kapénkovými infekcemi, které se přenášejí aerosolem nebo vzduchem z úst a nosu hostitele. Na trhu se vyskytují i roušky z nanovláken, které, na rozdíl od chirurgických roušek, dokáží zachytit jak vydechovanou, tak potencionálně vdechovanou mikročástici. Respirátor je nejvíce bezpečný a proto i nejběžnější. Při správném nošení nejlépe chrání jejich nositele, ale i okolí. Pozor, respirátory můžou mít ale i výdechový ventil, ten nefiltruje vydechovaný vzduch nositele, a tudíž jeho okolí nechrání.
Na roušce se to hemží mikroorganismy
Vydýchané patogeny se zachycují v roušce a díky teplému vlhkému prostředí zde mají ideální podmínky pro množení. Pokud se rouška dostatečně často nemění, dýcháme tyto patogeny zase zpět. Proto potřebujeme silnou imunitu, přestože nás rouška chrání před okolními vlivy. Roušky i respirátory vždy po nošení vyhazujte, v případě látkových sterilizujte.
Naučte své dítě správnému zacházení s rouškou
V dětském kolektivu si málokdo dává pozor na to, zda má perfektně nasazenou roušku. Je třeba znát hlavní úskalí funkčnosti těchto zdravotnických pomůcek, jako je správná velikost, doporučená doba nošení a také různé problémy, které při jejich nošení můžou nastat.
Chirurgická rouška se může nosit 4 hodiny, respirátor třídy FFP2 a FFP3 8 hodin. U chirurgické roušky nastává problém, když navlhne, tehdy ztrácí okamžitě na účinnosti. Proto u svých dětí kontrolujte, zda je jejich rouška nejen správně nasazená, ale zda je i suchá. Nanoroušky neztrácí svou funkčnost ani při lehkém navlhnutí, což je staví do značné výhody. Z nanovláken jsou většinou vyrobené i filtry do respirátorů, i tak se ale doporučuje je při výrazném navlhnutí vyměnit.
Tady jsou jednoduchá pravidla správného nošení roušky či respirátoru, která se vyplatí děti naučit:
Sedmero pro správné nošení roušky (nebo respirátoru)
1. Roušky se nedotýkáš. Bereš ji pouze za gumičky nebo provázek.
2. Kontroluješ, zda ti rouška zakrývá nos, ústa i bradu.
3. Myješ si často ruce, zvlášť když si budeš sundávat anebo zase nasazovat roušku.
4. Kontroluješ, jak dlouho už roušku nosíš. Když její doba uplyne, roušky se bezpečně zbavíš.
5. Pokud si roušku zadýcháš a zapaří se, také si ji hned vyměníš.
6. Roušku máš vždy u sebe, nikde ji nenecháš ležet.
7. Roušku si při pití shrneš po bradu a zpátky vytáhneš umytou rukou jen za kovovou sponu.