Očistná vykuřovadla a éterické oleje

19.09.2021


V dnešní době si pod pojmem "vykuřovadlo" většina lidí představí tzv. "vonnou tyčinku", která je bohužel často neúčinná či "umělá" a je třeba pečlivě pročíst její složení, aby výsledný efekt nebyl kontraproduktivní. Kvalitní, přírodní vykuřovadla však mají mnohem širší uplatnění, a to nejen jako léčivo, podpora naší psychiky, ale můžeme je použít i pro čištění biopole - aury, prostoru či je používat rituálně, pro duchovní vývoj.

Vousatka draslavá

Aroma vousatky se dotýká potlačeného, hluboko ležícího strachu před agresivními výpady. Člověk, který se této vůni otevře, zažije silný posun směrem ke klidu a toleranci. Není to impulz rychlých řešení, nýbrž pomalý a trvalý proces obnovy, který trvá tak dlouho, dokud se člověk nespřátelí se všemi částmi svého já. Je to mužská vůně, která nás přivádí zpět k praženství a zároveň vytváří pevné uzemnění. Současně nám pomáhá akceptovat a integrovat mužskou část, která je v nás. Poskytuje duši ochrannou zeď proti vnějším vlivům. Vousatka nám pomáhá zpracovat náš smutek. Tam, kde zůstala hořkost nad utrpěným násilím jako zeď odmítnutí, nemůže vzniknout ani žádný kontakt. Vousatka nás přivádí zpět k vlastním kořenům. Odvádí nás od našeho ztuhlého obranného postoje a nechá nás opět vnímat naše srdce. Je to, jako by na suchou půdu padal dlouho očekávaný déšť. Voní po novém životě, vrací se nám vnitřní síla, vzniká jistota a důvěra a můžeme brát a milovat sami sebe takové, jací jsme. Z kořenů vousatky se získává éterický olej, kterého si lidé vysoce cení již od antiky. Bývá nazýván "olejem klidu". Při stavech slabosti a skleslosti, nervózního napětí a podobně působí vůně vousatky uklidňujícím způsobem. Při problémech stáří slouží vousatka jako posilující prostředek pro kardiaky a jako olej působí zvnějšku regenerujícím způsobem na kůži. K dostání jako éterický olej a vykuřovadlo.

Puškvorec obecný

Tato vůně nám poskytuje oddech od duševního přetížení a nervového vypětí. Kořen puškvorce žije v kontaktu s vodou na březích a na rovných vodních plochách. To se zrcadlí v jeho osvěžujícím vlivu na zatížený svět pocitů. S jeho pižmovou, sladce aromatickou vůní své emoce snadno otevřeme a vyčistíme. Emocionální nečistoty budou odplaveny. Při stavech duševního vyčerpání působí jako nervové tonikum a přivádí nás zpět k vlastní síle, ovšem v příliš velkém množství může působit také jako halucinogen, proto byste měli být při jeho používání opatrní. Vůně puškvorce posiluje sebedůvěru a vůli. Egypťané využívali jeho vůni také jako afrodiziakum. Jako představitel prastarého druhu jednoděložných rostlin, které se se svou vnější dielektrickou buněčnou strukturou dají přirovnat k železobetonové konstrukci, funguje tato rostlina jako symbol přežití. Učíme se od ní, jak přežít obtížná období. K dostání jako vykuřovadlo.

Muškátovník pravý (muškátový oříšek)

Tato vůně je zaměřena na schopnost pocítit vlastní vnitřní sílu. Rozhodnutí učiníte lehčeji, když dovolíte, aby se přitažlivým způsobem projevila smyslná radost. Vykuřování muškátovým oříškem podporuje sílu já a pomáhá při problémech s rozhodováním, díky čemuž můžeme vyvinout potřebnou iniciativu. Jeho královstvím je lidská vůle, a kde je vůle, tam je i cesta. "Všechno je možné" - to je podporující poselství této aromatické rostliny. Pro kouř této látky platí "méně je více". Jako vykuřovadlo je používán také proto, že přináší štěstí a ochrannou sílu proti negativním vlivům. V kuchyních celého světa zastává své nepostradatelné místo jako koření. Jako léčivý prostředek je také známý v medicíně, kde se používá při trávicích a ledvinových potížích, a také i při revmatismu. Touto vlastností vyjadřuje energii, kterou uvádí do pohybu. O muškátovém oříšku se tvrdí, že má také psychoaktivní účinek: působí povzbuzujícím a posilujícím způsobem na nervový systém. Jsou mu připisovány také afrodiziakální a euforické kvality. K dostání jako éterický olej a vykuřovadlo.

Bigarádie

Tato aromatická síla jako symbol klidu a vyrovnanosti se stará o to, abychom hleděli uvolněně a klidně vstříc tomu, co přijde. Rozhodující impulz spočívá v tom, že si uvědomujeme zákon proměny. Problémy odtáhnou jako tmavé mraky a dají potřebný prostor nové vizi nezatížené budoucnosti. Tato vůně zapudí depresi a letargii z našeho citového světa. Kdo projde hlubokým údolím, tomu bigarádie pomůže znovu zakotvit a najít cestu zpět k pozitivnímu nasměrování a vnitřní vyrovnanosti. Tvůrčí myšlení a schopnost jasného vnímání budou podpořeny a omezené představy v klidu vyřešeny. Když odplyne vše, co nás dráždí, rozhostí se mentální klid. Vznešená úloha této rostliny spočívá v tom, že nás vyvede z nervozity a ze stavů strachu. Nalezení optimistického pohledu na život účinkuje také blahodárně na bolestivé symptomy týkající se pohybového aparátu, jako je zánět kloubů, artritida a revma. Kdo bere život s radostí, nebude se utápět v pochybnostech a bude počítat se ztrátami. Znamená to oddat se chvíli tady a teď, která rozšiřuje úhel pohledu a vede k vizi. Jít s důvěrou kupředu, to je přednost této vůně. V psychické a duševní oblasti napomáhá tato vůně novým možnostem. V aromaterapii je bigarádie oceňována pro své antiseptické a silně uklidňující vlastnosti. V medicíně se využívá především díky účinkům na trávení. Při špatném trávení, nervozitě, stavech strachu a nespavosti navodí tento olej klid a vyrovnanost. Působí proti ztrátě chuti, která signalizuje nedostatečnou akceschopnost a oslabený imunitní systém. K dostání jako éterický olej.

Damar

Jemnohmotné sféry se díky kouzlu této aromatické síly otevírají jasnosti toužícího ducha. Duch se může povznést do nekonečné dálky světa idejí. Bytí se pro toho, kdo putuje mezi různými světy, stává jasné a zřejmé. Vůně damaru přináší jasnost - okolnosti se stávají zřejmými, což neznamená, že se zaměříme na proud běžících myšlenek, nýbrž že myšlenky necháme volně plynout, zatímco v nás roste vnitřní klid a soustředění. Toto je předpoklad pro všeobsáhlé vnímání. Díky tomu vzniká koncentrace na podstatné jádro věci a jakoby samo od sebe se odkrývá. Když vás ovládá chmurná nálada, způsobí vykuřování této pryskyřice obrat. Vůně vás spojí s jemnohmotným a umožní vám dokonce jasnovidné vnímání vnitřních spojitostí. Damar je vykuřovadlem Merkura, který podporuje analytické schopnosti. Tvoří nejlepší předpoklad, abychom zaznamenali celý obraz dané záležitosti a láskyplně akceptovali to, co není zřetelné. Jemné vibrace éterických sil se seskupují a spojují s hledajícím a přivádějí jej k tomu, aby se otevřel vlastní vnitřní hojnosti a odpočinul si. Tato pryskyřice je jako zrcadlo vnitřního duševního stavu a napomáhá vnímat zablokovaný vzorec. Damar je dobrý pro komunikaci všeho druhu a podporuje proces učení, projasňuje, uvolňuje, povzbuzuje a působí lehce euforicky. V jihovýchodní Asii je damar tradičně považován za vykuřovadlo sloužící k ochraně a očistě. Při využívání damaru je důležité dobré uzemnění, abychom jeho zvláště jemné impulzy byli schopni využít v praktickém životě. K dostání jako vykuřovadlo.

Cypřiš

Spirituální archetyp cypřiše se podobá starému muži s aristokratickými rysy, který vyzařuje tisíce let intenzivního a disciplinovaného života. Vyjadřuje nesmrtelnost duše. Jeho poselstvím je umírněnost a cudnost, trpělivost a duševní klid. Jeho vůně nám pomáhá trpělivě pracovat se zaměřením na vyšší cíl, přeměňovat ideje v činy a sny měnit v realitu. Cypřiš je stálezelený strom, který byl v egyptských a římských mýtech spojován s oním světem. Jako symbol věčnosti a nesmrtelnosti nám cypřiš připomíná, že smrt neznamená konec života. Vůně oleje je kouřová, teple kořeněné až ambrově konejšivá s tajemnou sladkostí v podtextu. Má stahující a deodorační účinek. Cypřiš je schopen uvolnit nervózní napětí, mírnit zármutek a napomáhat koncentraci na to, co je podstatné. Pomáhá lidem, kteří ztratili svůj klid např. po ztrátě milované osoby nebo po ukončení partnerského vztahu. Vůně cypřiše nám tedy může velmi napomoci v krizových obdobích života. Starý moudrý strom nás učí brát život, jak přichází, a za všech okolností zůstat veselými, spokojenými a plnými entuziasmu, neboť tento životní postoj nám zaručí, že budeme dlouho vypadat mladě. Proto bychom měli náš život řídit vyváženě a práci a zábavu dávkovat rovnoměrně. Cypřiš patří k rostlinám, které zná medicína nejdéle. Zmínka o něm padla již v asyrském svitku z 15. století před Kristem, a také v mnoha antických, egyptských a řeckých lékopisech. Pro Peršany představoval cypřiš symbol "čistého světla" a oslavovali jej ohnivými rituály. K dostání jako éterický olej a vykuřovadlo.

Text: Věra Šourková

Zdroj: Časopis Ritual, cesta životem