Olivovník - Tisíce let starý symbol civilizace a míru

04.05.2022

Olivovník je rod vyšších dvouděložných rostlin z čeledi olivovníkovité (Oleaceae). Jsou to stromy a keře s jednoduchými vstřícnými listy a drobnými květy. Olivovníků je přes 40 druhů a jsou rozšířeny od Afriky a jižní Evropy přes Asii až po Austrálii. Nejznámější je olivovník evropský, strom pěstovaný v jižní Evropě pro plody zvané olivy.

Historie olivových stromů

Legendární olivovníky a olej získávaný z jejich plodů doprovází lidstvo po celou jeho historii. Před 8 000 lety se olivovník začal pěstovat na Středním východě a první šlechtěné rostliny se pravděpodobně objevily v Sýrii nebo na Krétě. S jistotou víme, že pro egyptskou a minojskou civilizaci byl olivový olej životně důležitý, takže často sloužil i jako platidlo. Féničané později rozšířili pěstování olivovníků po celém pobřeží Středozemního moře v Africe a jižní Evropě. Časem se olivový strom, dar od bohyně Minervy, stal symbolem míru. Vítězové olympijských her byli původně korunováni věncem uvitým z proutků divokých olivovníků.

Začalo to v Řecku

V 5. století před naším letopočtem se už olivy rozšířily po celém Řecku a na všech ostrovech v Egejském moři, dostaly se i na Sicílii, do Itálie a na Pyrenejský poloostrov. Začátek pěstování oliv na italské půdě se datuje nejméně do 6.-7. století před Kristem. Olivovníky jsou proslulé svou dlouhou životností: některé stromy nalezené v Palestině zde mohou růst již od vzestupu křesťanství.

Ruční výroba

Z prastarých olivovníků zruční mistři řezbáři tvoří malá umělecká díla, která jsou určena k využití v každodenním životě. Díky ručnímu zpracování a jedinečné kresbě olivového dřeva je každý výrobek originál. Dřevo pečlivě vybírají tak, aby se zákazníkům dostalo jen vysoce kvalitního zboží. Není ale snadné vhodný materiál najít, proto se v budoucnu stane práce se vzácným olivovým dřevem privilegiem jen několika málo řemeslníků.

Objevte více na www.olivove-drevo.cz