Ovaria – zdroj životní síly

21.04.2022

Taoisté věří a vědí, že ovaria - vaječníky - jsou zásobárnou sexuální energie, kterou lze prostřednictvím speciálních dechových cvičení transformovat do životní síly schopné revitalizovat a omlazovat i další orgány v těle.

Vaječníky

Vaječníky se nacházejí po stranách dělohy, bezprostředně pod vejcovody. Tvar vaječníku je vejčitý, perlové barvy. Vaječník vytváří vajíčka a je zajímavostí, že nejvíce jich obsahuje ještě v prenatálním období budoucí ženy. Vajíčka dozrávají ve výživném roztoku - cystě, která je izoluje od okolí ve vaječníku. V okamžiku ovulace cysta rupne a folikulární tekutina spolu s vajíčkem je nasávána vejcovody a putuje do pánevní dutiny. V místě, ve kterém vajíčko uzrálo a bylo uvolněno, se tvoří tzv. žluté tělísko, které vylučuje hormon progesteron a které je vaječníkem posléze absorbováno. Vaječníky mimo progesteron produkují estrogen a androgen. Dříve panoval názor, že vaječníky ukončují svoji funkci zároveň s menstruačním cyklem. Vědci zjistili, že menopauzou ustává činnost ve svrchní vrstvě vaječníků, tam, kde se předtím tvořily cysty a v nich dozrávala vajíčka. Vnitřní vrstva vaječníků se dostává ke slovu v okamžiku, kdy odezní předchozí funkce. Tato vrstva je významným producentem androstenedionu, který má schopnost přeměnit se v tukové tkáni na estron. Vaječníky zůstávají tedy i po menopauze aktivní a tvoří progesteron a estradiol. Tyto hormony přispívají v rámci prevence osteoporózy, k aktivnímu libidu i životní energii.

Co mají společného vaječníky a varlata?

Oba orgány, jak ženský, tak mužský, symbolizují určitý druh síly, která nejenže dokáže dát vzniknout životu, ale zároveň život ochránit. Každodenní žití s sebou mnohokrát přináší výzvu, kdy jsme nuceni vyrovnat skrze sebe vnější protitlak. Svět se skládá z těch, kteří to zkouší, a z těch, kteří se nechají, vyhoví, nemají dostatek sil a odvahy k tomu postavit se nepřízni, útlaku, ponižování druhými. Mít "koule" či ovaria na životní výzvy znamená účinně využívat energii těchto orgánů, byť je zde podstatný rozdíl mezi využíváním síly skrze mužský a ženský orgán.

Když vaječníky stůňou

Pokud je tok energie blokován či brzděn, může docházet k ne-moci, stavu, kdy má žena dojem, že to, co by chtěla vytvářet, jí blokuje vnější svět či konkrétní lidé, kteří její snahy podceňují, kritizují, odmítají. Zároveň zde vystupuje zcela zásadní dojem, že s touto situací nelze nic dělat, nemá řešení a chybí síla či odvaha ke změně.

Polycystické vaječníky

Četné cysty na vaječnících poukazují na hormonální nerovnováhu, kdy je vyšší hladina androgenů a nedochází k produkci vajíček a jejich dozrávání. K tomuto stavu mohou přispívat podvědomé vlivy utvářené z pocitů méněcennosti, pokud se zrodíme v ženském těle a snažíme se přizpůsobit mužskému světu, udržet s ním krok. Někdy souvisí polycystické vaječníky s neochotou dospět - dozrát, stejně jako potřebují dozrávat vajíčka ve svých folikulech. Často jsou polycystické vaječníky také obrazem uštvané ženy, která chce či potřebuje v určitém čase stihnout vše - manželství, mateřství, náročnou kariéru, hypotéku, přičemž se jí málokdy dostává uznání za to, co vykonává. Ruku v ruce s tím jde potřeba mít čas na sebe, tvořit, být více v klidu, na což je v tomto závodě málokdy čas. Řešením pro uzdravení stavů souvisejících s energií vaječníků, je uvědomování si jejich energie, síly, tvůrčí schopnosti a s touto vzácnou životní esencí nakládat moudře.

Text: Judita Korfová

Zdroj. Časopis Rituals, cesta životam