Povídání s kameníkem Tomášem Hrdinou o venkovních kuchyních a grilování

20.07.2021

Češi, jak je dobře známo, milují grilování. Možností, jak a na čem grilovat je ale více, záleží hlavně na vybavení. Jste odborník na kamenné zahradní kuchyně a nabízíte zákazníkům i pec s kamenným ohništěm. Jaké jsou její hlavní výhody? Co všechno se v takové peci dá připravit? Pozná se rozdíl ve srovnání se stejným jídlem připraveným na klasickém grilu "na první kousnutí"?

Pec je naprosto skvělé vybavení, kde upečete takřka cokoliv - pizzu, chleba, buchty i maso. Hodí se hlavně pro milovníky gurmánských nápadů a dobrůtek, které jsou krásně provoněné dřevem. Dobroty z pece jsou prostě z pece, to je skutečně zážitek. Například maso je z pece kromě úžasné vůně i neuvěřitelně šťavnaté a křehké. Na žádném jiném spotřebiči, ani na jakémkoliv grilu, pokrmy jako v peci nepřipravíte.

Jak náročné je pečení v peci pro někoho, kdo umí zacházet jen s klasickým grilem? Musí se naučit něco navíc?

Každému zákazníkovi předáváme kamennou kuchyň v plné parádě, říkáme tomu rituál prvního zapálení. To se připravuje patnáct až sedmnáct chodů jídla a nového pana majitele tak zaškolíme, všechno vysvětlíme a prakticky předvedeme. Je to radost a složité to není. Hlavně se také nové prostředí provoní slivovicí i dobrůtkami, to je pro začátek nejdůležitější..

.Co doporučíte zákazníkovi, který touží po pořádné zahradní kuchyni z kamene, ale má omezený prostor i finanční možnosti? Dá se postavit i mini kuchyně? Nebo je v tomto případě nakonec přece jen nejlepším řešením klasický gril?

Pro lidi, kteří mají omezené možnosti prostorové nebo finanční, děláme venkovní kamenné kuchyně ve zjednodušené variantě. Prostor velký alespoň 3 m na 2 m vybavíme rohovým krbem a udírnou, odkládacími policemi pro ledničku a úložným prostorem pro dřevo. Obklady, které jsou drahé, použijeme např. jen rustikálně z vnitřní strany kuchyně a zbytek se dodělá fasádní barvou. I tak malou kuchyňku si ale naši zákazníci pochvalují. A nejen kvůli upečeným dobrotám, ale i pro tu příjemnou atmosféru setkání u jídla s přáteli nebo rodinou. Posedává se v blízkosti kuchyně v zahradě a je to nádhera.

Jste kameník, v současné době jsou zahradní kuchyně vaše hlavní specializace. Jak k tomu došlo? Kde jste se poprvé s kamennou zahradní kuchyní setkal a čím vás tak učarovala? A odskočíte si ještě někdy i k jiné kamenické práci?

Po dokončení kamenické školy jsem nastoupil do firmy, kterou táta spoluvlastnil, ale bohužel byl společníkem okraden. Tak jsem založil novou vlastní společnost Hrdina & České Pískovce a tátu zaměstnal. Dělali jsme tehdy různé kamenické práce. První kuchyň táta navrhnul u Říčan v roce 2009, jen krb a udírnu - stojí dodnes. Zahradní kamenné kuchyně byly nejdříve spíše sezónní záležitost, ale zakázek postupně přibývalo, jejich obliba u zákazníků narůstala. Vývoj kuchyní včetně všech kamenických, kamnářských, truhlářských a v neposlední řadě i kulinářských prací, byl a je tak náročný, že velmi záhy nebyl pro jiné kamenické práce prostor. S tátou jsme sehraný tým, on dělá návrhy, máme i nejlepší kamenickou partu a tato práce nás všechny moc baví.

Máte rodinnou firmu, stále spolupracujete s otcem a on vás zřejmě i ke kamenictví přivedl. Práce s kamenem je na první pohled taková mužská záležitost. Jaká je realita, setkáváte se v oboru kamenictví přece jen někdy i s kolegyněmi ženami?
Už ve třídě na kamenické škole bylo kupodivu dost holek. Když jsme měli praxi, tak si děvčata vedla s kamenickým nářadím velmi zdatně. Co vím, tak mnoho kamenických firem vedou ženy. Myslím, že toto krásné řemeslo rozhodně není pouze mužská záležitost.