Pozdravy z dalekých ostrovů

15.11.2021

U nás nevlídno, jinde slunečno. Neseďte doma za pecí a vyrazte za ostrovním dobrodružstvím, mořem, sluncem a teplem. Zbývající zima vám pak uteče mnohem rychleji.

Vybrali jsme několik ostrovů, které si dodnes zachovávají svébytné kouzlo místní historie, kultury, zvyků, ale také fauny a flóry. Nejenom to, ale i uvolněná a přátelská atmosféra obyvatel láká k návštěvě míst, jež dávají zapomenout na ruch a stres velkoměsta a kromě zážitků nabízejí i tolik potřebný odpočinek.

Ostrov Freddieho Mercuryho

Znáte britskou hudební skupinu Queen a jejího zpěváka Freddieho Mercuryho? Pokud ano, máte o krok blíž k naší první zastávce, a sice ostrovu Zanzibar, kde se Farrokh Bulsara, v hudebním světě známý právě pod jménem Freddie Mercury, narodil. A se jmény to nebude jednoduché ani dál. Málokdo totiž ví, že název Zanzibar ve skutečnosti představuje souhrnné pojmenování skupiny ostrovů, které se nacházejí asi 40 km od východního pobřeží Afriky. Hlavní ostrov, který bývá nesprávně označován jako Zanzibar, se jmenuje Unguja, severním směrem od něj leží menší hornatý ostrov Pemba a dalších asi padesát místy obydlených malých ostrůvků.

Město otroků

Zanzibarské ostrovy objevil portugalský mořeplavec Vasco da Gama. Není tedy divu, že Zanzibar City fungovalo od 16. století jako obchodní skladiště Portugalců. Svého významu ovšem město dosáhlo až poté, kdy se zde usadil ománský sultán a Zanzibar se stal důležitým východoafrickým centrem obchodu s otroky. Tuto nijak pěknou část jeho historie připomíná sousoší pěti spoutaných otroků nacházející se na bývalém otrokářském trhu, Slave Market, v historické části města Stone Town. I když název napovídá, že by město mělo být vybudováno z kamene, není tomu tak. Ve skutečnosti je postaveno z korálových útesů. Jeho klikaté uličky lemují korálové domy, které jsou zdobeny nádherně vyřezávanými dřevěnými prvky. Město jako takové najdete na seznamu významných památek UNESCO.

Nenechte si ujít

Zanzibar City je plné historických památek připomínajících dávno zašlé časy jeho slávy. Co byste si rozhodně neměla nechat ujít, je návštěva paláce Beit-el-Ajaib, který koncem 19. století nechal postavit sultán Burghash. V současnosti se v něm nachází Národní muzeum historie a kultury.

Milovníci umění si přijdou na své v ománské pevnosti Ngome Kongwe, kde se v současnosti nachází umělecká galerie a kulturní centrum. Zajímavé je, že pevnost vlastně nikdy nesloužila svému účelu, čemuž se ani nelze divit, protože Ománci drželi v této části Indického oceánu významnou a poměrně stabilní pozici. Ngome Kongwe se proto využívala jako vězení, popraviště, ale také jako tržiště.

V Zanzibar City je památek samozřejmě daleko více, ať už to je řada mešit nebo katedrály či dům cestovatele Davida Livingstona, a za pozornost stojí i Beit-el-Sahel, muzeum, které mapuje historii celého ostrova.

Ostrov koření

Se Zanzibarem je spojován nejenom Freddie Mercury, ale také koření, a to především hřebíček a muškátový oříšek. Dnes se zde kromě těchto dvou druhů pěstuje i řada dalších a rovněž spousta exotické zeleniny a ovoce. To vše dohromady tvoří základ lahodné kuchyně, v níž se mísí prvky portugalských, afrických, arabských, indických a britských vlivů.

Hurá do vězení

Byla by škoda prosedět celou dovolenou na jednom místě a nevychutnat si další krásy tohoto místa. Až budete přemýšlet, kam se vydat na výlet, rozhodně vyzkoušejte ostrov Changu, kterému se také říká Vězeňský ostrov. Jako cokoli ostatního v této oblasti i jeho historie je spjata s otrokářstvím, protože zde Arabové drželi otroky určené k dalšímu prodeji. Dnes je tento nevelký ostrov vyhledáván hlavně pro jeho krásné čisté pláže a návštěvníci zde mohou pozorovat obří sloní želvy, pro něž se Changu stal novým domovem.

Ostrov věčného jara

Z Indického oceánu se přesuneme do Atlantiku, asi 600 km na západ od Maroka, do souostroví Madeira.
Jsme na ostrově Madeira, největším z celého madeirského souostroví, který je spolu s menším Porto Santo jediným obydleným ostrovem celé oblasti. První zmínky o tomto souostroví se objevují již ve starověku, ale teprve až Portugalci, kteří zde přistáli na počátku 15. století, ho pojmenovali Ilha de madeira neboli Ostrov dřeva, vzhledem k jeho tehdejšímu převažujícímu zalesnění. Přezdívky Ostrov věčného jara anebo také Zelený ostrov či Perla Atlantiku patří Madeiře právem. Celoroční teploty se zde totiž pohybují mezi 18-25 °C, a když k nim přidáte hornatý, původně sopečný terén, nelze se divit tomu, že je ostrov nejenom věčně zelený, ale navíc zdobený ohromnou spoustou flóry, mezi níž můžete objevit například orchideje. Je zde několik podnebných pásem a spousta přírodních úkazů, které nenajdete nikde jinde na světě, například horský kráter zvaný Curral das Freiras se stejnojmennou obcí postavenou v několika úrovních uvnitř. Curral das Freiras znamená Údolí jeptišek a toto jméno se odvozuje podle události z roku 1566, kdy sem před nájezdy pirátů utekly jeptišky z kláštera sv. Kláry.

Pokud se tedy těšíte na každodenní opékání na slunných plážích, raději na Madeiru zapomeňte. Ostatně, jsou tady jenom dvě, navíc uměle vytvořené. Ale jestliže vám nevadí nazout si pevné boty a objevovat přírodní krásy, bude to pro vás ta nejkrásnější dovolená.

Co podniknout?

Jednoznačně sáňkovat. Pokud si právě klepete na hlavu, vězte, že se nejedná o sáňkování v pravém slova smyslu, ale o jízdu na toboganu, která už více jak 150 let tvoří tamní kolorit. Vypráví se, že jeho autorem je jistý úředník, který se potřeboval rychle dopravit ze svého domu na kopci v Monte do úřadu v hlavním městě Funchalu. Tohle cestování se zalíbilo i jeho sousedům a tradice byla na světě. Sáňky představuje proutěný koš, který je upevněný na dřevěných sanicích. Ovládají je dva "sáňkaři", kteří je rozjedou z kopce a posléze s pomocí speciálně upravených bot přibrzďují a současně jízdu korigují. Pokud ale tento adrenalin není nic pro vás, vydejte se na treky podél zavlažovacích kanálů Levády, jejichž nabídka uspokojí jak milovníky procházek po lázeňské kolonádě, tak vyznavače náročnějších horských výstupů.

Na Madeiře doslova tepe společenský život a během celého roku zde probíhají různé slavnosti a festivaly. Nejoblíbenější bývá oslava silvestru v rámci slavností konce roku, které se konají od půlky listopadu do prvního lednového týdne.

Ko Samui - kokosový ostrov

Poslední ostrovní zastávku jsme vybrali pro všechny, kteří chtějí prožít alespoň na pár dní pravý tropický ráj ve stínu kokosových palem.

Cesta na Ko Samui nebo také Koh Samui, či krátce Samui, vám bude trvat nejdéle, protože se nachází na jihu Siamského zálivu nedaleko Malajského poloostrova. Je to mimochodem třetí největší ostrov náležející Thajsku. Asi nejpravděpodobněji sem poletíte s mezipřistáním v hlavním městě Thajska, Bangkoku a už samotný přílet stojí za to. Letištní hala se totiž nachází v domku ukrytém mezi palmami a neznalci by ji spíš označili za příjemnou zahradní restauraci než mezinárodní letiště.

Ostrov je pověstný téměř nedotčenou přírodou. Zatímco ve vnitrozemí budete procházet panenskou přírodou se zalesněnými horami, džunglí a divokými řekami s vodopády, na pobřeží najdete okouzlující pláže s palmovými háji jako vystřižené z katalogů cestovních kanceláří.

Atrakce mezi palmami

Je nám jasné, že odolat polehávání a nicnedělání na kokosových plážích je pořádně těžké, na druhou stranu byla by škoda nenavštívit například místní opičí rá, anebo sladkovodní jezero a mořský národní park Ang Thong. Rozhodně si nezapomeňte udělat výlet i do vodního parku Samui Aquarium. Kromě ohromného akvária s korály a mořskými rybami tam najdete i Tiger Zoo s bengálskými tygry anebo motýlí muzeum, kde se ale nacházejí exempláře živé.

Na pláži Lamai potkáte zajímavou atrakci - skalní útvary přezdívané Hin Ta a Hin Yai, Dědeček a Babička. Už na první pohled vás upoutá jejich podobnost s mužskými a ženskými genitáliemi.

Nejdřív byla pláž Chaweng, až později kolem ní vzniklo stejnojmenné město, které spolu s pláží patří k nejnavštěvovanějším na ostrově. Pláž je dlouhá pět kilometrů a pokrytá bílým jemným pískem. Město poskytuje turistům dokonalé zázemí v podobě řady hotelů, restaurací a obchodů.

Asi dva kilometry od města se nachází již zmíněné letiště. Poblíž najdete jednu z nejvýznamnějších památek, sochu sedícího Buddhy, která je vysoká patnáct metrů a kromě výšky vás upoutají odlesky její zlatavé barvy.

Lákavá kuchyně

Tamní gastronomie je velmi pestrá, ovlivněná indonéskou, malajskou a indickou kuchyní. Hlavní slovo má proto rýže, koření, hlavně chilli, čerstvá zelenina, ovoce a z masa kuřecí, vepřové, ryby a dary moře. Jídlo je zde poměrně levné, zato alkohol dost drahý. Přesto stojí za to ochutnat rum, který se na Koh Samui vyrábí. Připravuje se totiž s různými příchutěmi a místní bary ho nabízejí ve fantastických koktejlech. Nezbývá než dodat bon voyage!

Text: Lucie Pilátová