Pozitivní dopady lásky

07.01.2024

Být zamilovaná je povznášející pocit. Být k tomu i milována je štěstí. A navíc má opětovaná láska kladný vliv na naše zdraví.

Ještě pořád si pamatuju, jaké to je. Ať mi bylo osm, osmnáct či osmadvacet, některé věci probíhají pořád stejně. Když se zamiluju, rozsvítím se. Zářím jako lampion štěstí na večerní obloze. Hlava plná snů se vznáší v oblacích, všechna závaží padají dolů na zem, kde mě nic nedrží, a já si létám na vlně naprosté euforie. Oči mi září a pořád se hloupě uculuju. A také si zpívám. Všude: na ulici, v práci, v obchodě, ve vaně. A všude falešně. Ale v tu chvíli mi to nevadí. Možná v tu chvíli vážně poškozuji hudební sluch svého okolí, ale to nevadí, i na to znám skvělý lék: zamilovat se…

Dobře. A teď trochu vážně: láska vážně mnohdy působí mnohem lépe než některé potravinové doplňky z lékáren. To, že láska léčí, ostatně prokázal i experiment z Ohijské univerzity. Zde vedoucí výzkumu na pažích 42 párů vytvořil malé ranky, odřeniny. Dvojice pak byly rozděleny do dvou skupin, přičemž první z nich dostala za úkol bavit se o věcech, na kterých se neshodnou a kvůli nimž mezi nimi vznikají konflikty, zatímco druhá skupina se naopak měla bavit o věcech, které jsou jim oběma milé a které je sbližují. A jak to dopadlo? I jen půlhodinová přívětivá konverzace dokázala hojení ran urychlit minimálně o den. Takže nejlepší lék po pádu z kola nebo na in-line bruslích je trávit čas s milovanou osobou. Všechna zranění se rychleji zahojí, a jak dokazuje další výzkum, budou i méně bolet.

Jedná se o dva výzkumy, které měly potvrdit tezi, že láska snižuje práh bolestivosti. Oba dva byly poněkud nešetrné. Při jednom z nich dostávaly ženy elektrošoky do kotníků a vědci sledovali reakci jejich mozku na bolest. Pak ten samý test ještě jednou zopakovali, ale ženy v okamžiku, kdy dostávaly elektrošoky, držel za ruku jejich partner. Srovnáním výsledků se zjistilo, že v druhém případě mozek reagoval na bolest mnohem méně.

I druhý výzkum dospěl ke stejnému zjištění, jen trochu jinou metodou. Tam studenti Stanfordské univerzity drželi v rukou žhavé sondy. Když jim v průběhu držení bolest způsobujících sond byla ukázána fotka jejich milovaného protějšku, mozek opět reagoval na bolest méně.

Se zamilovaností se pojí i polibky – nejen pod třešní na prvního máje. Tenhle projev lásky posiluje náš imunitní systém a činí nás odolnějšími vůči různým infekcím. Mohou za to libé pocity, které při líbání prožíváme – aktivuje se totiž přenos neurotransmiterů, jako jsou adrenalin, dopamin, endorfin, a všechny další látky s příznivým účinkem na naši imunitu. Podle japonských odborníků líbání dokonce zmírňuje projevy alergie, takže pokud vám na jaře otékají oči a bez kapesníčků se neodvážíte ven, líbejte se, co nejčastěji to jde. Možná se pak brzy odvážíte i k polibku pod rozkvetlým stromem.

Navíc když se zamilujeme, častěji se usmíváme – jistě, jsme trochu nervózní a lámeme si hlavu s různými hloupostmi, to k lásce patří, mnohem častější jsou ale radost a smích. A právě tihle dva spojenci lásky jsou nesmírně důležití pro překonávání stresu a činí nám každý den mnohem příjemnější.

Láskou k dlouhověkosti

Kromě toho, že zamilovaní lidé méně vnímají bolest a rychleji se uzdravují, se také dožívají vyššího věku. Třeba takoví ženatí muži oproti svobodným méně kouří, méně popíjejí alkohol a také je u nich menší riziko vzniku depresí. Podle zprávy vydané Centers for Disease Control and Prevention se u nich v mnohem menší míře objevují i tak závažné choroby jako kardiovaskulární onemocnění či různé typy rakoviny.

Další vědci, tentokrát z Brown univerzity, dospěli k závěru, že osmačtyřicetiletý ženatý muž se na devadesát procent dožije pětašedesáti let. Stejně starý muž, který nežije v manželském svazku, má tuto šanci výrazně nižší – pravděpodobnost, že dosáhne živý této věkové hranice, se pohybuje mezi 60 až 70 %.

Pánové z Cardiffské univerzity si povšimli, že mužům manželství svědčí hlavně co se týče tělesného zdraví – a hlavní podíl na tom připisují jejich manželce. Ta totiž velmi často dohlíží na zdravotní stav svého muže, hlídá jeho zdravý životní styl a má přehled o tom, kdy je třeba absolvovat preventivní prohlídky. Ženám pak manželství svědčí především po stránce psychické, protože ženy obecně kladou důraz na význam vztahu.
A co víc – ženatí muži se i lépe chovají. Na Michigenské univerzitě se dlouhodobě věnovali výzkumu mužských dvojčat a zjistili, že pokud se společensky problémoví muži do svých třiceti let oženili, jejich problémové chování pak téměř vymizelo, zatímco u svobodného dvojčete problémové chování nadále přetrvávalo. Důvod se nabízí: muž, který se ožení a pořídí si rodinu, se většinou chová zodpovědněji.
Ženatí muži také méně páchají sebevraždy – na tohle téma se zaměřili v Itálii. Ze statistik jim vyšlo, že nejmenší cenu má jejich život pro vdovce a hned za nimi následují svobodní muži. Mezi ženami si nejčastěji sáhly na život ty, jež se nikdy neprovdaly.

Láska omlazuje

Prohlubují se vám vrásky kolem očí a nosoretní rýhy? Můžete zkusit mezoterapii či výplně s kyselinou hyaluronovou, případně botox, ale mnohem úspornějším, k vaší pleti šetrnějším a celkově příjemnějším "ošetřením" bude, když se začnete více věnovat svému partnerovi a užívat si intimních chvilek. Sex s dlouhodobým partnerem třikrát až čtyřikrát týdně způsobí, že budete vypadat mladistvěji, prý dokonce až o deset let. Ovšem pozor, stejná frekvence a různí partneři takhle nefunguje. Mladší vzhled je tak zřejmě odměnou jen pro ženy, které milují, jsou milovány a jsou také věrné.