Praktická kuchyně i v menším bytě? Podívejte se, jak na to!

08.10.2023

Kuchyně je často označovaná za srdce každého domova, když ale žijete v malém bytě, jste často rádi, že tam máte sporák a kousek pracovní plochy. Víte, že praktická, přitom ale i útulná kuchyně, může vzniknout i v malém bytě?

Ani malá kuchyně nemusí působit stísněně

Malé kuchyně jsou nejčastěji v panelákových bytech, na studentských kolejích apod. Jejich zařizování je o to složitější, že byt celkově není nijak velký, vy tak bojujete o každičký centimetr. I vy potřebujete dostatek úložných prostor, potřebujete mít kde spát, vařit i přivítat případné návštěvy. Kuchyň je v takovou chvíli většinou to poslední, co řešíte, přístup tam máte jen vy, tak si nějak poradíte. Nutně to tak ale nemusí být, stačí vědět, jak na to.

I malá kuchyně může být efektivní

V kuchyni děláme celou řadu věcí, je třeba si ji poskládat tak, aby na sebe jednotlivé činnosti navazovaly a měli jsme k dispozici dostatek úložného prostoru. Jeho množství je individuální, odvíjí se od počtu osob v domácnosti, zásob potravin, které si děláte, a jak moc kuchyňských pomocníků máte.

Prostor se dá zvětšit alespoň opticky

Malé kuchyně na nás často působí stísněně, můžeme se v nich skoro až dusit. Boj o každý centimetr tomu moc nepřidává, nastává chaos. Prvním krokem ke změně je alespoň optické zvětšení prostoru, a to díky dobře zvoleným barvám. Když chcete prostor alespoň na pohled zvětšit, měli byste vsadit na světlé barvy na stěny, ideálně bílou, krémovou, případně žlutou. Když je skombinujete s materiály jako je dřevo nebo bambus a vsadíte na lesklý povrch linky, prostor zvětšíte, provzdušníte i prosvětlíte.

Zaměřte se na úložný prostor

Už jsme zmínili, že úložného prostoru není nikdy dost, v malém bytě to platí dvojnásob. U kuchyně to naštěstí má řešení, úložné prostory klidně mohou sahat až ke stropu. Tedy pokud do nich dosáhnete. Aby takový prostor nepůsobil přeplněně, vsaďte nejen na horní skříňky kuchyňské linky, ale i na poličky a přihrádky, případně na magnetické lišty, na které připevníte nože apod.

Dobře si zvolte i osvětlení

Mysleli jste si, že do kuchyně stačí jakékoli světlo? Velký omyl. Kromě toho, že si do malé kuchyně nepořídíte ohromný lustr, ale spíš decentnější stropní svítidlo, je třeba také pohlídat barvu světla. Do kuchyně se hodí neutrální bílá, která najde uplatnění všude tam, kde se potřebujete soustředit. Nad jídelní stůl naopak vsaďte na teplejší odstín se žlutým nádechem.

Svoji roli hraje i výběr dřezu

Dřez má své místo v každé kuchyni, kde jinde bychom omývali suroviny? Na nádobí možná máte myčku, ale běhat s každým kouskem ovoce, zeleniny a dalších potravin pořád do koupelny? Nebo když si budete potřebovat opláchnout nůž nebo lžíci? V malé kuchyni dejte přednost kulatému dřezu, který zabere jen minimum prostoru, nebo rohovému dřezu, díky kterému využijete i jinak nepraktický roh kuchyně.

Vsaďte na vestavné spotřebiče

Místem je třeba šetřit za každé situace, když přijde na spotřebiče, nastává trochu problém. Sporák, trouba, myčka nádobí, to vše zabere hodně místa. Co s tím? Dejte přednost těm vestavným, které nějaký ten centimetr ušetří. Napadlo by vás, že když je řeč o vestavných spotřebičích, nemyslíme tím jen troubu nebo ledničku, ale i mikrovlnku nebo digestoř vestavěný do skříňky?