Růže, královna květin

08.07.2021

Pokud někdo řekne královna květin, je zřejmé že mluví o růžích. Proč je tato květina nestárnoucím hitem a už tolik staletí se z ní lidé radují? Možná je to výjimečností jejích květů, okázalostí nebo tolika barevnými variacemi.

Růže se zkrátka za dobu, kdy jsou pěstovány, staly stálicemi našich zahrad a určitě si zaslouží pozornost. Stačí jen pouhý pohled na syté barvy jejich křehkých květů a už se nám vybaví ona omamná vůně, krásy starých anglických zahrad nebo kytice od milované osoby.

Touto krásou se můžeme obklopit po celé vegetační období i v našich zahradách. V současné době je v nabídce tolik druhů, že najdou své uplatnění jak na rozložitých pozemcích, tak i v malých zahrádkách či dvorech.

Pěstování růží

Všechny růže, kromě miniaturních, vysazujeme do volné půdy. Je pro ně vhodnější, protože skupiny záhonových, sadových i popínavých růží běžně ve volné půdě přezimovávají. Růže nejsou nijak zvlášť náročné na stanoviště. Aby se rostlinám dobře dařilo a my se mohli těšit ze záplavy květů, je potřeba při výsadbě, která je pro dobrý vývin rostlin klíčová, dodržet několik základních bodů.

Růže mají rády výživné humózní půdy s dostatkem vláhy. Nesnášejí přemokření, takže nevhodné jsou jílovité mokré půdy. Ani přílišné sucho jim nevyhovuje. Písčité jsou proto také nevhodné, protože se z nich voda ztrácí.

Slunné stanoviště

Než si růže koupíme, důkladně promyslíme, kam je máme možnost umístit. Většina neduhů, které růže trápí je spojena právě s nevhodným stanovištěm.

Půže potřebují rozhodně dostatek světla. Celodenní úpal jim však úplně nesvědčí, proto není vhodné je vysazovat k jižně orientovaným stanovištím. Naopak trvalý stín také není ideální, málo kvetou a více trpí chorobami a škůdci. Nejoptimálnější je takové stanoviště, kde budou během poledního žáru přistíněny okolní výsadbou a kde bude mírně proudit vzduch. Ideálně se tak jeví jihozápadně či jihovýchodně orientovaná část zahrady.

Kvalitní zálivka

Jak již bylo zmíněno, růže nesnášejí sucho. Pokud je vysadíme na místo, kde je dešťový stín, tedy místo kam neprší nebo velmi zřídka (např. u stěny domu), musíme jim zajistit pravidelný přísun vody. Na ostatních stanovištích jim pravidelnou zálivku dopřáváme pouze po výsadbě, kdy ještě nemají vytvořený dostatečný kořenový systém. Zaléváme ke kořenům, ne na listy, nejlépe v podvečer. Dospělým rostlinám, které jsou už na stanovišti delší dobu, stačí přísun vody ve formě srážek. Růže mají totiž kořeny hodně hluboko.

TIP Sofie Bydlení
Charakteristika skupin růží

Růže záhonové - jedná se o klasické růže buď velkokvěté nebo mnohokvěté s dlouhými stonky, zakončenými u velkokvětých většinou jedním květem nebo u mnohokvětých více květy. Tyto rostliny se hodí do záhonových výsadeb a díky dlouhým stonkům se hodí k řezu do vázy.

Růže sadové - jsou odrůdy růží, které vytvářejí keře. Vykvétají opakovaně nebo začátkem léta a mají rozličné tvary květů od jednoduchých až po plné. Kromě květů zdobí zahrady také na podzim plody - šípky.
Růže pnoucí - mají dlouhé výhony, které se přivazují ke konstrukci. Vykvétají stejně jako růže sadové buď na začátku léta, nebo opakovaně.

Růže půdopokryvné - dosahují nízkého vzrůstu a jejich hlavní předností je, že vytvářejí dekorativní zapojený porost, který brání bujení plevelů. Většinou opakovaně a bohatě kvetou drobnými květy v bohatých květenstvích.

Růže miniaturní - dosahují výšky kolem dvaceti až čtyřiceti centimetrů. Většinou se pěstují v květináčích na terasách a balkónech. Kvetou drobnými kvítky.

Text: Jana Šulcová

Zdroj: Časopis Sofie