Sbohem, jizvy

25.12.2021

Zbavte se všech drobných vad na kráse. Právě nyní je ideální čas na odstranění starých jizev, pigmentových skvrn nebo viditelných žilek.

Není nic neobvyklého, když po letní dovolené plné žhavého slunce objevíte na obličeji, případně i jinde na těle věci, které tam nepatří. I proto jsou zimní měsíce obdobím, kdy bývá v ordinacích dermatologů pořádná tlačenice...

K lékaři alespoň jednou za rok

Na preventivní kontrolu k dermatologovi byste měla chodit jednou za rok, ideálně v tomto ročním období. Ze zdánlivě nevinné pihy či pigmentové skvrny se totiž může vyklubat rakovina kůže, kterou zjistí právě lékař s pomocí speciální lupy. Platí to i pro všechny, kteří se slunci vyhýbají jako čert kříži, a když už na něj musí, tak pouze zabaleni od hlavy až po paty a s odkrytými místy natřenými faktorem alespoň 50+. Jde totiž o to, že na zvýšenou produkci pigmentu nemá vliv pouze UV záření, ale také hormony a genetická dispozice.

Nebojte se chemie

V případě, že lékař vyloučí riziko rakoviny, máte několik možnosti, jak se těchto nepěkných vad na kráse zbavit. Jednou z nich je chemický peeling. Jeho podstata tkví v nanesení několika vrstev účinných látek na kůži, kdy se využívají především ovocné kyseliny, které naruší povrchovou vrstvu kůže a sloupnou ji. Po takovém zákroku musí následovat ošetření vhodným krémem a kromě toho byste neměla alespoň 14 dní chodit na slunce. Chemický peeling lze kombinovat i s dalšími metodami, jako je laserová gelová maska nebo biostimulační laser, které zajišťují rychlejší regeneraci a větší efekt.

Je zajímavé, že některé ženy mají z tohoto zákroku obavy právě proto, že v něm hraje hlavní roli chemie. Přitom se jedná o bezpečnou neinvazivní metodu s minimálními nároky na rekonvalescenci. Celý zákrok trvá zhruba 15-30 minut. Během této doby vám lékař na očištěnou kůži nanese ovocnou kyselinu. Jak bude silná a jak dlouho ji nechá působit, záleží na stavu vaší pokožky a místu, kam ji nanáší. Toto ošetření je vhodné provést alespoň čtyřikrát přibližně v týdenních intervalech.

Krémy ano, či ne?

S kosmetikou pro odstraňování pigmentových skvrn rozhodně nedosáhnete takového výsledku jako například s chemickým peelingem. Přesto není třeba krémy pro vybělení pleti zatracovat. Jsou vhodné k odstranění počínajících kožních disbalancí, slouží jako prevence a rovněž se doporučuje používat je po větších zákrocích k podpoře celkového výsledku.

S jizvou na věčné časy

Staré jizvy se sice bohužel nezbavíte definitivně, ale s pomocí některých metod ji lze upravit tak, aby byla téměř neviditelná. Péče by měla začít masáží s vhodným krémem, u starší jizvy je vhodné namazat jizvu hodně na noc a přiložit obvaz. Pro ošetření v obličeji se hodí silikonový gel, který se nanáší v tenké vrstvě na pokožku, kde vytvoří neviditelný film. Navíc je možné přes něj aplikovat make-up. Dobrých výsledků při péči o jizvu je dosahováno již zmíněným chemickým peelingem. Některé hlubší jizvy lze vyplnit injekčně kolagenem, kyselinou hyaluronovou apod., zde ale musíte počítat s tím, že se látka po nějaké době vstřebá, takže je třeba zákrok opakovat. K léčení jizev se používá také laser. Podle typu jizvy a jejího stáří lékař určí vhodný přístroj, kterým jizvu minimalizuje. Před zákrokem se ale vždy informujte na možná rizika, která jsou s ním spojena. Leckdy totiž v místě zákroku vznikají nové jizvy nebo pigmentové skvrny. Navíc je to věc, kterou lékař neovlivní, protože je dána vašimi genetickými dispozicemi.

Prevence je základ

V případě jakéhokoli zákroku, po němž vám zbude jizva, je rozhodně lepší se o ni starat hned od začátku, jakmile se zahojí. Jizvu řádně promazávejte - osvědčilo se vepřové sádlo, ale samozřejmě existují i speciální masti a gely na jizvy - a aplikujte tlakové masáže. Vyhýbejte se slunci, soláriu, saunování a chladu. Pokud je jizva v místě, kde je namáhána, omezte pohybové aktivity. Nenoste těsné oblečení, které ji může podráždit. Jizvu byste neměla prvních pár dní také namáčet, později ji sprchujte vlažnou vodou. Neotírejte ji, ale vysušte a pečlivě promažte.

Co s viditelnými žilkami?

I když máme viditelné žilky v obličeji spojené hlavně se staršími ženami, postihují také ženy mladší a trpí na ně i muži.

Podle lékařů jsou příčinou popraskaných žilek hlavně dědičné dispozice, a pak také hormonální nerovnováha, především u těhotných žen. Do určité míry ovšem jejich vznik či omezení ovlivňujeme my sami. Spouštěcím mechanismem mohou být například teplotní výkyvy, z mrazivého zimního dne přejdeme do vytopeného bytu, užíváme si oblíbené saunování apod. Ovšem patří sem rovněž jídlo ochucené pálivým kořením, káva, alkohol. Prevence je poměrně jasná, vyhýbat se uvedeným činnostem, kávě, alkoholu a nejíst kořeněná jídla.

Používání speciálních kosmetických přípravků v tomto případě funguje spíš jako preventivní opatření. Jakmile žilka praskne, lze ji odstranit pouze laserem. Kromě toho ale lékař může doporučit i prostředky na posílení krevních kapilár.

Text: Soňa Pařížská

Zdroj: Časopis Estetika