Sedm šeptů
Marie Magdalena Máša Knapik - Gala Astara se narodila ve znamení Ryb, které v sobě slučuje všechny zkušenosti a dovednosti předchozích jedenácti znamení. Ascendent horoskopu ve znamení Raka určil směr její životní cesty, přičemž jedním z poslání je schopnost propojit minulost se současností prostřednictvím odkazu a tradic slovanských předků. Sympatická Máša přináší ženám, jejich duším, to, co často bolestně chybí vzhledem k tomu, že mnohdy byly kořeny násilně přervány a teprve dnes se často bolestně, ale i radostně nacházejí.
Mášo, co se skrývá za pojmem "sedm šeptů" a proč právě sedm?
Sedm šeptů to jsem já. Šepty jsou tiché povídání, modlitby, léčení, meditace, trans. Šeptání je hlavní činnost, kterou dělají šeptuchy, léčitelky ze střední Evropy. Na hranici Polska a Běloruska je region, který se jmenuje Polesí. Tamější "šamanky" pracují šeptem, což dělám také. Každý z mých šeptů je jiný, každý může být pro někoho jiného. Je tím, co je pro mě v životě důležité, a díky tomu se naplňuje cesta mé duše. Mých šeptů je sedm, protože na nějakém čísle jsem se chtěla zastavit. Toto číslo je hodně spojené s duševním rozvojem lidí a já jej mám moc ráda. Jedná se o tyto šepty - wellness neboli přesněji řečeno cesta k souladu těla, duše, mysli a citů, slovanské rituály a tradice, ochrana životního prostředí, lidové léčitelství, bylinkářství, ruční práce, design. Věnuji se jim podle aktuální potřeby momentálního volání. Prostě co mi akorát duše pošeptá.
Věnuješ se praktikování Slovanské Ženské Gymnastiky, jaký je její přínos pro ženy?
Slovanská Ženská Gymnastika neboli ženské praktiky jsou cvičení kombinující duchovnost, tělesnost, emoce i myšlenky, které pramení z tohoto místa na Zemi, kde žiji. Praxe vychází ze slovanských kořenů a zároveň zapadá do současné doby. Cvičení je spojeno s životem, s využitím vlastního potenciálu a přijetí sebe sama. A to všechno se transformuje v lásku a v sebelásku, od které začíná cesta k lepšímu životu a světu.
Praktiky Slovanské Ženské Gymnastiky jsou vysoce účinné. Čím to je?
Protože se v nich staneš holistická. Cvičením se naučíš slyšet svoje tělo, uklidníš emocionální pozadí, uslyšíš své myšlenky a svou intuici. K tomu, aby ses naladila na požadovaný stav gymnastiky a cítila ženskou energii, pomáhají také symboly, speciální zaměření myšlenek a samozřejmě přírodní síly. Kromě toho slovanská gymnastika, ačkoli se nazývá slovanská, je pro všechny ženy velmi univerzální. Je pro ženy jakékoliv národnosti a jakéhokoliv náboženství. Tato praxe zahrnuje všechny oblasti rozvoje žen. Existují cvičení pro prosperitu v domě, pro vytvoření rodiny, pro zdraví dětí, pro peníze a mnoho dalšího. Tato praxe umožňuje nám, ženám, modelovat svoje životy podle našich přání. Pokud chceš najít manžela nebo pomoct svému manželovi vydělat více peněz, najít sebe sama a svou misi, odstranit překážky z vlastní cesty... S pomocí tohoto mocného nástroje získáš skutečně neomezené možnosti. Slovanská Ženská Gymnastika a ženské praktiky čistí a rozšiřují energetické kanály a zvyšují osobní potenciál. Z hlediska psychologie vedou k posílení "slabých míst", zvyšují sebevědomí a psychologickou stabilitu. Vedou k hezké postavě, utahují žaludek, pomáhají kloubům a páteři, zlepšují držení těla, léčí a pomáhají chránit zdraví žen, mají dobrý vliv na plodnost, menopauzu a odstraňují bolestivou menstruaci. Nelze také pominout vliv gymnastiky na intimní život. Hladké vaginální svaly jsou posíleny a ženský energetický potenciál se zvyšuje, sexualita a atraktivita se zvyšují.
Jak vypadá tvůj všední den? Jsou tato cvičení jeho součástí?
Mé dny jsou různé. Mívám období, že cvičím každý den, někdy ob den a někdy se k praktikám nedostanu dva týdny. Beru gymnastiku jako přirozenou součást mého života a cvičím, když to potřebuji. Občas zůstanu jen u představy, že cvičím, a to je také dostatečné. Všimla jsem si ale, že pokud cvičím ráno, mám opravdu více energie, jsem klidnější a plná ženské síly.
Máš hluboký vztah a návaznost ke slovanským kořenům. Kdy jsi si tuto příslušnost začala citelněji uvědomovat?
Od šesti let se zajímám o předmět slovanského dědictví. V roce 2015 jsem našla knihu profesora Gienadije Adamoviče "Gymnastika slovanských čarodějnic", která představuje systém cvičení - ženskou gymnastiku. Tady začalo mé hledání aktuálního cíle mé duše, tj. naučit se tuto gymnastiku a poté ji učit ostatní ženy, a tak jim pomáhat měnit jejich životy. Brzy poté se objevily panenky Motanky. Přemýšlela jsem, jak zpestřit gymnastické kurzy, a jednou z odpovědí na tuto otázku byly slovanské panenky, lidoví pavouci - interiérové tradiční závěsné dekorace ze slámy, tkaní a další tradice a rituály našich předků. Naučila jsem se, jak tvořit Motanky a stále v učení pokračuji na různých setkáních a v mistrovských kurzech.
Kde jsi se učila vytváření panenek Motanek?
Trochu od polských žen, ale hlavně na workshopech v ruštině a ukrajinštině. Také se hodně spoléhám na svou intuici a kreativitu.
Jak moc jsme dnes odděleni od odkazu Slovanů?
Zdá se mi, že v České republice jsme docela hodně odděleni od odkazu Slovanů, i když během těch šesti let, co se o toto zajímám, se situace stále zlepšuje, a lidé se o slovanství stále více zajímají. Mám pocit, že v Polsku je zájem o tuto tematiku na vyšší úrovni. Nejvíce se tradice zachovaly v Rusku, na Ukrajině a v Bělorusku. Asi se tam tradice prostě více předávaly po generacích a také pravoslavná církev v těchto zemích je podle mne vice nakloněná místním starodávným odkazům. Myslím, že v České republice jsou lidé více otevření ke změnám postojů, a proto pokud si na odkaz slovanství vzpomenou a budou se chtít k němu vrátit, začnou znovu celebrovat svátky, obřady a zvyky.
Co nejvíce způsobilo tento odklon?
Prožívání a praktikování slovanství je ovlivněno kromě víry v bohy také dobou. Hodně lidi nezajímá jejich vlastní původ, historie či na toto zkoumání nemají čas, chuť a dostatek vytrvalosti. Je to samozřejmě věc každého z nás. Je jen občas opravdu škoda, že víme více o tom, jak žili Římané, Řekové, Indové a známe jejich mytologii, ale naši slovanskou příliš ne. O té se běžně děti ve škole neučí. Naštěstí je opravdu stále více těch, kteří se hlásí k odkazu předků a praktikují slovanské obřady.
Jak vypadá slovanský rok z hlediska hlavních svátků?
Ve slovanském roce se slaví čtyři hlavní svátky spojené s ročními obdobími. Je to Kračun - zimní slunovrat. Provoda - jarní rovnodennost. Kupala - letní slunovrat a Hody - podzimní rovnodennost. Vedle toho se slaví čtyři menší svátky, jako Hromnice, Noc ohňů, Žně a Den Navy. Ve slovanském kalendáři jsou také svátky konkrétních bohů a různých jiných bytostí.
Jaký je tvůj oblíbený slovanský rituál?
Můj oblíbený rituál je spojený s bohyní Mokoš. Říká se, že je patronkou všech pátků a během roku se slaví dvanáct pátků Mokoše s konkrétním rituálem. Každému pátku je připsané jiné téma a spolu s ženami děláme všechna cvičení ženské gymnastiky a děkujeme nebo prosíme bohyni o vstřícnost a pomoc zvládnout úkoly spojené s tématem svátku. Pálíme svíčky, děláme obřadní misku, do které přidáváme vodu a ingredience s devíti různými chutěmi - každá chuť je připsána konkrétnímu postupu duše od úrovně duchovní k
Lze říci, že praktikujete magii či kouzlo?
V mém světě Sedmi šeptů zatím kouzla nepraktikuji. Pro mě je největší magií láska a život v souladu s přírodou a sebou samým, s nadhledem a v kráse každodenní rutiny. Kouzlem je pro mě také používání naší intuice a být dobrým člověkem. Ráda občas používám nějaké bylinky a právě nejen pro jejich zdravotní ale i magické vlastností. Třeba pelyněk absinth na očistu ze špatných energií.
Moc se mi líbí tvoje panenky Motanky. K čemu slouží?
Jsem ráda, že moje Motanky vzbudily váš zájem. Tradičně se vyráběly na slovanské svátky, protože pomáhaly získat přízeň a požehnání bohů. Motanky sloužily také jako amulety nebo talismany. Slovanky, naše předkyně, jim přikládaly velmi důležité role. Tvořily je proto, aby chránily svůj život, domov, rodinu nebo aby k nim panenky přilákaly konkrétní "síly", události, vlastnosti, dobro atd. Motanky mohou v dnešní době také sloužit k posílení intuice žen, nebo být součástí arteterapie. Vzhledem k tomu, že jsem návrhářka interiérů, mám je ráda i jako krásné doplňky vnitřních prostorů.
Máš všechny dary a moudrost nejen díky svým vlastním zkušenostem, ale i zděděné po předkyních?
Moji předkové mi nevyprávěli o tom, že by někdo v rodině měl nějaké výjimečně vlastností, ale při jednom ezoterickém sezení se ukázalo, že mám šamanské předky. Myslím, že se může jednat o někoho z prababiččiny větve, která pocházela z Ruska. Měla údajně mít v rodině šamany ze Sibiře. Také jedna léčitelka - věštkyně mi řekla, že cesta mé duše je pomáhat jiným právě skrze léčitelství a ženské praktiky. Ale bylo to v době, když jsem se tomu už sama od sebe věnovala. Zatím se stále učím a čekám na správný čas.
Vyznáš se v bylinkách. Jaký bys doporučila univerzální čaj pro podzimní období?
Na podzimní čaj bych doporučila třeba vitaminový bylinkový čaj s přídavkem bezinky. Musíte smíchat ve stejném poměru květ bezinky, lipové květy, březový list a šípky. Jednu lžíci směsi zalijeme 1/4 l vařící vody a vaříme cca 2 minuty. Potom čaj přikryjeme a asi po 15 minutách slejeme. Pijeme jeden teplý (nebo horký) hrneček 3x denně, děti půl pohárku. Nejlépe si ho vychutnáme zachumlaní do přikrývky v klidu domova. Bezinka obsahuje vitaminy A, C, B1, B2, B3, B6 a také minerály, například zinek, hořčík a sodík. Lipový květ napomáhá odstraňování toxinů a škodlivých metabolitů. Bříza zase zlepšuje imunitu a šípek je pokladem vitaminu C. Bylinky se ve směsi vzájemně doplňují a posilují. Já dávám přednost intuici, která mi může doporučit třeba měsíček, jindy heřmánek nebo diviznu. Ze všeho nejraději používám nepříliš známou bylinku čistec lesní. Má protizánětlivé, antirevmatické, sedativní, stahující, hemostatické, spasmolytické, hypotenzní účinky stimulující regeneraci tkáně, urychlující hojení ran, chránící játra (hepatoprotektivní), analgetické, antibakteriální, antifungální, antivirové, protinádorové (cytotoxické) a detoxikační ("čištění krve"). Prostě je to opravdu kouzelná bylinka. Možná ona je tím mým oblíbeným kouzlem? Nejdůležitější ale je, abychom používání bylin nepřeháněli a používali je rozvážně.
Co vše dnes nabízíš ženám, které cítí potřebu najít své slovanské kořeny?
Aktuálně nabízím individuální hodiny slovanské gymnastiky, na kterých učím speciální narozeninové sestavy či sestavy stanovené pro konkrétní životní situace. Dále chystám pravidelná nebo víkendová setkávání na kurzech ženských praktik. V současné době jsou oblíbené workshopy tvorby Motanek nebo lidových ozdob. Můžu také umotat panenku na speciální přání. Nabízím také workshopy pro jednotlivce, ženské kruhy či semináře, jak žít bez odpadů.
A tvé budoucí plány?
Nejbližší budoucnost bude ve znamení wellnessu. Dokončuji rekvalifikační masérský kurz a potom budu moci nabídnout také staroslovanskou masáž břicha, baňkování a další tradiční lidové procedury spojené se zdravím. Pak mám v plánu nějaké specialitky, které si zatím nechám pro sebe, ale myslím, že budou dělat radost i mým zákaznicím. Držte mi prosím palce, aby se mi podařilo realizovat všechny mé plány. Jsou opravdu pěkné a věřím, že přinesou hodně štěstí a zdraví všem. Šťastná žena je zdrojem zdraví a štěstí pro všechny kolem ní.
Text: Markéta Vostrá
Zdroj: Časopis Rituals, cesta životem