Spánkem k sexy postavě

05.11.2021

Také si myslíte, že cesta ke štíhlosti je trnitá a k cíli vede jedině skrz posilovnu? Chyba lávky. Nové vědecké výzkumy nás ženou i do postele.

Hromady propocených trik z tělocvičny, prošlapané běžecké boty, tuny zdravé stravy a téměř stejné množství preparátů podporujících hubnutí. Tak přesně tohle máte za sebou a ručička na váze jako by šla neustále proti vám. Nehubnete, naopak přibíráte. A pokud se vám podaří nějaké to kilo shodit, je to za cenu neúnosné dřiny, která se v dlouhodobém horizontu rovná spíš fyzickému týrání než zdravé péči o tělo, nemluvě o tom, že si s takovým sebezničujícím terorem zhuntujete i ducha.

Jděte se vyspat

Důvodem, proč se vám nedaří hubnout, může být dlouhodobější nedostatek spánku, za nímž se skrývá nedostatek hormonu melatoninu, který produkuje endokrinní žláza šišinka. Melatonin ovlivňuje spoustu fyziologických funkcí. Pro nás jsou v danou chvíli důležité metabolismy cukrů, tuků a bílkovin. Jelikož se tento hormon spouští za tmy, je jasné, že pokud budete spát pár hodin denně, moc toho nenadělá. Další, který pomáhá našemu tělu při nočním hubnutí, je růstový hormon, který v dětství a dospívání zajišťoval náš správný růst a vývoj. Protože se v dospělosti už nevyvíjíme ani nerosteme, věnuje se tento hormon regeneraci těla během nočního odpočinku. Regenerace je činnost, k níž je potřebná energie, a růstový hormon si ji bere právě ze zásob neboli tukových polštářků.

Mimochodem, víte, že nedostatek spánku může vést ke snížené toleranci glukózy a tedy ke vzniku cukrovky druhého typu, která jde ruku v ruce s obezitou?

Noční hubnutí

Samozřejmě, že nic není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá, takže noční hubnutí bude fungovat pouze za určitého předpokladu. Pokud se večer přecpete špagetami, bude se vám nejenom špatně spát, ale také si do těla nasadíte hromadu sacharidů, jež do organismu vyplaví další hromadu inzulinu. Ten hubnoucí proces na nějakou dobu zastaví a podle velikosti porce dokonce může nastartovat přibývání na váze. Vaše poslední jídlo by proto mělo obsahovat vyváženou stravu bohatou na bílkoviny, protože ty ovlivňují svaly, což je důležitý činitel nejenom pro noční hubnutí. Je pochopitelně důležité jíst přiměřeně, a to nejenom k jednotlivým fázím dne, ale také k věku. Kromě velikosti porcí se věnujte i jejich obsahu. Snadno se totiž může stát, že kvůli nevhodné skladbě stravy sice něco shodíte, ale nebudou to tuky, nýbrž svaly, které jsou pro naše tělo životně důležité. S přibývajícími roky svaloviny ubývá, proč ji tedy ještě dobrovolně ukrajovat špatnými stravovacími návyky?

Nemůžete usnout?

Aby spánek fungoval, měla byste dodržovat pár důležitých pravidel. Mezi ně patří pohyb, včasný úprk do postele a vhodná strava. Rovněž byste měla eliminovat světlo v místnosti. Pokud k vám do ložnice například doléhá světlo pouliční lampy, pořiďte si kvalitní závěsy nebo rolety, které váš pokoj zahalí do naprosté tmy. Velkým nešvarem bývá práce před spaním. Pamatujte si, že počítač do postele nepatří. Rovněž je vhodné vypnout všechna elektronická zařízení ze stand by režimu, který obvykle signalizují barevné kontrolky. Citlivějším jedincům vadí i světlo na chodbě pronikající pod dveřmi.

Dalším důvodem, proč řada lidí nemůže usnout, případně se v noci neustále budí, je stres. Jestliže máte jakékoli potíže, myšlenky na ně vytěsněte z hlavy. Přečtěte si před spaním pěknou knížku nebo se podívejte na zajímavý film, pusťte si příjemnou relaxační hudbu. Nač si kazit spánek něčím, co v danou chvíli stejně neovlivníte.

Při potížích se spánkem se snažte o obnovení klasického spánkového rytmu. Pomoci si můžete prostřednictvím spánkové hygieny. Pokud ta nezabere, měla byste navštívit psychologa. Prášky na spaní sice přinesou okamžitou úlevu, ale nejsou vhodné pro dlouhodobé užívání vzhledem k možnému riziku rozvoje závislosti. Zajímavou možností léčby mohou být tzv. melatoninová hypnotika, která jsou nenávyková.
Rozhodně se neupínejte k tomu, co pomohlo například vaší kamarádce, rodičům apod. Léčba nespavosti by totiž měla být ušita každému na míru. Jelikož se jedná o komplexní problém, důvody toho, proč nemůžete spát, se mohou skrývat ve více příčinách, které je třeba odhalit. A právě s tím vám pomůže jedině lékař.

Zacvičte si

Máte sedavé zaměstnání a váš celodenní pohyb spočívá v tom, že ráno ujdete pár kroků k autu či na zastávku MHD, v práci se nezvednete od stolu s výjimkou polední pauzy a večer stejným způsobem chvátáte domů? I to je nejspíš důvod, proč nemůžete v noci spát a hubnout. Nevyvíjela jste totiž dostatečnou fyzickou aktivitu, po které by se vám chtělo spát už po večerníčku. Všechno se dá samozřejmě napravit, ale zapomeňte na to, že nedostatečný pohyb doženete dvěma dřepy a třemi kliky před spaním. Ideální bude alespoň hodinový trénink třikrát týdně po práci. Ale pozor, sportovní aktivity v pozdně večerních hodinách vás naopak nabudí a bude se vám stejně špatně usínat i spát. Sporty vhodné pro tuto dobu mohou být například pilates, jóga nebo rychlejší procházka na čerstvém vzduchu. A proč cvičení ve večerních hodinách? Kromě toho, že pohybem pálíte tukové zásoby, současně podporujete i produkci růstového hormonu, který v této činnosti pokračuje během vašeho spánku.

Spaní se slepicemi

Naše babičky říkávaly, jak je zdravé chodit spát se slepicemi. Ač to zní možná směšně, něco na tom bude. Slepice se odebere na kutě, jakmile se setmí, a ráno je zase čilá. A přesně takhle žili naši předci, přestože netušili, že existuje růstový hormon, který v noci pracuje o sto šest, protože nad ránem přebírá vládu nad tělem kortizol, který naopak tělo začíná zvolna probouzet. Proto se také říká, že nejzdravější spánek je do půlnoci. A když už řešíme spánek, je rovněž velmi důležité uléhat a vstávat v pravidelnou hodinu.

Spánek na talíři

Možná to také znáte: večer se přiřítíte z práce, kde jste v rámci celodenního shonu neměla čas ani na kousek rohlíku, a začnete se dojídat. S plným žaludkem si jdete lehnout a čekáte, že se ráno probudíte o pár kilo lehčí. Jenže tělo na hubnutí nebude mít vůbec čas, protože se bude snažit strávit onu hromadu jídla. Jestli chcete svůj růstový hormon zaktivovat na maximum, měla byste tělu dopřát poslední jídlo mezi pátou odpoledne a sedmou hodinou večer. Na talíři by měly převažovat bílkoviny doplněné zeleninou.

Text: Lucie Pilátová

Zdroj: Časopis Perfect Woman