Světelné hry pod střechou

21.04.2021

Nejen malíři a fotografové pracují se světlem. Také architekti s ním dokážou čarovat a s pomocí denního světla modelují prostor. Podkrovní byt s důmyslným umístěním střešních oken dostává novou, nečekanou dimenzi.

Světlo, vedle své základní funkce - umožňuje vidět - modeluje prostor, objemy a povrchy. U slunečního záření nelze ovlivnit polohu média ani intenzitu svitu, je ale možné regulovat barevnost a směr paprsků. Poloha slunce se na obloze během dne i roku mění, je nám však známá a tudíž s ní můžeme počítat. S polohou slunce se mění tvar stínu, se změnou intenzity slunečního záření se proměňuje také jeho intenzita. Také barva slunečního svitu není během dne stálá. S těmito znalostmi pracuje architekt při komplexním řešení interiéru. Snaží se sladit osvětlení s funkcí prostoru, barevností a povrchem materiálů.

Na povrchu a barvě záleží

Materiály běžně používané v interiéru mohou být lesklé, matné, průsvitné nebo průhledné. Lesklé předměty odráží světlo jedním směrem, matné naopak všemi směry. Zrcadlení je málo zřetelné při velké intenzitě osvětlení nebo ve světlém prostoru. Světlý prostor tak snese více lesklých předmětů. Průhledné a průsvitné materiály světlo nejenom odráží, sluneční paprsky jimi částečně prostupují. Vytváří tak intimní atmosféru například v ložnici. Měkké stíny a chvějivé, rozptýlené světlo působí příjemným, uklidňujícím dojmem.
Výsledná barva jednotlivých předmětů je dána součtem barvy jejich povrchu a barvy světla. S větší intenzitou světla klesá sytost barev a světlost roste. Nejpravdivěji je vnímán prostor zařízený nábytkem a doplňky v jedné barvě.

Na přímém světle nejvíce vyniknou teplé barvy, každá z barev část vlnové délky světla odrazí a část pohltí. Nejvíce světla odráží bílá, proto bílý interiér vyzařuje maximum jasu. Byty zařízené ve stylu All in White (vše v bílé) působí jako sluneční lázeň, vytvářejí pocit pohody a maximálního uvolnění. Dvakrát více světla.

Velký přelom v osvětlení interiéru denním světlem představují moderní střešní okna. Přivádějí do místnosti při stejně velké okenní ploše nejméně dvakrát více světla než okna svislá. Významný vliv na tento efekt má také volba materiálu a barva ostění oken, jak již bylo naznačeno, bílá barva nejlépe odráží sluneční paprsky do místnosti. Když je osadíte hned do dvou stran místnosti a ve větším počtu, bude výsledek působit ještě harmoničtěji. Světla se nebojte - střešní okna totiž můžete opatřit širokou škálou rolet a žaluzií, které vám pomohou osvětlení podkrovního prostoru regulovat.

Skvělou možnost přivedení denního světla do místností bez oken, ve kterých je nutné i během dne využívat umělé osvětlení představuje i světlovod. Díky tubusu s vysoce odrazivou reflexní vrstvou přivedete denní světlo téměř kamkoliv v domě, a to i v zamračených dnech. Světlovod místo žárovky používá slunce dokonce i v zimě, kdy je zataženo. Přivádí do místnosti tolik světla, jako tradiční 60W žárovka.

Do středu domu

V případě šaten, koupelen či schodišť jsou světlovody dokonalým způsobem, který přivede přirozené denní světlo právě do těchto centrálních prostor bungalovů, i když je venku pošmourno. Součástí moderních světlovodů mohou být i LED svítidla, která nahrazují centrální osvětlení a umožňují obyvatelům domu bezpečný pohyb v daném prostoru i v nočních hodinách.

Text: Michaela Slavínská

Zdroj: Časopis SOFIE BYDLENI