Svobodná matka? Žádná tragédie
Pokud patříte mezi svobodné mámy, nenechte otrávit okolím, a dokonce ani svými dětmi. To, že každý by uměl žít lépe životy druhých, je stará známá věc. Jak zůstat v pohodě a jít dál s hlavou vztyčenou?
Jaká základní věc by se svobodným matkám říkat neměla?
Je to věta: "Nechápu, jak to dokážeš." Jde totiž o to, že ony to prostě dokázat musí. Na ni navazují další "spásné" dotazy: "Co teď budeš dělat? Jak to zvládneš? To je hrozné! Neboj, však si brzy najdeš někoho jiného..." To jsou nejčastější věty, které od svého okolí slyší žena, která se ocitne v situaci, kdy zůstane s dětmi sama. Přestože současná společnost považuje za naprosto normální, že se více než polovina dětí rodí nesezdaným párům, reakce na sólomateřství jsou spíše negativní a tlak okolí na vytvoření takzvané úplné rodiny způsobuje, že matky samoživitelky vnímají svou situaci jako stigma. Život ovšem není ani černobílý, ani jednoduchý a scénář, na jehož konci je šťastná rodina ve složení máma, táta a děti, nemusí vždy vyjít. Není to však nic, z čeho by se člověk musel hroutit nebo proč by měla být žena, která vychovává děti bez partnera, vnímána jako méněcenná. V České republice je téměř dvě stě tisící samoživitelek a samoživitelů, a to není málo. Jsou sami na všechny starosti i radosti s dítětem. Některé ze samoživitelek si osamělost zvolily, další jí daly přednost před soužitím s problémovým partnerem a velkou část z nich si prostě otec dítěte odmítl vzít. Tato nelehká životní situace ale s sebou nese i své výhody. A jako u všeho, s čím se v životě setkáváme, záleží jen na úhlu pohledu. Svobodná máma musí mít schopnosti top manažerky, která je schopná zvládnout několik úkolů najednou a vyřešit situace, které by v partnerství přehodila na muže jen proto, že tam je.
Jak se vyrovnat s rolí samoživitelky?
Být svobodnou matkou není lehké. Zkoušíte budovat kariéru a zároveň se snažíte být dobrým rodičem. Přesto by matky i jejich děti neměly přestávat mít radost ze života. Ženy nemusí být perfektní, ale musí dbát i samy o sebe, aby se mohly dobře starat o svoje děti. V první řadě si žena potřebuje najít dobrou práci, aby byla finančně soběstačná a schopná zabezpečit standardní životní úroveň pro sebe a svoje děti. Po stránce osobní se nesmí ohlížet na to, co bylo, ale snažit se jít stále jen dopředu. To, co je pro sólo rodiče vždy nejnáročnější, je práce s časem. Jako matka samoživitelka musíte mít perfektně naplánovaný čas, a jakmile se stane něco neočekávaného (dítě onemocní, vy si zlomíte ruku), celý domeček z karet se rozboří. Máte situace, kdybyste se potřebovala naklonovat, protože utíkáte z jednoho do druhého a máte pocit, že nic neděláte dobře. Odcházíte z práce a víte, že byste se jí potřebovala věnovat více, doma víte, že byste mohla být lepším rodičem. Uvědomujete si, že nejste perfektní máma, protože to prostě nejde, ale to často nejsou ani matky, které mají doma partnera, a dokonce i chůvu. Takže si musíte položit otázku, co je vlastně nejdůležitější. Žít život tak, aby se pod něj člověk mohl podepsat!
Sama s dítětem
Třiačtyřicetiletá Michaela vychovává svou dceru sama už šestnáct let. Její manželství se rozpadlo krátce po narození dcery. Michaela k tomu dnes říká: "Ani na minutu mě nenapadlo, že bychom měly s dcerou žít jinak než ostatní rodiny. Že bychom měly mít nouzi a trpět tím, že jsem se s jejím otcem rozvedla." Dcera pro ni byla největší motivací, a tak udělala všechno pro to, aby život nepřežívaly, ale užívaly si. "A povedlo se. Dnes máme velmi hezký, blízký vztah," říká Michaela. "Musela jsem nás uživit a zároveň jsem se chtěla věnovat své práci, která mě baví. Dcera je díky tomu samostatná a vidí, že se žena o sebe dokáže postarat sama," sdílí svou zkušenost Michaela. Vede prý život, jaký si přála. "Kdybych zůstala vdaná, možná bych měla víc dětí, nemusela bych třeba chodit do práce, ale jestli bych byla spokojenější, to opravdu nevím," uvažuje žena, která o tom při pohledu na manželství některých svých kamarádek pochybuje. "Když vidím, v čem jejich děti vyrůstají, jsem ráda, že jsem byla schopná a ochotná jít do sólo rodičovství. Nejdůležitější bylo uvědomit si, že je to náš život, ne život okolí, které mělo pocit, že bych se měla co nejdříve znovu vdát," prozrazuje. "Na otázku, jestli už mám chlapa, jsem alergická. Můžu ho mít, ale nemusím. Pro děti je nejdůležitější, aby vyrůstaly v klidném a harmonickém prostředí. Pro děti je asi lepší, vyrůstají-li v úplné rodině, ale ta musí být funkční. Lepší je nemít žádný vztah než setrvávat ve vztahu špatném. Ženy, které zůstanou samy s dětmi, by proto neměly přijmout stigma, že být samoživitelkou musí nutně znamenat život na sociálních dávkách a o samotě," dodává Michaela.
Navazujte a udržujte kontakty s dalšími svobodnými matkami
Určitě máte v okolí alespoň jednu kamarádku či známou, která je stejně jako vy svobodná maminka a pečuje o své dítko. S takovým člověkem je dobré se často vídat, protože jen málokdo se bude umět vcítit do vaší situace. I přesto, že to může být člověk, v jehož blízkosti musíte usilovně přemýšlet nad společným tématem k hovoru, určitě se čas od času najdou situace, kdy oceníte jeho společnost nebo si vzájemně vypomůžete s hlídáním dětí.
Mějte to blízko do práce i do školy
Pokud to situace dovolí, zkuste si najít zaměstnání a školské zařízení pro vaše děti v blízkosti bydliště. Není nad to mít místo práce v docházkové vzdálenosti od domu a ušetřit tak v nějakých případech až hodiny času dojíždění. I když byste musela třeba trochu slevit ze svých nároků na práci nebo se naopak naučit něco úplně nového, mít práci blízko se i tak vyplatí. Budete mít více času sama na sebe či na hraní s dětmi, které to jistě také velmi ocení.
Nestěžujte si před dětmi na peníze, ale učte je jejich hodnotě
S narůstajícím věkem by si vaše děti měly začít uvědomovat hodnotu peněz a že nic není zadarmo. I když se jim to nebude pěkně poslouchat, měly by pochopit, že jako matka samoživitelka to máte obtížnější než rodiny, kde fungují oba rodiče. Proto vy musíte více zvažovat, za co stojí utrácet a naopak. Jednou z efektivních metod je zavedení kapesného, a pokud dítě něco usilovně chce, mělo by být schopno si našetřit a koupit si to ze svých našetřených úspor, aby pochopilo, že vše něco stojí. Toto téma může být samozřejmě velmi citlivé, protože děti mají tendenci srovnávat se s ostatními a nechtějí být v něčem pozadu. Proto volte vhodná, šetrná a motivující slova tak, abyste dosáhla nejvyššího efektu. Nezapomeňte vždy dítě ubezpečit v tom, že vám žádná velká finanční tíseň nehrozí, zbytečně by se tím trápilo.
Akceptujte, že nikdo není dokonalý
Na světě není nikdo, kdo by měl vždy a za všech okolností všechno pod kontrolou. Zažíváte lepší a horší období a máte plné právo jednou za čas něco pokazit, a dokonce si i pobrečet do polštáře, když se vám zrovna nedaří. Pokud se s touto myšlenkou smíříte a budete akceptovat, že děláte vše, co je ve vašich silách, brzy ucítíte, že se vám začne žít snadněji a také vaše děti budou šťastnější.
Nemít životního partnera neznamená být automaticky nešťastná
Musíte se naučit přijímat život tak, jak vám ho osud nastavil. Umět žít přítomným okamžikem a věřit v pozitivní budoucnost. V některých případech nefunkčních rodin je dokonce lepší, když dítě vyrůstá s jedním rodičem, než když je svědkem neustálých roztržek a nedorozumění. Umíme si jistě představit, jaký druh vztahu by naše dítě v dospělosti asi vyhledávalo. Šťastná můžete být i sama, bez partnera, vše záleží na tom, jaké podmínky a okolnosti vytvoříte a jak se dané situaci přizpůsobíte. Stejně tak to poté bude vnímat i vaše dítě.
Text: Olga Strnadová
Zdroj: Časopis Perfect Woman