Trhání zarostlých nehtů odsunuje do pozadí bezbolestná prevence

20.12.2021

Nejdříve začnete cítit nepříjemný tlak, okolí nehtového lůžka zčervená, až nakonec musíte podstoupit bolestivé strhnutí nehtu. Pokud se trápíte se zarůstajícími nehty, pravděpodobně takový průběh důvěrně znáte. Dnes se však s tímto problémem můžete vyrovnat podstatně méně bolestivou metodou. Podívejte se, jak fungují nehtová rovnátka.

Chirurgické řešení zarostlých nehtů se postupně stává přežitkem. Poté, co vám chirurg strhne nehet, sice pocítíte vymizení hlavních projevů, problém ale z dlouhodobého hlediska vyřešený není. Po dvou až čtyřech měsících nehet opět naroste do problematického místa a celý zákrok je třeba zopakovat. To přivádí pacienty do začarovaného kruhu návštěv chirurgických ambulancí a neefektivní léčby. Jejich zkušenosti je tak přimějí hledat alternativní řešení, která nabízí podologická centra. "Chodí k nám velmi často klienti, kteří byli na chirurgii více než 10krát. Jejich nehty jsou bohužel výsledkem častého strhávání mnohdy trvale deformované," říká Mgr. Veronika Morstein Matulová, zakladatelka firmy PodoEst.

Někdy postačí jen dobrá péče

Přístupy nelékařské péče o zarůstající nehty se liší na základě toho, jak často danému klientovi nehty zarůstají. Pokud se jedná o první zkušenost, většinou stačí profesionální pedikúra - vyčištění nehtů a jejich úprava. Problematické místo podloží pedikér tamponádou a v případě potřeby odtáhne valy pomocí tapu.

Když je čas na nehtová rovnátka

V případě opakovaného problému přicházejí na řadu nehtová rovnátka. Oproti chirurgickému strhávání nehtů představují bezkonkurenčně efektivnější, trvalejší a téměř bezbolestnou metodu. Jedná se o drobné drátky, které pomocí tahu zvedají nehet v jeho okrajích a tím ho rovnají. "Díky stálému působení dojde i k přestavbě nehtového lůžka a tím se nehet stabilizuje. Součástí terapie je také pravidelná přístrojová pedikúra. Zároveň je ale nutné věnovat pozornost příčinám zarůstání a odstranit je," vysvětluje Mgr. Veronika Morstein Matulová. Důvodem opakovaného zarůstání nehtů může být například nevhodná obuv nebo špatný styl stříhání nehtů. Vliv má pochopitelně i genetika.

Rovnátka je třeba pravidelně přitahovat, o což se postará váš pedikér. Na utahování byste měli docházet zhruba jednou za měsíc. Nepočítejte však s tím, že nehtová rovnátka vás zázračně vyléčí přes noc. Terapie zabere šest až dvanáct měsíců, ale její efekt je podstatně větší než u chirurgického strhávání nehtů. Pokud budete nehty správně zastřihovat nebo péči o ně v lepším případě nechávat úplně na odborníkovi a vyhnete se úzké obuvi, narovnané nehty vám vydrží.

Spoluprací ke skvělému výsledku

Pedikér v oblasti zarůstání nehtů není všemocný. Chirurgové tak v problematice zarůstajících nehtů stále hrají důležitou roli. "U nás v centru spolupracujeme s několika chirurgy, většinou spolupráce stojí na tom, že nám posílají pacienty, u kterých je zákrok zbytečný. Není totiž také bez rizika. Na nehtu může být spouštěčem pro nehtovou plíseň, onychomykozu. Pokud my potřebujeme pomoc a podporu lékařů například kvůli zaléčení antibiotiky, můžeme se na ně obrátit, to považuji za jeden z největších úspěchů a velmi jim za to děkuji," dodává Mgr. Veronika Morstein Matulová.

Text: Sára Kleinová

Zdroj: Časopis Estetika