Základ úspěchu je počítat s neúspěchem! Aneb 10 + 1 tipů pro cestování s dětmi

02.06.2021

Je to vždy dobrodružství - někdy příjemné a obohacující, jindy pěkně stresující a vyčerpávající. Jak být s dětmi na cestách maximálně v pohodě a užit si rodinné radosti plnými doušky? Máme pro vás 10 + 1 radu.

"Základ úspěchu je počítat s neúspěchem a smířit se s tím, že vše může být i přes veškerou organizaci nakonec úplně jinak," říká Nicol Vilimová @s_laskou_niki, maminka dvou dětí, která miluje ježdění na výlety a cestování.

Výběr správné destinace je polovina úspěchu

Sbalit batůžek, píchnout prstem do mapy a vyjet! Tak může vypadat cestování "bez závazků". Pokud s sebou ale berete ratolest, zamyslete se nad tím, co vše by měl mít váš cíl. "Důležitá je organizace. Samotné plánování výletu mi zabere dost času, zásadně ale ovlivní a usnadní průběh celé vycházky. Je fajn si předem nastudovat průvodce, tajné tipy maminek na místní atrakce a přítomnost občerstvení," radí Nicol.

Před cestou zajděte k lékaři

Chystáte se do exotiky? Pak určitě navštivte lékaře a ujistěte se, že máte všechna potřebná očkování. Pediatr vám také dokáže poradit s vybavením cestovní lékárničky pro vámi vybranou destinaci. Základem jsou samozřejmě náplasti, dezinfekce, nůžky, teploměr, léky na bolest a na snížení teploty, kapky do očí a uší, chladivá mast na popáleniny a na bodnutí hmyzem, léky na nevolnost a průjem.

Nespoléhejte se, že vše půjde hladce. Pojistěte se!

Nám se to přece nemůže stát! Ale co když ano? Určitě se nezapomeňte před jakoukoli cestou pojistit. Úrazové pojištění je základ, a to i pro cesty po České republice. Pro cesty do zahraničí je nutné mít také pojištění cestovní. "Cestovní pojištění kryje hlavně léčebné výlohy. Platí se z něj ambulantní i nemocniční ošetření, léky, zdravotní pomůcky či transport. Z úrazového pojištění se platí odškodnění za trvalé následky úrazu, tedy za omezení/handicap, který úrazem vznikne v ČR i v Evropě, nikoli však samotná léčba nebo záchrana," vysvětluje Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny UNIQA s tím, že součástí cestovního pojištění je nonstop asistenční služba v českém jazyce, která vám v případě nouze poradí ohledně dalšího postupu.

Na cestu jedině odpočatí a se svačinou

"Nikdy nebuď spící dítě!" To je podle Nicol první krok k úspěchu. Kvalitní spánek a samovolné probuzení dokáže zajistit dobrou náladu. Co je horší než protivné dítě? Hladové dítě! "Když máme dítě s dobitou baterkou, musíme ho nakrmit a zabavit. Pro všechny případy s sebou beru vždy jídlo i různé pochutinky, které dokážou odvrátit chmury," říká.

Klikaté silnice umí pěkně potrápit

Dlouhá cesta, nekonečné serpentiny a zadní sedadlo je někdy ne příliš šťastná kombinace. Mnoho dětí postihuje cestovní nevolnost. Pomoci může sledování okolí spolu s rodiči - to dítě rozptýlí a zároveň zabaví. Chcete-li se vyhnout "zvracecí" epizodě, před cestou rozhodně ratolestem nedávejte obtížně stravitelná jídla. Řízek v chlebu je sice kultovní záležitost, ale dobře si to rozmyslete. Lehčí svačinka jako třeba ovoce je vhodnější. Při jízdě také nezapomínejte na pití. Pokud by se dostavila nevolnost, mějte s sebou příslušné léky, speciální "cestovní" žvýkačky pro děti nebo můžete využít placebo efektu, například podáním hroznového cukru.

Plaťte kartou, ale mějte i drobné po kapsách

Placení kartou i v zahraničí je rozhodně pohodlnější, o tom asi nikdo nepochybuje. Nejen, že vám to ušetří cestu do směnárny, ale i následné přemýšlení, co dělat třeba se zbylými Kunami po příjezdu z Chorvatska. "Platba kartou je navíc i mnohem bezpečnější - pokud svou kartu v zahraničí ztratíte, lze ji okamžitě zablokovat, ztrátu hotovosti už tak snadno nevyřešíte," upozorňuje Zuzana Filipová, mluvčí MONETA Money Bank. Určitě u sebe ale nějaký ten drobásek mějte. U stánku se zmrzlinou na pláži se to bude hodit. Vysvětlovat řvoucímu dítěti, které touží po kopečku čokoládové, že jí nedostane, protože zmrzlinář prostě karty nebere, může být zcela nadlidským výkonem.

Do letadla jedině s jídlem či bonbonem a novou hračkou

Během vzletu a přistání je dobré mít u sebe něco k pití, žvýkačku nebo bonbon, které pomáhají vyrovnat tlak v uších. Nezapomínejte ani na pohodlné a teplé oblečení. Zvláště u malých dětí je kvůli možnému nachlazení důležitá také pokrývka hlavy. Kromě toho je ale dobré mít v batůžku i nějakou novou hračku. Dítě objeví něco nového, co bude zkoumat a co ho dokáže na delší dobu rozptýlit a zabavit. "Hračky s sebou beru vždy. U nás je teď in třeba letadlo z polystyrenu," říká Nicol.

Není voda jako voda

Ne nadarmo se říká, že čistota je půl zdraví. Ale pozor, ne všude v cizině je voda z kohoutku pitná a pro nás "zhýčkané" Evropany nezávadná. Takže třeba v Maroku nebo exotičtějším Mexiku buďte opatrní i při obyčejném čistění zubů či jezení a pití. Používejte pouze balenou vodu a raději se vyhněte kostkám ledu v drincích. Pokud máte zajištěné jídlo formou bufetu, jezte pouze vařené jídlo, saláty a loupané nebo krájené ovoce raději vynechte.

Chraňte se před sluncem

Na pláži a v horách je důležité mít (nejen) pro děti dobrý opalovací krém a dostatečné množství pití. Pro ty nejmenší je vhodný opalovací krém s minerálním filtrem. Děti byste před sluncem měli chránit také pokrývkou hlavy, slunečními brýlemi a vhodným oděvem. "Potíže spojené s přemírou sluníčka jsou nejčastějšími problémy, které pojišťovny v létě řeší s klienty na dovolené u moře," uvádí Svobodová.

SOS náramek

Nechceme malovat čerta na zeď, ale děti se občas někam zaběhnou. Pro tyto případy jim pro jistotu můžete dát cedulku, tzv. SOS náramek nebo náhrdelník, s jejich jménem a kontaktními údaji na vás. Toto jednoduché opatření stačí využívat alespoň ve městech, na nádraží či letišti, kde se vyskytuje větší množství lidí.

TIP od Nikol na závěr: Neberte vše tak vážně a když něco nevyjde podle plánu, nestresujte se. "S dětmi člověk nikdy neví, co se přihodí - koho zrovna budou bolet nožičky nebo pro které dítě bude důležitější třeba ohrádka s ovečkami pod zámkem než samotný zámek. Čas s rodinou je však nade vše, ať jsme kdekoli."