Závislá na cukru

06.10.2022

Jedna lžička do kávy, kousek dortíku o polední pauze... Cukr může být sladká odměna, ale můžete si na něm vypěstovat i slušnou závislost.

Také nemůžete projít kolem cukrárny, aniž byste si u okénka nekoupila alespoň zmrzlinu? Vždycky máte po ruce kousek sladkého koláče a pro případ nouze v kabelce sáček bonbonů? A co hůř, když se vám sladkostí nedostává, jste protivná, nepříjemná a je lepší jít vám z cesty? I to jsou projevy závislosti.

Sladký absťák

Důvodem, proč máme chuť na sladké, je pokles hladiny cukru v krvi. Jakmile sníme třeba sušenku, hladina cukru znovu stoupne. Pak do hry vstupuje inzulin, který cukr srazí na nižší hodnotu. A jsme opět v poklesu a znovu máme chuť na sladké. Tak se nám roztáčí nijak příjemný kolotoč. Výzkumy navíc ukázaly, že cukr ovlivňuje část mozku, zvanou amygdala, která je zodpovědná za prožívání emocí. Umí potlačit nepříjemné pocity, jako je stres nebo úzkost, a naopak vyvolat pocity libé. Tuto kombinaci si člověk velmi rychle spojí dohromady, a pak stačí první nepříjemnost, abychom sáhli po dortíku, který nám pomůže uklidnit se. S cukrem získáme novou energii a potlačíme stres, ale při takto opakovaném řešení negativních situací snadno dochází ke "sladké" závislosti.

Za co všechno může cukr

Kromě toho, že se z nás stane závislák, takže neustále nosíme po kapsách tyčinky, bonbony a sušenky poslední záchrany, mají hromady cukru i další negativní dopady. Nadměrná konzumace sladkého "vyprošťováku" vede k nárůstu hmotnosti až k obezitě. Za ní často dobíhá cukrovka. A to nemluvě o stále frekventovanějších návštěvách zubní ordinace. K tomu se mohou přidat i zažívací potíže a další druhotné zdravotní problémy.

Hurá na detox

Návyku na cukr se můžete zbavit, ale je třeba postupovat pomalu. Pokud byste si řekla, že od této chvíle nesníte nic, v čem by byl jen náznak cukru, možná to chvilku vydržíte, ale při návratu do starých kolejí se cukrovinkami přecpete, ve snaze dohnat sladký deficit.

Daleko lepší proto je, když začnete cukr vysazovat postupně. V praxi to může vypadat tak, že místo dvou lžiček cukru do kafe nebo čaje si dáte jenom jednu. Zkuste také vynechat dezert k večerní kávě. Místo něj si připravte na stůl misku s ovocem. Chuťové buňky se postupně přeorientují na méně sladké jídlo nebo nápoje a za čas jim ani nepřijde, že jste kávu vypila hořkou. Přechodu na život bez cukru pomohou malé, ale zato zásadní změny jídelníčku. A proč malé? Protože jedině tak je budete dodržovat. V praxi to znamená jíst pravidelně, menší porce a s přestávkami maximálně tři hodiny. Rovněž byste měla konzumovat více ovoce a zeleniny a další potraviny obsahující vlákninu, tmavé pečivo, luštěniny, také dodržovat pitný režim, pochopitelně s vymezením sladkých nápojů, postupně snižovat cukr a důsledně číst etikety na potravinách, z nichž je vhodné vybírat takové, které mají nižší obsah cukru. Nezapomeňte, že cukr se přidává i do potravin, kde byste ho nejspíš ani nehledala. Typickým příkladem je kečup. Vyhnout byste se měla označení "bez cukru", pod kterým se skrývá zrada, a sice přidané umělé sladidlo, které rovněž zatěžuje organismus a vyvolává v nás stejnou chuť na sladké jako běžný bílý cukr.

Nenechte se zmást tím, že nemáte chuť na sladké. Jestliže se ve vašem jídelníčku objevují slané pochutiny jako brambůrky, hranolky nebo bílé pečivo, zobete tak sacharidy, které se v organismu rozkládají na jednoduché cukry. A pokud k nim přidáte například klasickou rýži a těstoviny, hladina vašeho cukru si opět vyzkouší jízdu na horské dráze.

Co dalšího vám může pomoci zbavit se sladké závislosti? Jednoznačně snaha přestat se nervovat kvůli každé maličkosti. Maximálně eliminujte stres a zbavte se všech negativních věcí, ale také osob, situací, zkrátka všeho, co vám z psychického hlediska nedělá dobře. A pokud to nezvládnete svépomocí, stojí za to navštívit psychoterapeuta a celou situaci s ním rozebrat.

Jde to i s bílkovinami

Vypořádat se s chutí na sladké vám pomohou také bílkoviny. Vtip je v tom, že produkty s vysokým obsahem bílkovin jsou pomaleji stravitelné, takže po jednotlivých chodech nezačnete brzy pociťovat hlad. Kromě zmíněného ovoce a zeleniny, které poskytují důležitou vlákninu, přidejte do jídelníčku například kuřecí maso, vejce, nízkotučný tvaroh, sýry apod.

Zdravé cukry ano, ale...

Pokud opravdu potřebujete sladit, jsou tzv. zdravé cukry tou lepší alternativou než běžný konzumní cukr. Na druhou stranu je třeba uvědomit si, že ani zdravé cukry nelze jíst v nepřiměřených dávkách, protože i ony zvedají hladinu cukru v krvi. Do této kategorie se počítá med, který navíc obsahuje i zdraví prospěšné látky pozitivně ovlivňující imunitní systém. Pravdou je, že koupit ho v běžném supermarketu může být sázkou do loterie vzhledem k tomu, že bývají často uměle doslazované... Lepší volbou je nákup přímo od prověřeného včelaře. Nevyhrajete to ani s třtinovým cukrem, jehož energetická hodnota je téměř stejná jako hodnota bílého cukru. Můžete zkusit melasu, která má oproti prvně jmenovaným podstatně méně kalorií. Dokonce se užívá při redukci váhy a bezlepkové dietě. V poslední době rozšířenou náhražkou je stévie. Toto přírodní sladidlo se vyrábí ze stejnojmenné jihoamerické rostliny a na trhu je k dostání ve formě tabletek a sirupů. Samotná rostlina se používá také jako léčivka.

Hýbejte se

"Chuť na sladké mě trápila docela dlouho a byla důvodem mého nárůstu váhy," vypráví dvaačtyřicetiletá Milada. "Když už jsem nevěděla kudy kam, začala jsem hubnout pod dohledem nutriční terapeutky, která mi poradila vychytávku. Až zas budu mít chuť na sladké, mám se proběhnout, a pokud to nejde, tak se alespoň na pár minut pustit do jakékoli fyzické činnosti. Překvapilo mě, že to funguje. Ne že bych ztratila chutě na sladké úplně, ale tímto jednoduchým trikem se mi je podařilo alespoň částečně eliminovat," dodává spokojeně.

A je to tady zase, pohyb. Nejjednodušší, ale nejlépe fungující rada, která zatočí s vaší spotřebou cukru. Nemusíte trhat rekordy v adrenalinových disciplinách. Bohatě postačí, když do celodenního režimu zahrnete alespoň půl hodiny pohybu, i kdyby to měla být jenom procházka se psem. Uvidíte sama, že později budete chtít vyrazit na kolo, v zimě třeba na běžky nebo si zaplavat do bazénu. Nakonec si za celý den na žádnou sladkominu ani nevzpomenete a bonusem vám bude příjemný váhový úbytek, nemluvě o tom, jak vás pochválí lékař při preventivní prohlídce.

Text: Lucie Pilátová

Zdroj: Časopis ESTETIKA