Zázračné bylinné koupele

26.12.2021

Domácí koupele mají nejen relaxační účinky, ale také tělu dodávají tolik potřebnou energii. Kromě toho prokrví a prohřejí celý organismus, což oceníme zejména v zimním období.

Když naši předkové potřebovali odpočívat po těžké práci nebo je přemohla nemoc, vždycky se uchýlili k přírodě. Již od nepaměti využívali bylinné lázně, které jim pomohly zregenerovat tělo a zatočit s nejrůznějšími neduhy. Vodní léčbu lidé znali po tisíciletí, už od dob staré Indie nebo antiky. Dneska kvůli nedostatku času většinou stihneme jenom rychlou sprchu. Pokud ale cítíme, že jsme přepracované a unavené, pak si na sebe večer nebo o víkendu uděláme čas a odpočineme si v horké a voňavé lázni. Ta je přímo životodárným elixírem pro ztuhlý organismus a dokáže uvolnit nahromaděný stres a napětí. Zapálíme svíčky, pustíme si meditativní hudbu nebo si dopřejeme úplné ticho. Pak se už soustředíme jenom na to, jak se naše tělo uvolňuje.

Léčivky pro zdraví

Pokud jsme si v létě nasušily bylinky do zásoby, jsme ve výhodě a můžeme experimentovat. Léčivé rostliny ale seženeme také ve specializovaných obchodech. Určitě ve svém okolí máme bylinkářství, které nabízí velké množství bylinek a kde nám na požádání namíchají jakoukoli směs. Některé druhy léčivek koupíme také v každé lékárně. Bylinkáři tvrdí, že díky koupelím dokážeme získat ještě větší množství vitamínů, silic a minerálů než pitím bylinkového čaje. Jak je to možné? Léčebné účinky bylin se totiž do těla dostávají přes největší lidský orgán, kterým je kůže. Doslova celým povrchem absorbujeme zdraví z přírody, a navíc vdechujeme léčivé výpary.

Jak na to?

Základem je bylinná koupel ve vaně, která by měla trvat 10-20 minut. Nikdy bychom ve vodě neměly zůstávat delší dobu. Voda musí být teplá, ale ne příliš horká - to by nám uškodilo, pokud máme problémy se srdcem, vysokým krevních tlakem nebo nás trápí jiné nemoci. Ideální teplota se pohybuje kolem 38 stupňů, při vyšších teplotách se tělo už více potí a nedokáže ani vstřebávat účinné látky. Jakmile voda trochu vychladne, přitáčíme si průběžně teplou. Připravíme si polštářek do vany, o který si později opřeme hlavu. Stejně dobře nám poslouží také menší froté ručník složený do ruličky. Pamatujeme, že vodu napustíme tak, aby hladina vody sahala pod srdce a k ledvinám. Pro bylinnou lázeň využijeme odvar ze sušených léčivek. Ty nejčastěji vložíme do většího hrnce, přelijeme vroucí vodou a scedíme. V některých případech rostlinky nejdříve louhujeme ve studené vodě přes noc a těsně před lázní ohřejeme nebo přivedeme k varu. Po koupeli se nesprchujeme, ale zabalíme do prostěradla a pak ještě dvacet minut odpočíváme pod dekou.

Pro ztuhlé svaly a klouby

Po namáhavé práci jsme většinou unavené a nesoustředěné. Zkusme se proto ponořit do lázně z majoránky, rozmarýny a levandule. Do hrnce vložíme větší hrst od každé bylinky, zalijeme horkou vodou a necháme patnáct minut louhovat. Přecedíme a tekutinu vlijeme do vany.

Meduňkou proti nespavosti

Při každodenním stresu, bolestech hlavy a mírné nespavosti nás znovu postaví na nohy koupel z meduňky. Ta se skvěle hodí také při nemocech z nachlazení a odpradávna se doporučovala při revmatických bolestech. 150 g listů meduňky zalijeme dvěma litry vařící vody. Necháme louhovat dvacet minut, scedíme a přilejeme do vany.

Levandule zatočí se stresem

Jestliže se necítíme ve své kůži, zachrání nás směs heřmánku, levandule a pomerančovníku. Směs zmírňuje tělesné i duševní napětí. Větší hrst heřmánku, levandule i pomerančovníku hořkého vhodíme do hrnce a přilijeme vroucí vodu. Louhujeme asi dvacet minut a nalijeme do vany. Pro lepší účinky během koupání vypijeme menší šálek heřmánkového čaje.

Řebříček pro ženy

Nejedna z nás trpí na různé gynekologické potíže. S těmi nám může pomoci řebříček, který ženy používají už odpradávna. 100 g nati necháme přes noc vyluhovat ve studené vodě. Druhý den výluh necháme vařit půl hodiny a přidáme do vodní lázně. Koupel pomáhá také při hemeroidech, kožních vyrážkách nebo psychickém přetížení.

První pomoc při nachlazení

Jakmile prochladneme, vsadíme nejdříve na koupel nohou. Do lavoru nalijeme horkou vodu a přidáme několik hrstí soli. Po deseti minutách se zabalíme do deky a relaxujeme. Zkusit můžeme také celotělovou koupel z máty peprné nebo listů eukalyptu. Bylinky spaříme vroucí vodou, necháme louhovat deset minut a scezený výluh nalijeme do vany, kde relaxujeme. Pokud jsme už nemocné a máme vysokou horečku, pak místo koupele pouze inhalujeme solný roztok v horké vodě. V menším hrnci svaříme 3 lžíce soli a vdechujeme léčivé páry s hlavou zakrytou ručníkem.

... ještě jeden nápad

Další možností, jak připravit rychlou bylinkovou koupel, je výroba pytlíčků z látky nebo gázy. Ty naplníme bylinkami a sešijeme nebo pevně zavážeme šňůrkou. Sáčky vložíme rovnou do horké vody ve vaně, necháme louhovat deset minut a dopustíme příjemně teplou vodu. Pytlíčky můžeme přikládat na postižené místo ve formě obkladu nebo využijme jako přírodní peeling, se kterým masírujeme celé tělo. Navíc je to ideální ručně dělaný vánoční dárek, kterým překvapíme naše blízké.

Text: Ester Kubíčková

Zdroj: Časopis Estetika