Zázračné jarní diety

19.01.2024

Pokukujete po nových kolekcích plavek, ale v hlavě vám zní škodolibý hlásek: "Podívej se na sebe! Tyhle si stejně nemůžeš dovolit!"? Vyzkoušejte tipy, které se osvědčují nejen v zákulisí módních přehlídek.

Zónová dieta

Zónovou dietu si oblíbila nejen modelka Cindy Crawfordová, ale i herečky Sandra Bullocková nebo Jennifer Anistonová. Jedná se o dietu, při níž se dodržuje přesný poměr mezi podílem sacharidů (40 %), bílkovin (30 %) a tuků (30 %). Můžete tedy v zásadě jíst, co chcete (v limitu 2000 kJ), jen si musíte hlídat složení potravin, kolik mají sacharidů, tuků a bílkovin. Výhodou zónové diety je, že vás naučí neodbývat se a jíst pravidelně. Každý den by měla hned po probuzení odstartovat snídaně a těsně před usnutím by neměla chybět večeře. Mezi jednotlivými jídly by neměla být větší prodleva než 3-4 hodiny. Díky pravidelnému přísunu jídla nebudete nikdy hladovět. To sice znamená, že nezhubnete okamžitě, ale za to budete mít jistotu, že svému tělu neublížíte a že se vám nepomstí jojo-efektem.

Dieta modelek

Akce kulový blesk, aneb dieta modelek je založená na tom, že jíte jen ovoce v přesně daném množství, kombinacích a pořadí. První den si k snídani a svačinám dáte 250 g ananasu. K obědu si můžete dopřát jeden banán. Na druhý den si koupíte 10 kiwi, které postupně posnídáte, poobědváte a povečeříte a ke svačinám si ďobnete 2x 100 g hroznového vína. Na poslední třetí den vám bude stačit 6 kousků kiwi, 300 g hroznového vína a 300 g ananasu. Pokud se do této diety chcete pustit, nezapomeňte také na dostatečný pitný režim složený z neslazených ovocných či bylinkových čajů a vody s citronem. Počítejte s tím, že tuto dietu je možné dodržovat opravdu maximálně tři dny v měsíci. Tělu začnou chybět mastné kyseliny a tuky a jak může vypadat výsledek, jste určitě už viděla na nejedné modelce. Nevýhodou této diety je také velké riziko jojo-efektu.

Stop sacharidům

Dietu chudou na sacharidy a bohatou na tuky a bílkoviny, s níž přišel doktor Atkinson, vyzkoušela například Catherine Zeta-Jonesová nebo Renée Zellwegerová. O co jde? O udržení příjmu sacharidů pod 20 g denně. V praxi to znamená žádné těstoviny, žádná rýže, stop pečivu a omezený výběr ovoce a zeleniny. Naproti tomu si můžete bez obav dopřávat mléčné výrobky, maso, vejce, ale i čokoládu s vysokým procentem kakaa. Oproti jiným dietám má Atkinsonova dieta tu výhodu, že se neredukuje svalová hmota, ale skutečně tuk. Nevýhodou je, že se brzy zají, a když se po ní vrátíte ke svému běžnému stravovacímu režimu, hrozí, že se opět shledáte s kily, s nimiž jste se nedávno rozloučila.

Pět faktorů

Mezi hollywoodskými hvězdami je velmi oblíbená pětifaktorová dieta Harleyho Pasternaka. Spočívá v dodržování vyváženého jídelníčku o pěti pokrmech, které jsou sestavovány z pěti základních ingrediencí: bílkovin, zdravých tuků, vlákniny, nekalorického nápoje a sacharidů s nízkým glykemickým indexem. Základem je netučné maso (drůbež, mořské plody a ryby), nízkotučné mléčné výrobky, celozrnné pečivo a ovoce a zelenina. Energetická hodnota každé porce by se měla pohybovat mezi 200-300 kcal. K pětifaktorové dietě ovšem nepatří jen úprava jídelníčku, ale také každodenní pětadvacetiminutové cvičení. Aby dieta přinesla své ovoce, měla by se dodržovat pět týdnů. Zdá se vám to moc drsné? Pak vás potěší, že si můžete v každém týdnu dopřát jeden den na hřešení. Možná právě proto na pětifaktorovou dietu nedá dopustit Jessica Simpsonová, která díky ní shodila skoro deset kilo.

Riziko věčné dietářky

Diet existuje celá řada, ale jak si vybrat tu správnou? Dělit dny na zvířátkové a kytičkové, anebo jako Reese Witherspoonová jíst jen to, co prošlo mixérem (Baby Food Diet)? Vezměte to logicky.

1. Dieta by skutečně měla znamenat jisté omezení v jídle, ovšem při zachování jeho nutriční vyváženosti. Pokud se tedy setkáte s jednostrannou dietou, která bude absolutně vylučovat například tuky (jako např. dieta modelek), raději od ní rychle pryč. Vyhněte se také dietám, které po vás budou chtít, abyste hladověla. Zbystřete, pokud vám budou předepisovat jakýsi obecně platný denní energetický příjem. U každého z nás je totiž tato hodnota jiná. Záleží na věku, pohlaví, fyzické aktivitě, hmotnosti a fungování metabolismu. Proto není rozhodně od věci zkonzultovat své plány s lékařem nebo nutričním poradcem, nebo ještě lépe, nechat si ušít dietu na míru.

2. Při výběru diety vezměte v potaz svůj životní styl. Jaký má například smysl držet hladovku, když jste celý den v jednom kole a sport patří k vašemu životu? Nebo, jak dlouho se vám asi podaří "sekat latinu", když nemáte na přípravu receptů, které ukládají některé diety, čas? Vybírejte podle sympatie a tak, aby se příliš nevychylovala od vašeho běžného životního stylu.

3. Věřte více dietám, které slibují sice pomalejší, zato jistý úbytek na váze. Nenechte se zaplést do cyklů hubnutí a jojo-efektů, jinak se z vás stane věčná dietářka, jejíž tělo se sepne do režimu permanentní ochrany tuků a nenechá si sebrat už ani deko.

4. Bez cvičení to nejde. Kdo říká, že ano, lže si do kapsy. Nevýhodou většiny diet je, že ubírají nikoli na tuku, ale na svalové hmotě. Co na tom, že ztratíte nějaký ten centimetr v pase, když se nové vysněné plavky stejně zaříznou do měkkého lenošivého těla?