Zbavte se bolesti při menstruaci

07.07.2021

Asi to znáte, najednou vás začne pobolívat v podbřišku a vy už víte, že teď to bude několik dní docela zlé. Zvládnout tuhle situaci vám mohou pomoci léky nebo můžete vsadit na přírodní cestu.
Jsou ženy, které menstruaci pomalu ani necítí, a pak jsou ženy, které s hrůzou počítají dny, kdy se dostaví. Bolest mohou cítit nejen v oblasti podbřišku, ale často vystřeluje do zad a trvat může nejen po celou dobu menstruace, ale i několik dní před a několik dní po ní.

Proč menstruace bolí

Ženský cyklus trvá 28-31 dní. Během této doby vzniká ve vaječnících vajíčko, které se přesouvá do dělohy, postupně dozrává do velikosti 8 mm, a když není oplodněno, je na čase ho vypudit ven. A právě tahle část je startem pro vaše bolesti. Na vině jsou děložní kontrakce, které napomáhají vylučovat děložní sliznici. Stahují dělohu, následně dojde k jejímu odkrvení, a protože děloha nemá dostatek kyslíku, začne vylučovat chemikálie způsobující bolest. Ale kontrakce v tom nejsou samy, svůj podíl na bolestech mají i hormony prostaglandiny, které dělohu ve stahování hodně podporují.

Jak na bolest

Menstruační křeče si bohužel nevybírají denní dobu, a tak se s nimi ženy potýkají ráno, v práci i večer, a dokonce mohou pěkně potrápit i v noci. Některým ženám od bolesti ulevují léky, ať už se jedná o ibuprofen, aspirin nebo jiné volně prodejné léky, pomoci ale mohou i bylinky, správné cviky nebo úprava jídelníčku.
Menstruační jídelníček: V první řadě zkuste upravit svůj jídelníček. Naprosto zapomeňte na kofein a také cigarety, které jsou stimulanty a ještě by vám bolesti povzbudily. Také mléčné výrobky nejsou nejvhodnějšími potravinami, protože zhoršují hormonální nerovnováhu v těle. Stejně tak příliš tučná jídla a nezdravé tuky obecně nejsou v tomto období úplně to pravé. Do svého jídelníčku raději zařaďte kokosový, olivový nebo například dýňový olej, tučné ryby, jako je losos, nebo oříšky. Důležitý je také hořčík, který dokáže zmírnit křeče. Ve vysokém obsahu ho najdete v banánech, datlích, luštěninách nebo špenátu. Výborná jsou také kuřecí prsa, mandle, kešu oříšky a ovocné šťávy jako mrkvová, grepová nebo pomerančová. V neposlední řadě nezapomeňte na přísun vitaminu D, který snižuje menstruační křeče. Na talíři by vám tak měly přistát vajíčka, tuňák, hovězí játra nebo celozrnné obiloviny.

Heřmánkový čaj: Bylinkové čaje pomáhají při bolestech už odpradávna a ten heřmánkový není výjimkou, používaly jej ženy už v antice. Ulevuje od bolestí a navozuje psychickou pohodu. Popíjet byste ho měla několikrát denně a začít s heřmánkovou kúrou je ideální dříve, než bolesti nastanou.

Teplo: Ne nadarmo se říká "To chce klid a nohy v teple". Teplo je totiž úžasným pomocníkem při bolestech a křečích, které s sebou menstruace některým ženám přináší. Zkuste si večer napustit vanu, obtočte si kolem břicha teplou šálu a na pomoc přizvěte i termoflor. Zalezte si do peřin a pro klid duše si pusťte nějaký romantický doják. Během dne vsaďte na teplé oblečení. Nemusíte se oblékat zrovna do svetru, když je venku třicet stupňů, ale tílko zastrčené do kalhot, vysoké termo kalhotky nebo speciální termo pás budou skvělým pomocníkem, i když ne zase tak moc sexy.

Pohyb: I když v tomhle období asi netoužíte po ničem jiném než ležet stočená do klubíčka na gauči, přeci jen zkuste trochu pohybu. Během něj se v těle uvolňují endorfiny neboli hormony štěstí, které jsou takovou domobranou proti bolesti. Fyzická aktivita rozproudí krev v těle, ta cirkuluje v podbřišku a křeče tak zeslábnou. Díky pocení se navíc tělo zbavuje nadměrného zavodnění, které je při menstruaci dalším problémem. Teď to možná vypadá, že budete muset uběhnout přinejmenším maraton, aby vás přestalo bolet břicho, ale nelekejte se. Stačit vám bude jóga, pilates nebo plavání a pomůže i obyčejná procházka.

Aromaterapie: Při bolestivé menstruaci může pomoci i aromaterapie a masáž vonnými oleji. Máte-li tupou bolest v podbřišku a cítíte tlak, zkuste smíchat 30 ml základního oleje, který může být obyčejný slunečnicový, olivový nebo jojobový. K němu přimíchejte 5 kapek heřmánkového esenciálního oleje, 5 kapek šalvěje, 5 kapek tymiánového esenciálního oleje a tímhle voňavým mixem potírejte podbřišek. Při křečích si do základního oleje namíchejte 3 kapky heřmánkového esenciálního oleje, 5 kapek šalvěje, 5 kapek majoránkového esenciálního oleje a přidejte 5 kapek levandule a 3 kapky cypřiše. A protože neustálá bolest pěkně kazí náladu, můžete svůj psychický stav hodit do pohody díky směsi 10 kapek bergamotu, 3 kapkám šalvěje, 2 kapkám růže a 7 kapkám pomerančového éterického oleje, které rozmícháte ve 30 ml základního oleje. Tuhle směs si pak nanášejte třeba na zápěstí, abyste si mohla přivonět, kdykoliv vám není hej.

Když to není jen o bolesti

Za bolestivou menstruací může stát nejen hormonální nerovnováha a děložní aktivita, ale i nemoc.
Endometrióza: Přesnou příčinu, proč toto onemocnění vzniká, zatím medicína nezná. Jedná se o takzvanou zpětnou menstruaci. Při běžné menstruaci se děložní sliznice i s vajíčkem a krví vyplavují z těla ven, při endometrióze jsou však částečky děložní výstelky vyplaveny do břišní dutiny. Tento problém je pak nutné řešit buď chirurgicky nebo za pomoci hormonálních léků.

Zánět: Další příčinou, proč menstruace bolí, může být zánět. Jak to poznáte? Většinou se bolestivá menstruace objeví náhle u žen, které dosud žádné problémy nepociťovaly. Pokud tomu tak je, vyhledejte ihned lékaře, protože se může jednat o zánět dělohy nebo také o mimoděložní těhotenství, a to opravdu není žádná legrace.

Text: Michaela Čentešová