Zdravé zuby, zdravé tělo

08.05.2022

Proč se vyplatí o zuby správně a poctivě pečovat? Nezajistíte si tím jen krásný úsměv, ale podpoříte i zdraví celého organismu. Jaké škody dokážou neduhy našich zubů v těle napáchat?
Začíná to špatně čištěnými zuby, pokračuje zánětem dásní a končí třeba infarktem. I tam může dojít nedostatečná péče o dutinu ústní. To, že zuby souvisejí s dalšími orgány v lidském těle, se ví už od pradávna a tuhle starou pravdu potvrzuje i řada současných studií. V případě, že čištění zubů nevěnujete dostatečnou pozornost, mohou se vaše ústa časem proměnit v tikající bombu, která vybuchne ve chvíli, kdy dojde k oslabení imunitního systému.

Nenápadný nepřítel

Začíná to zánětem dásní, tzv. gingivitidou. Tou dnes trpí nejenom půlka dospělé populace, ale trápí už i děti školou povinné. Gingivitida vzniká dlouhodobým působením zubního plaku, neboli shluku různých bakterií, které se na zuby dostanou se zbytky jídla, hlenem apod. Plak je také důvodem, proč se na zubech tvoří zubní kámen. Zanícené dásně poznáte snadno, jsou zarudlé, oteklé a bolí. Pak už stačí málo, například tvrdší pohyb kartáčkem nebo kousnutí do pevnější potraviny, a začnou krvácet. Jestliže nevěnujete gingivitidě dostatečnou pozornost a nebudete ji léčit, časem může vést k podstatně horšímu problému, paradontóze. Tento hluboký zánět způsobuje postupné viklání zubů, které je nakonec třeba kvůli dalším potížím odstranit.

Mrtvý zub

Záněty dásní či paradontóza nejsou jediným důvodem, proč vás může postihnout i jiné onemocnění než pouze zubní. Dalším problémem je i tzv. mrtvý zub. Za tímto lehce morbidním označením se skrývá zub, jehož zubní dřeň odumřela kvůli značnému zubnímu kazu. Někdy se stane, že mrtvé zuby nezpůsobují žádné problémy, a v případě, že nechodíte na pravidelné zubní prohlídky, lékař je neodhalí a tím pádem ani neošetří. V takovém zubu může přesto vzniknout infekt, který se dál rozšíří do těla, případně se objeví zubní váček nebo jiná komplikace. Mrtvé zuby jsou dalším důvodem, proč byste měla svého zubního lékaře navštěvovat pravidelně.

Vaše zuby - vaše dítě

Těhotenství je pro zuby zásadní zatěžkávací zkouškou. Kvalitní péčí o vlastní dutinu ústní navíc můžete ovlivnit zdraví vašeho miminka. A protože jak známo, v těhotenství pracují hormony o sto šest, tyto změny se mohou dotknout i dásní, které začnou být vůči zubnímu povlaku více zranitelnější. To je také důvod, proč byste v tomto období měla svému chrupu věnovat zvýšenou pozornost. Nejde jenom o to si zuby pravidelně čistit, ale hlavně používat správnou techniku a pomůcky, tj. vhodný zubní kartáček, mezizubní kartáček, dentální nit apod. Vyplatí se také navštěvovat dentální hygienistku. Rozvoji onemocnění dutiny ústní zabráníte i zdravou stravou bohatou na vitaminy řady B a C.

Nekuřte!

Kouření je jednou z hlavních příčin onemocnění dásní nebo dokonce rakoviny dutiny ústní. Léčba dásní je poměrně zdlouhavá záležitost, léčba rakoviny hodně složitá, a to obzvlášť v případě, že vás od cigaret neodradí ani špatný stav vašeho chrupu a dutiny ústní jako takové. O důvod víc přestat kouřit.

Onemocnění srdce

Nemocné dásně jsou jednou z příčin vzniku aterosklerózy neboli kornatění tepen, které vzniká v důsledku ukládání tukových látek do stěny tepny. Pokud dojde k poškození tepen, které zásobují srdeční sval a mozek, hrozí závažná nebezpečí. V akutních případech, například při vzestupu krevního tlaku, může dojít k porušení tukových - sklerotických plátů, jež se usadily na stěnách tepny. V místě poškození se začne tvořit krevní sraženina, která tepnu uzavře, a dochází k infarktu myokardu anebo cévní mozkové příhodě, mrtvici. Jedno či druhé onemocnění přímo ohrožuje člověka na životě. Jak s tímto vývojem souvisejí nemocné dásně, si vědci vysvětlují dvěma způsoby. Zaprvé bakterie mohou proniknout narušenou ústní sliznicí do krevního oběhu a nepřímo tak ovlivnit vývoj sklerotického plátu. Vědci vycházejí z toho, že v plátech byly tyto bakterie nalezeny. V druhém případě stav dásní souvisí se složením krevních tuků, krevním tlakem a cukrovkou, jež opět stojí za rozvojem aterosklerózy.

Cévní mozková příhoda

Mozkový infarkt, iktus či mozková mrtvice, to je další závažné onemocnění, které mají podle posledních výzkumů na svědomí kromě jiného i postupující zdravotní potíže dásní, jež přispívají k tvorbě sraženin v tepnách a cévách mozku. Napadené dásně umožní mikroorganismům skrz ně proniknout do krevního oběhu. Bakterie se dále uchytí na sklerotických plátech v tepnách a zvyšují tak riziko sraženin, které zabraňují průtoku krve, což v některých případech vede k mrtvici.

Diabetes mellitus

Říká se jí také cukrová úplavice nebo cukrovka či sladká nemoc. Podle odborníků existuje spojitost mezi onemocněním dásní a cukrovkou, která zvyšuje riziko zánětu dásní, což dále vede k tomu, že se diabetické onemocnění těžko kontroluje. Rozvinutá onemocnění dásní navíc mohou negativně ovlivnit hladinu cukru v krvi a současně snížit účinnost léčby cukrovky. Každý lékař vám proto potvrdí, že ústní hygiena musí být pro diabetika na prvním místě.

V souvislostech

Na zuby se můžete podívat i z jiného úhlu. Tak například o lidech, kterým špatně vyrostly zuby moudrosti, se říká, že mají potíže s krevním tlakem. Jestliže máte opakované záněty nosních dutin, nechte si udělat rentgen dolní čelisti, který může odhalit důvod - provrtané zuby s amalgámovou výplní, jež umí dělat citlivějším jedincům problémy. Amalgámové výplně vás mohou trápit i ve chvíli, kdy začnete trpět chronickým kašlem nebo chrapotem a lékaři neodhalí žádné typické příčiny, jako je nachlazení nebo alergie. Konkrétně za to mohou čtyřky a pětky ve spodní a horní čelisti. Typickým znakem zubních problémů, které se promítnou do dalšího orgánu, jsou uši a s nimi spojené zuby moudrosti. Proto si pamatujte, pokud vás trápí bolesti uší nebo hučení v nich a lékař na ušním na nic nepřijde, zaklepejte na zubním. Jestli máte potíže se žlučníkem, nechte si zkontrolovat nervy horních a dolních špičáků.

Jídlo a péče o zuby

Všechno souvisí se vším, takže i kazivost zubů lze ovlivnit složením stravy. V jídelníčku byste proto měla omezit cukry, výrobky z mouky a pozor na některé typy ovoce. Riziko vzniku kazu ale ovlivňuje také množství tekutin a slin, které omývají zuby. Sliny pomáhají čistit plochu zubů od plaku a snižují koncentraci kyselých produktů bakterií. Z toho důvodu mají lidé, kteří pijí málo, podstatně horší kvalitu zubů. V pitném režimu rozhodně vynechejte slazené nápoje a dejte přednost vodě nebo bylinkovým čajům.

Text: Běla Gabrielová

Zdroj: Časopis Estetika