Zelené čístičky vzduchu

27.08.2022

Schopností rostlin filtrovat škodlivé látky z ovzduší se zabývá i kosmická agentura NASA. Vítězem vyhlásila lopatkovec, který zvládne eliminovat benzen, formaldehyd, trichlorethylen, xylen, toluen a amoniak. Jaké další pokojovky čistí vzduch a tím zvyšují kvalitu bydlení?Když lopatkovec umístíte do ložnice, bude se vám lépe spát. Kromě škodlivin v ovzduší vás doma zbaví mravenců, právě formaldehyd je totiž láká do našich příbytků víc než zbytky jídla.

"Mezi nejlepší přírodní vzduchové filtry patří břečťan, který ze vzduchu kromě formaldehydu dokáže filtrovat i benzen a amoniak. Účinná je také šplhavnice zlatá, která si zvládne poradit i s nikotinem," uvádí Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení a doplňuje: "Formaldehyd ze vzduchu také velmi dobře filtruje trpasličí datlovník a prodara japonská. Podle korejské studie celé rostliny prodary dokážou odstranit dokonce 80 procent formaldehydu z vnitřních prostor během čtyř hodin!"

Zelenec dokonce pohltí i zplodiny plynových vařičů, které většině rostlin nesvědčí. Mezi zelené čističky patří dále aloe, fíkovník drobnolistý, filodendron, fíkus, voděnka, monstera, chryzantéma, pokojové kapradiny (zvláště ledviník), tchynin jazyk, šeflera, Chamaedorea čili horská palma, toulitka, kořenokvětka zvaná domácí štěstí, dracena, palmenka či Aglaonema neboli spící panna.

Rostliny "vysávají" všudypřítomné chemické sloučeniny prostřednictvím tenkých pórů v listech. Za předpokladu, že jich do boje vyšleme dostatek, zlikvidují až 90 procent škodlivin, které bývají příčinou bolesti hlavy, únavy, náchylnosti k infekcím, suchého kašle nebo pálení očí. Doporučuje se jedna květina na deset kubických metrů vzduchu. Čím jsou pokojovky větší a rychleji rostou, tím více vzduchu přefiltrují. Vedle toho nasávají kořeny vodu a vydechují vodní páry, jsou tedy zároveň přirozenými zvlhčovači vzduchu.

Text:Soňa Maletínská

Zdroj: Časopis Sofie Bydlení