Životní styl v dřevostavbách
Bydlení v dřevostavbě není pouze o rychlé výstavbě a návratu k přírodním materiálům. Současné dřevostavby přináší velmi komfortní styl života s hypoalergenním prostředím, světlem zalitými interiéry i například sníženými náklady za vytápění.
Pro zajištění pravé rodinné pohody jsou dřevostavby jako stvořené. Kvalitou si jsou rovnocenné se zděnými domy, také díky důmyslné nosné konstrukci a s přehledem vydrží až 150 let.
Za úsporami stojí dřevo
Domy vystavěné na bázi dřevěných materiálů představují úspory spojené s výstavbou a nízkonákladovým provozem domu. Díky rychlé montáži umožňují dřevostavby plně vyjít vstříc lidem, kteří se chtějí brzo stěhovat, neboť od zahájení stavby stojí dům do tří až čtyř měsíců. Tím se stávají vhodnou volbou třeba pro mladé páry, které hledají společné bydlení a nechtějí současně platit nájem za bydlení stávající.
Finančně výhodný je i provoz dřevostavby. Tato skutečnost opět vychází ze samé podstaty dřeva, jež má obecně vlastnost držet teplo. V zimě konstrukce nepropustí chlad a zároveň drží teplo, čímž se významně sníží náklady za vytápění. Schopnost dřeva vytvářet teplo funguje i pocitově, přiznaný materiál v interiéru efektivně podtrhne útulnou atmosféru.
Výstavba z dřevěných materiálů jde ruku v ruce i se současným trendem ohledu k životnímu prostředí. "Konstrukční ochrana dřeva se zcela obejde bez chemických přípravků a o rychlé a kýžené obnovitelnosti zdrojů vypovídá fakt, že materiál pro výrobu jedné průměrné dřevostavby vyroste v českých lesích za necelé dvě minuty," uvádí na téma ekologie Tomáš Veselý, ředitel značky Vexta domy.
Odolá požáru
Rozhodně není potřeba bát se dřeva jako konstrukčního materiálu. I náchylnost dřevostaveb na požáry je pouhým mýtem. Ačkoliv to může znít paradoxně, dřevěná konstrukce domu může případný požár zvládnout lépe než například ocelová.
Dřevostavby disponují skutečně důmyslným systémem skladby stěn, jejichž základním prvkem jsou vysušené, dřevěné hranoly. Při styku s ohněm vznikne na těchto nosných dřevěných prvcích konstrukce zuhelnatělá krusta, která brání dalšímu ohoření, neboť zamezí přístupu kyslíku, jenž hoření podporuje.
O důmyslném řešení konstrukce obvodových stěn a vnitřních příček svědčí i jejich bytelnost. Přesto, že jsou stěny dřevostavby tenké, je možné na ně pověsit takřka cokoliv, včetně závěsného nábytku. Tajemství, jak takové nosnosti dosahují, je ukryté ve velmi pevných fermacellových deskách, jimiž jsou přiklopeny nosné hranoly domu a udrží až padesát kilogramů.
Jedna přednost za druhou
Jedním
z důvodů, proč jsou dřevostavby oblíbené, je jejich schopnost těžit z
dostatku přísunu denního světla. Dřevostavby obecně disponují velkými
okenními plochami, díky čemuž jsou vnitřní prostory nadstandardně
prosvětlené, a to i v případě podkrovních prostor pomocí střešních oken.
Zajímavě vyřešená je i otázka akustiky. Tento typ bydlení má
důmyslnou skladbu materiálů pro útlum hluku, díky nimž dřevostavby
poskytují stejné odhlučnění jako zděné domy.
Velké
plus, kterým dřevostavby disponují, spočívá také s ohledem na podporu
zdraví a imunity v jejich hypoalergenním prostředí. Neboť se v nich
nedrží vlhkost, nevznikají tak ani zdraví škodlivé plísně a tím pádem je
tento typ bydlení vhodný pro alergiky či astmatiky.
Moderní bydlení
Ačkoliv
jsou dřevostavby zosobněním návratu k přírodním materiálům, dokáží
zároveň držet krok i se současnými trendy a novými technologiemi.
Příkladem mohou být střešní okna, která lze mít automatická s dálkovým
ovládáním. Tím se dá snadno ovlivnit větrání střešních oken, aniž by
bylo potřeba opustit přízemí domu. Jejich součástí je i dešťový senzor,
který okna při prvních kapkách zavře.
O další úroveň výš je pak
inteligentní systém Velux Active pro monitoring vnitřní teploty,
vlhkosti a čistoty vzduchu. Tento systém si sám také sleduje předpověď
počasí, na jejíž základě vyhodnotí, kdy větrat nebo stínit, čímž
optimalizuje podmínky vnitřního prostředí dřevostavby.
Text: Zuzana Langová
Zdroj: Časopis Sofie Bydlení