Zrádné slunce

04.05.2021

Která z nás by se netěšila, že se konečně zbaví nálepky "ředitelka vápenky" a že sálající slunce pozlatí doposud běloskvoucí pokožku. Ovšem jako mnohá potěšení nese i toto s sebou riziko, že za pomíjivý pocit krásy zaplatíme tu nejkrutější daň, kterou si může vyžádat rakovina kůže.

Pod pojem rakovina kůže se řadí tři typy nádorů: bazaliom, spinaliom a melanom. Pořadí těchto zhoubných nádorů v podstatě odpovídá jejich zákeřnosti. Zatímco v případě bazaliomu a spinaliomu lze včasnou diagnostikou a rychlým chirurgickým zákrokem nádor odstranit a jeho škůdcovství úspěšně zabránit, maligní melanom se projevuje značně nevyzpytatelně. Melanom totiž působí jako nenápadná skvrnka na kůži. Díky propojení s lymfatickým a cévním systémem však dokáže metastazovat do celého těla. A i po jeho odstranění se mohou metastáze objevit na naprosto nečekaném místě a s několikaletým zpožděním. Proto je v jeho případě rychlost nálezu a chirurgické odstranění důležitější než u bazaliomu nebo spinaliomu. Jakmile totiž začne nádor produkovat metastáze, je prakticky nemožné jej zastavit.

Proč já?

Původcem vzniku nádorových onemocnění je z části genetika, která nám nezávisle na vnějších podmínkách dává do vínku určité predispozice zděděné po předcích. Vztyčeným ukazováčkem by tedy pro nás měl být už fakt, že někoho z blízkých příbuzných toto onemocnění postihlo. Varovným signálem by měl být fototyp naší kůže. Pokud je pleť světlá (fototyp I a II) a má tendenci ke spalování, nikoli opalování, je riziko melanomu vyšší. Totéž platí pro pleť, která je poseta četnými pigmentovými skvrnami. V současné době se předpokládá, že počet mateřských znamének na naší pleti souvisí s intenzitou slunečního záření, kterého se nám dostalo v nejútlejším věku. A zde se dostáváme k vysvětlení příčiny vzniku kožního nádoru. V lidské pokožce jsou buňky zvané melanocyty, které vytvářejí pigment melanin. Při vystavení slunečnímu záření produkují více melaninu a naše kůže tmavne. Maligní melanom vzniká ve chvíli, kdy se melanocyty začnou přemnožovat. Na vině je ultrafialové záření, zejména jeho UVB složka, která je zodpovědná za všechny změny, které kůže prodělává (mezi ně patří například i vrásky). Přímou souvislost dokazuje fakt, že výskyt tohoto onemocnění neustále narůstá. A důvod? Stále více vyhledáváme a můžeme si dovolit navštěvovat slunné kraje, na jejichž klimatické podmínky není naše tělo (tedy i kůže) zvyklé.

Ochranné mimikry

Ideální by bylo eliminovat pobyt na sluníčku co nejvíce. Opalovací vášně a touha po sexy bronzu se ovšem z pochopitelných důvodů těžko krotí. Jako u veškerého požitkářství však platí všeho s mírou. Když už se tedy opalovat, tak rozhodně ne na přímém slunci mezi 11. a 15. hodinou, kdy je UVB záření atmosférou nejméně filtrováno. V tomto čase byste se měla pohybovat spíše ve stínu pod slunečníkem nebo na kryté terase a vaše pokožka by měla být zahalena oděvem. Zejména u malých dětí je důležité, aby jejich oblečení bylo ušito z certifikovaných tkanin, které zaručují ochranu proti UV záření. Není totiž textil jako textil a ne každý tvoří spolehlivý ochranný štít. Nezbytnou výzbrojí je i dobrý opalovací krém se silným ochranným faktorem. Informace o UV faktoru uvádí, jaká část ultrafialového záření se při jeho použití dostane. Odborníci se shodují, že i při běžném každodenním pobíhání po městě byste měla pečovat o svou pleť faktorem minimálně 15. Výběr síly faktoru by měl samozřejmě také záviset na tom, v jakých podmínkách se v létě pohybujete. Je třeba počítat s tím, že čím víc se budete blížit rovníku, tím bude dávka UV záření vyšší. Kvalitní ochranu byste neměla zanedbávat ani v horách, v nichž se dávka zvyšuje o 4 % s každými 300 nastoupanými výškovými metry.

Domácí diagnostika

To je ovšem jen část prevence. Druhou je pečlivá kontrola změn, k nimž dochází na povrchu naší kůže. Až 50 % melanomů totiž vzniká na podkladě pigmentového znaménka. Při kontrole si všímejte zejména tvaru (riziková je asymetrie), ohraničení (okraj skvrny by měl být správně ostrý a pravidelný), barvy (zvláštní pozornost by si mělo zasloužit znaménko tmavě hnědé až černé a znaménko s nepravidelnou skvrnitou pigmentací s různými odstíny), průměru (pigmentové znaménko by nemělo mít větší průměr než 5 mm) a nakonec vyvýšení (růst znaménka do výšky může být znakem postupujícího nádoru). Vzácná, ale přesto existující forma maligního melanomu se může objevit i pod nehtem. Pokud jste si jistá, že jste se do tohoto místa neudeřila a pozorujete-li, že skvrna pod nehtem nemizí a neodrůstá, navštivte nejbližšího dermatologa. To platí pro jakékoli pochybnosti a zaznamenání jakýchkoli změn. Při podezření na maligní melanom nepropadejte panice. Navštivte nejbližšího dermatologa a spolehněte se na jeho zkušené oko a především na práci digitálního dermatoskopu, který umožňuje posoudit kožní struktury i v hlubších partiích. Výhodou tohoto přístroje je nejen možnost dokonalé diagnostiky, ale i možnost pořizování snímků, díky nimž lze sledovat změny znamének v čase. Investice do tohoto vyšetření není nijak náročná a každoroční návštěva u dermatologa vám zajistí klidnou dovolenou, kdy si budete moci pro sebe ukrást alespoň pár paprsků beze strachu, že vám jako bájnému Ikarovi shoří křídla.

Zdroj: Časopis ESTETIKA