10 ranních rituálů pro den plný energie

12.08.2021

Připadáte si ráno jako praštěná palicí a do práce odcházíte pokaždé se zpožděním? Chce to změnu! Máme pro vás desatero ranních rituálů, díky kterým budete svěží, plná energie a vaše mysl bude sršet nápady.

1. Zbavte se snoozingu

Snoozing je něco, co zná asi každá z nás. Jakmile vám zazvoní budík, téměř poslepu zmáčknete "posunout" a ještě na 10 minut upadnete do spánku. Průměrně takhle každý z nás posune budík po ránu třikrát. Jenže takový nastavovaný spánek nedělá organismu dobře, tělo totiž upadne do začátku
spánkového cyklu, a když budík zazvoní podruhé, je nám ještě hůře než předtím. Řešením je dát si budík dál od postele, abyste musela vstát.

2. Vstávejte dřív

Jakmile se zbavíte zvyku posouvat budík, nastavte si ho o 10 minut dříve. Budete mít dostatek času pořádně se probrat, a navíc ještě přijdete do práce včas.

3. Otevřete okno

Čerstvý chladný vzduch vám pomůže se snáze probudit. Otevřít okna byste měla v celém bytě, aby se ve všech místnostech vyměnil vydýchaný noční vzduch. Díky tomu se plíce roztáhnou a do organismu se dostane více kyslíku.

4. Protáhněte se

Pamatujete si na staré filmy, kde se cvičilo podle rozhlasu? K smíchu? Ani nápad, protože ranní potažení má něco do sebe. Nemusíte jít hned cvičit do posilovny, stačí si pořádně protáhnout záda, zakroužit rukama, v předklonu se dotknout špiček a třeba udělat pár dřepů. Stačí pět minut, krev se rozproudí,
nastartuje se metabolismus a tělo začne fungovat na plné obrátky. Když si pak dvakrát do týdne ještě po ránu zajdete na jógu nebo si zaplavat, bude vám vaše
tělo vděčné.

5. Pomilujte se

Jestli můžete, tak se ráno pomilujte. Nic vás totiž nenadopuje endorfiny tolik jako dobrý sex po ránu.

6. Osprchujte se

Dříve bylo běžné, že se ráno lidé sprchovali studenou vodou. V moderní době jsme na tenhle rituál zapomněli a je to škoda, protože taková studená ranní sprcha dělá divy a nadopuje vás energií víc než kdejaká sušenka nebo kafe.

7. Nasnídejte se

Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, proto si na ni udělejte dostatek času. Připravte si kvalitní jídlo, cereálie, ovoce, a hlavně dostatek tekutin. V klidu se posaďte, nejlépe na denní světlo, a pusťte si svoji oblíbenou hudbu.

8. Na televizi zapomeňte

Jestli patříte mezi lidi, kteří si hned po ránu zapnou televizi, pak se nedivte, že ráno nestíháte a z domu vybíháte jako mátoha. Místo na zapnutou televizi se na chvilku zaměřte sama na sebe. Na pár minut si sedněte, utřiďte si myšlenky a promyslete si, čeho chcete dosáhnout. Nakonec si zameditujte a teprve potom se začněte oblékat.

9. Namasírujte si chodidla

Ranní masáž chodidel dokáže pozitivně naladit na celý den. Chodidla jsou plná senzorických nervů, které dokážou dostat naše tělo do rovnováhy. Jestli nemáte čas sama si chodidla namasírovat, vyrobte si jednoduchou masážní podložku. Postačí vám k tomu pár oblázků nasbíraných na dovolené (nebo si je můžete koupit v květinářství), které nalepíte na korkovou podložku. Stoupnout si na ně pak můžete při čištění zubů a masáž chodidel vám nezabere navíc ani minutu.

10. Každý den ve stejnou dobu

Ať je léto nebo zima, úterý nebo neděle, snažte se vstávat vždycky ve stejnou dobu. Velké výkyvy v našem biorytmu totiž mohou za naši špatnou náladu
a únavu.

Text: Běla Gabrielová

Zdroj: Časopis Perfect Woman