10 tipů pro krásné vlasy

16.10.2022

O vlasech se říká, že jsou šperkem každé ženy. Aby však byly skutečnou korunou, je třeba nepodceňovat péči o ně.

1. Vlasy správně myjte

Vlasy zásadně umývejte teplou vodou, nikoli však horkou. Šampon vetřete krouživými pohyby bříšky prstů. Tato masáž je vhodná na prokrvení pokožky hlavy. Používejte regenerační přípravky a vše pečlivě oplachujte.

2. Vsaďte na kvalitu

Naučte se používat profesionální vlasové přípravky, jejichž předností je daleko vyšší procentuální zastoupení látek v produktu. Obsahují více proteinů, vitaminů, případně výtažků z bylin podporujících zdraví a krásu nejenom vlasů, ale také pokožky hlavy. Kromě toho ve většině případů používají velmi mírný druh pěnicí složky, který tolik nezatěžuje vlasy jako mohutně pěnicí běžně dostupné šampony.

3. Vyživujte i zevnitř

Dopřejte vlasům výživu také zevnitř. Vhodné jsou vitaminy A a B., které slouží k vlasové regeneraci. Vitamin A je obsažen v potravinách živočišného původu, např. v játrech, mléčných výrobcích, vejcích. Ale najdete ho i v zelenině a ovoci. Vitamin B obsahují kvasnice, sýry, maso, vejce, ořechy, luštěniny, celozrnné obiloviny, brambory nebo listová zelenina. Oba vitaminy jsou dostupné i ve formě potravinových doplňků.

4. Vyvarujte se nevhodných chemikálií

Zajímejte se o složení barev. Čím větší obsah přírodních a ošetřujících látek a méně chemických zahušťovadel, amoniaku a dalších nevhodných látek, tím lépe. A rozhodně si dejte pozor na složku butoxyetanol, u které je podezření, že může vyvolat rakovinu.

5. Vlasy zbytečně nezahřívejte

Horký vzduch vlasy vysušuje a narušuje jejich přirozenou elasticitu. Při denním fénování se proto raději vyhýbejte nastavení na nejvyšší stupeň. Žehličky a kulmy používejte jenom při zvláštních příležitostech.

6. Dejte vlasům pít

Dodržujte vhodný pitný režim, z něhož si berou hydrataci i vlasy. Budou pak působit svěžím dojmem.

7. Naučte se vlasy správně česat

Používejte hřebeny se širokými zuby se zakulacenou špičkou, kartáč by měl mít přírodní štětiny. Při rozčesávání postupujte od konečků ke kořínkům. Vyhnete se tak zašmodrchání vlasů, jejich vytržení či lámání.

8. Zvolte správný typ účesu

Příliš časté spínání vlasů do ohonu, zaplétání copů a používání spon představuje pro vlasy zátěž, která se může projevit např. jejich lámáním. Každý typ vlasů ale snáší tyto úpravy jinak.

9. Hlídejte si konečky

Velmi nepěkně vypadají vlasy s roztřepenými konečky. Nechte si je alespoň jednou za dva měsíce zastřihnout. Vlasy tak budou vždy působit upraveně.

10. Myslete i na jídelníček

Pro krásné a zdravé vlasy je důležité dodržovat také vhodný jídelníček. Občas si dejte míchaná vajíčka bohatá na bílkoviny, díky nimž si uchováte vlasy krásně lesklé a listovou zeleninu, která díky kyselině listové vlasy zpevní.

Text: Lucie Pilátová

Zdroj: Časopis ESTETIKA