3+1 tip na levné domácí čištění koberců

12.10.2022

Čištění koberců je noční můrou všech hospodyněk. Zdlouhavá a náročná práce se strojem, potom dlouhé schnutí koberce, a to všechno završené vysokým účtem od čisticí společnosti. Nic z toho však nemusíte podstupovat, když se pustíte do čištění doma sami.

Prostředky na čištění koberců vás nemusí stát mnoho peněz, stačí se poohlédnout doma po skříňkách a pustit se do čištění koberců s vysokým i krátkým vlasem. Aby vám to šlo lépe od ruky, máme pro vás hned čtyři tipy, jak koberce vyčistit rychle a především levně.

1. Na skvrny žehličkou

I když se to může zdát při nejmenším podivné, žehlička je jedním z největších pomocníků při domácím čištění koberců. Díky žehličce vyčistíte snadno většinu skvrn od šťáv, červeného vína nebo vosku. Pokud se vám na koberci některá z těchto skvrn objeví, připravte si směs tří dílů vody a jednoho dílu octa. Roztok nastříkejte na skvrnu, pak přes ni položte hadřík, který předtím namočíte v teplé vodě, a zažehlujte ho, dokud skvrna nezmizí.

Podobně funguje i prostředek na mytí nádobí. Do teplé vody dejte pár kapek koncentrátu, namočte v roztoku hadřík a položte ho na skvrnu. Pak pokračujte s žehličkou, dokud se skvrna nevypaří.
Žehlička pomáhá i při odstraňování skvrn od vosku. Zaschlý vosk nejprve mechanicky oškrábejte. Na zbytky vosku položte papírový ubrousek a opatrně zahřívejte, dokud se vosk nevsákne. Skvrny nakonec zasypte jedlou sodou, kterou vetřete do koberce, a pak vysajete.

2. Vlastní směs na hloubkové čištění koberců

Hluboko zažranou špínu v koberci je často možné vyčistit jen strojově. Většinou se volí tzv. mokrá cesta. Používá se k tomu speciální čisticí stroj zvaný extraktor. Tento stroj na čištění koberců si půjčíte v půjčovně a doma na čištění pak nemusíte používat komerční a drahou chemii, kterou by použila firma.
Vyzkoušejte smíchat 3/4 šálku peroxidu vodíku, 1/4 šálku octa, 2 lžíce saponátu na nádobí, 5 kapek esenciálního oleje, 2 lžíce aviváže a 4 litry horké vody. Tuto směs promíchejte a použijte místo komerčního roztoku.

3. Koberec načechráte ledem

Nábytek, který stojí na koberci, často může do koberce vytlačit důlky. Když nábytek přesunete jinam, zůstanou nehezká místa odhalená. Pokud nejsou otlaky až příliš výrazné, pomůže načechrání. Smíchejte díl vody a díl octa, tekutinu pak nastříkejte na koberec. Nechte chvíli působit a pak tekutinu osušte. Vezměte lžíci a proti směru slehnutých vlasů koberce je postupně stavějte do pozoru.

Pokud by to nepomohlo, vyzkoušejte metodu ledovou. Do promáčknutého místa položte ledové kostky a nechte je pomalu odtávat. Až se voda rozpustí, jemně ji vysajte hadříkem, netlačte na něj, abyste promáčklé místo opět neuhladili.

4. Suché čištění koberce

Koberce nemusíte při čištění vždycky namáčet, někdy stačí suché čištění. To kromě luxování, zahrnuje také čištění pomocí suchého prášku nebo suché pěny na čištění koberců, které koupíte v drogerii. Prášek nasypete na koberec, kartáčkem ho zapracujete do vlasů koberce a vysajete. Prášek však můžete nahradit jedlou sodou, která má podobný čisticí efekt. Do sody navíc můžete přidat oblíbenou vůni. Aby koberec hezky voněl, stačí do půl kila jedlé sody přidat 10 až 20 kapek oblíbeného esenciálního oleje, dobře promíchat a uzavřít v nějaké nádobě. Při čištění koberec posypete jedlou sodou, necháte 5 minut působit a pak vysajete.

Jedlá soda je oproti chemickému přípravku ekologická, a navíc i levnější. Jedlá soda přitom koberec skvěle vyčistí, působí dezinfekčně a pohlcuje zápach.

Velké koberce, které nemůžete z bytu či domu jen tak odnést, se dají takto skvěle vyčistit. Menší koberce můžete nechat vyčistit v čistírně, kde si s nečistotami všeho druhu poradí.