4 důvody, proč jsou venkovní žaluzie tolik v kurzu

03.07.2023

Pokud se při procházce městem podíváte na moderní domy a novostavby, uvidíte okna osazená venkovními žaluziemi. Jejich popularita se rozšířila natolik, že s nimi počítají i architekti už při návrhu. Přečtěte si, proč se investice do venkovních žaluzií vyplatí.

1. Chrání před horkem v místnosti

Hlavní výhodou venkovních žaluzií je, že dokážou snížit teplotu v místnosti o 5 stupňů. Sluneční paprsky se totiž vůbec nedostanou přes okno dovnitř – odrážejí se od předokenního stínění ještě předtím, než proniknou do místnosti.

Venkovní stínění je tak skutečnou záchranou v létě, kdy do oken praží a v místnosti je nesnesitelné horko. Hlavně pokud máte okna situovaná na východ. V té chvíli možná zapínáte klimatizaci, zatahujete záclony a rozmisťujete po místnosti větráky. Tato starost vám s venkovními žaluziemi odpadne.

2. Jsou jednoduché na údržbu

Venkovní žaluzie stačí očistit dvakrát do roka – na konci léta a zimy, kdy se na nich usazuje nejvíce nečistot. Není k tomu potřeba speciální výbava. Bohatě stačí žaluzie sklopit, opláchnout je a následně je otřít teplou vodou se saponátem s pomocí houbičky nebo hadříku.

Pokud máte doma vapku, můžete ji k oplachu využít – jen ji nastavte na nejnižší stupeň tlaku.
Velkou roli při údržbě hraje povrch laku. Například český výrobce Žaluzie NEVA, dodává žaluzie s tzv. "struktur lakem", na kterém se oproti hladkému laku nedrží tolik nečistot.

3. Rozumí si s chytrou domácností

Pokud si koupíte venkovní žaluzie s chytrým motorem, snadno je napojíte na systémy chytré domácnosti. Přes aplikaci si pak nastavíte scénáře, které vám vyhovují – žaluzie se mohou například automaticky vytáhnout s východem slunce a při setmění opět zatáhnout.

Žaluzie s motorem se navíc díky čidlům automaticky vytáhnou pod krycí plech nebo fasádu, například během větrného počasí. Nemusíte je hlídat a máte jistotu, že se nepoškodí, když třeba odjedete na dovolenou.

4. Vypadají dobře

Venkovní žaluzie nejsou jen praktické. Snadno se stanou designovým prvkem domu. Vypadají totiž velmi luxusně – hlavně pokud si vyberete barvu, která bude s vaším domem ladit. Mezi nejoblíbenější barvy patří neutrální stříbrná, šedá, antracitová nebo bronzová.

Předokenní žaluzie můžete jednoduše zkombinovat i s vnitřním stíněním. Pokud nedáte dopustit na závěsy, záclony, plisé rolety nebo rolety typu den a noc, můžete je i nadále využívat ke zkrášlení interiéru.