5 důvodů, proč začít se saunováním ještě dnes

03.11.2022

Saunování přináší lidstvu příjemné chvilky relaxace již stovky let. Své o tom ví zejména Finové, jelikož až 99 % z nich využívá saunu alespoň jednou týdně. Ani u nás není tento způsob péče o tělo a ducha žádnou novinkou. V každé sauně jistě narazíte na stálé návštěvníky, kteří se zde dvakrát týdně setkají a potí se společně. Proč byste se do této party měli přidat nám vysvětlila saunová manažerka Michaela Matějovská ze sítě wellness Infinit.

1. Silnější srdce a cévy

Výhody horké sauny jsou spojeny s pocením v ní. S tím, jak teplota v sauně stoupá, se nastartují přirozené reakce těla, aby jej ochladily. Tím se produkuje pot, ale také se značně zvyšuje srdeční frekvence. Studie prokázaly, že zvýšení srdeční frekvence v sauně se vyrovná mírnému cvičení, takže může z dlouhodobého hlediska jistě posílit vaše srdce a spálené kalorie navíc pomohou při hubnutí. Nejen, že vaše srdce bije rychleji, pumpuje více krve, ale teplo v sauně povzbuzuje cévy, aby se otevíraly, což usnadňuje jejímu proudění.

2. Vyplavení škodlivých látek

Pocení tělo očišťuje, v každodenním životě je ale vnímáno spíše negativně. Sauna poskytuje skvělý prostor pro pravidelné vypocení všech toxinů z těla. Kanadská klinická studie z roku 2012 prokázala, že toxické látky, jako je kadmium, arsen, olovo a rtuť, které se obvykle v nějakém množství nacházejí v našem organismu, jsou při saunování vylučovány potem. Tyto látky nemají v těle co dělat, je tedy potřeba se jich pravidelně zbavovat.

3. Zvýšení odolnosti proti nemocem a nachlazení

Jeden z hlavních benefitů saunování je posílení imunitního systému a zlepšení termoregulace. Jak teplota v sauně stoupá, vaše tělo reaguje mnoha způsoby. Zrychlí se vám tep a začnete se potit, ale také dochází k méně nápadnému procesu. Vaše tělo začne produkovat bílé krvinky. Tyto buňky jsou základem správně fungujícího imunitního systému a chrání vás před nemocemi. Pravidelné saunování také pomáhá lepší termoregulaci, takže změny teplot tělo tolik nepřekvapí, v létě se budete méně potit a v zimě budete zase méně náchylní k nachlazení.

4. Psychická pohoda

"Když se člověk zpotí a poté zchladí, vzniknou v těle stejné látky jako po dlouhé jízdě na kole nebo třeba při orgasmu. Jen si vybavte lidi, kteří vlezou do jezírka nebo pod studenou sprchu, a tam si zařvou, jak jsou dobří. Endorfinový nával vyvolává pocity štěstí. Takže saunování vás hlavně psychicky nakopne, přijdete při něm na jiné myšlenky," vysvětluje Matějovská. Pokud na vás v chladných měsících padají chmury a dovolená v teple nepřipadá v úvahu, saunování je pro vás skvělá alternativa, jak si dopřát chvíli pro sebe, prohřát tělo a pročistit hlavu.

5. Kvalitnější spánek

Mnoho lidí je po první návštěvě sauny překvapených kvalitním spánkem a je pro ně i důvodem, proč se rádi vrací. K lepšímu spánku přispívá více faktorů, mezi prvními je ten, že si skutečně odpočinete bez telefonu, počítače, v tichém a příjemném prostředí. Další důvod je spojený s produkcí endorfinů, které vás skvěle uvolní a zbaví stresu a úzkosti. A třetí důvod souvisí s ochlazováním těla, kdy tělesná teplota v sauně rychle stoupá po dobu asi 30 minut a poté tělo vynakládá energii na ochlazení, což vede k pocitu klidu a relaxace. Mozek se ochladí a přibližně o 2 hodiny později navozuje hluboký spánek.

Foto: Infinit