5 mýtů o výživě, které ti můžou bránit v efektivním hubnutí

09.07.2024

V dnešní době se na nás ze všech stran valí spousta informací o výživě, preparátů, suplementů a rad, jak zhubnout, co dělat a nedělat, ale přitom se nemusí vůbec zakládat na pravdě nebo být účinné. Anebo jsou některé informace všeobecně mezi lidmi zakořeněné, ale přitom se jedná o nesmysly. Pojďme si rozebrat 5 častých mýtů, které se tradují ve spojitosti s výživou zejména mezi ženami, a možná ti brání v dosažení vysněné postavy.

Mýtus č. 1: "Nehubnu, protože jím málo, a dokonce ještě přibírám!"

Toto je asi nejčastější mýtus, který je ovšem naprostý nesmysl. Možná jíš objemem málo jídla, ale kaloricky je vydatné. Anebo se v týdnu držíš a o víkendu sníš mnohem víc jídla a vymažeš si celou týdenní snahu, každopádně není možné, abys jedla dlouhodobě méně kalorií, než tvoje tělo potřebuje, a nehubla. Ze vzduchu opravdu nepřibereš. Tím bys asi jako jediná na světě porušovala zákon termodynamiky. Stačí se podívat na účastníky reality show Survivor, anorektičky anebo lidi v koncentračních táborech. Zaměř se na základní minimálně průmyslově zpracované potraviny, které mají velký objem za co nejméně kalorií a na nízkokalorické zdravé recepty s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny, která tě zasytí rychleji a na delší dobu. A nezapomínej na pravidelné silové cvičení, protože svaly jsou energeticky mnohem náročnější na udržení než tuk, takže budeš moct jíst více.

Mýtus č. 2: "Na jaře si musím dát měsíční detoxikační kúru, abych nastartovala hubnutí."

Detoxikační kúry, čaje a diety postavené na popíjení různých ovocných a zeleninových šťáv a elixírů opravdu nejsou klíčem k trvalému zhubnutí. Jediné co rychle zhubneš, bude voda a svaly a nikoliv tuk, a ještě si můžeš přivodit zažívací potíže z důvodu nedostatku nebo přemíry vlákniny. Tělo má své vlastní přirozené detoxikační systémy - játra, ledviny a trávicí trakt. Než vyhazovat peníze za nesmyslné detoxikační produkty a rasovat tělo extrémním kalorickým deficitem a následným přejídáním, zaměř se na mírný kalorický deficit a dlouhodobě udržitelnou vyváženou stravu bohatou na bílkoviny, celozrnné produkty, ovoce a zeleninu v přirozené formě. Mixováním a odšťavňováním zbavuješ zeleninu a ovoce vlákniny a snižuješ v nich obsah vitamínů a minerálů, a to opravdu není žádoucí.

Mýtus č. 3: "Abych zhubla, musím vynechat přílohy a nemůžu jíst sladké."

Přílohy a sacharidy všeobecně nejsou nepřátelé. Pro tělo jsou nejdostupnější formou energie a mají pozitivní vliv na funkci mozku, soustředění i náladu. Omezování sacharidů může vést k únavě, podrážděnosti a nakonec k záchvatům žravosti a jo-jo efektu. Klíčem je vyhýbat se rafinovaným cukrům a zaměřit se na komplexní sacharidy s vysokým obsahem vlákniny a nižším glykemickým indexem. A pokud miluješ sladké, tak ho naopak i do hubnoucího jídelníčku musíš komponovat. Klíčem je najít nízkokaloričtější zdravější alternativy bez cukru slazené náhradními sladidly, které uspokojí tvoje chutě bez přebytečných kalorií. Vyzkoušej fitness recepty na zdravé dezerty bez cukru, které jsou stejně chutné, ale vhodnější na hubnutí.

Mýtus č. 4: "Bez počítání kalorií nejde zhubnout."

Počítání kalorií je sice vysoce efektivní metoda nejen hubnutí, ale i rychlého pochopení potravin a jejich složení, nicméně není nezbytně nutná k tomu, aby ses dostala do kalorického deficitu. Pokud máš vyšší nadváhu, ze začátku pravděpodobně budeš hubnout pouze tím, že budeš volit vhodnější potraviny. V pozdější fázi můžeš zase navýšit pohyb. Dalšími metodami je třeba měření porcí podle dlaní nebo používání speciálně rozdělených talířků. Klíčová je volba vhodných minimálně zpracovaných potravin a vyvážených zdravých receptů alespoň z 80 %.

Mýtus č. 5: "Musím se vzdát všech oblíbených jídel a jíst hlavně saláty."

Saláty nejsou zrovna nutričně nejlepší volba a vyvážené jídlo, protože neobsahují dostatek bílkovin a naopak můžou obsahovat nadměrné množství tuku. Pravděpodobně po nich budeš mít brzo hlad, takže stavět jídelníček primárně na salátech není dobrá strategie. Zároveň úplné vyhýbání se určitým potravinám nebo oblíbeným jídlům je cestou do pekla, jelikož právě po takových potravinách budeš dřív nebo později ukrutně bažit. Mnohem lepší řešení je občas je zakomponovat do jinak vyváženého jídelníčku anebo hledat jejich nutričně vyváženější verze. Samozřejmě nebudou zcela totožné, ale dostatečné k tomu, abys uspokojila svoje chutě a nenutilo tě to se stále něčím dojídat. Spoustu tradičních a oblíbených českých i zahraničních jídel v kaloricky odlehčené verzi včetně informací o potravinách a hubnutí najdeš třeba v knize Fit bez diet.

Co si z toho odnést

Spousta lidí neustále hledá nějaká zázračná řešení bez práce a vidí v hubnutí velkou vědu. Často svádí svoje neúspěchy na zpomalený metabolismus nebo genetiku a raději věří mýtům, než aby se opravdu pomalu a postupně vrhla do změny návyků. Princip hubnutí je totiž naprosto jednoduchý. Stačí pochopit potraviny, začít dělat lepší volby, navýšit přirozený a silový pohyb a vytrvat, a to po celý život, v opačném případě budou tvoje výsledky vždy jenom dočasné.

Autor: Olga Bajková Brown, nutriční kouč se specializací na zdravé fitness recepty
Zdroj obrázku: Freepik.com