5 tipů, jak si udržet fitness novoroční předsevzetí

13.01.2023

S novým rokem přichází různá předsevzetí, jedno z nich je ale zcela nejčastější - více sportovat a začít chodit pravidelně do posilovny. Zároveň se jedná o závazek, který mnoho lidí neudrží déle než pár týdnů. Začít s novým životním stylem vyžaduje pevnou vůli a disciplínu. My pro vás v následujícím článku máme 5 tipů, jak na to.

1. Najděte si parťáka

Ve dvou se to lépe táhne. Pokud máte stejný cíl a můžete si navzájem pomáhat a předávat zkušenosti, správný partner vám pomůže udržet motivaci. Ale pozor! To, že váš kolega nemůže, neznamená, že máte omluvenku i vy. Pokud nemáte žádné odhodlané přátele, nebojte se připojit do některých internetových diskuzí a facebookových skupin přímo určených pro hledání sparing partnera. Takového parťáka však může představovat i osobní trenér, který ví, jak na vás, a hlavně bude dohlížet na správné provádění cviků, dodržování sérií.

2. Vytvořte si rutinu

Asi každý zná poučku o tom, že mozku trvá 21 dní si vytvořit návyk. Než se pro vás sport nebo návštěva fitka stane samozřejmou součástí týdne, je třeba mu vytvořit pevné místo v diáři. Při chození na lekce je to trochu jednodušší, protože jsou zkrátka každý týden ve stejný čas. Pokud ale chodíte do posilovny, vyberte si čas, který vám nejlépe vyhovuje a vcházejte už s předem vymyšlenou cvičící rutinou, abyste zabránili bezcílnému bloumání mezi cvičícími stroji.

3. Zaznamenávejte si pokrok

Největší motivací je viditelný úspěch. Někdy je ale těžké ho vidět, když se dostaví. Po měsíci cvičení a dodržování jídelníčku nemůžeme hned očekávat zázraky, ale jistě si všimnete toho, že se minimálně cítíte jinak. Měření a vážení nemusí být optimální ukazatel pro každého, někdo má raději srovnání v podobě fotek nebo to, jak mu padne oblečení. Pokud máte raději výkonnostní statistiky, chytré hodinky vám pomohou změřit počty spálených kalorií, uběhnutých kilometrů nebo minut strávených v pohybu.

4. Pořiďte si vychytávky

Cvičení a zdravý životní styl je trendy víc než kdy dřív, díky tomu si dnes můžete pořídit bezpočet cvičebních pomůcek a krásného oblečení v každé cenové kategorii. Nevíte, kam v posilovně s klíčkem od skříňky a telefonem? Fitness ručník Frotery je nejen příjemný a savý, ale má kapsičku na zip pro bezpečí vašich drobností. Pracujete z domova a potřebujete více pohybu? Pak by se vám mohlo vyplatit investovat do malého chodícího pásu, který se vejde pod nastavitelný pracovní stůl. Potřebujete výzvy? Vyzkoušejte některou z mobilních aplikací pro chytré hodinky, která vám určí nové cíle nebo skrze ně můžete vyzvat přátele k soutěžení.

5. Odpočívejte chytře

Odpočinek patří mezi důležité součásti zdravého životního stylu. Odpočívat bychom měli nejen fyzicky, ale i mentálně. Stres totiž může značně zbrzdit naše pokroky ke zdravějšímu já. Jestli vás moc neužije na polehávání na gauči, začněte pravidelně navštěvovat saunu. Saunování je pro naše zdraví nesmírně prospěšné, pomáhá stimulovat metabolismus a v klidném tichém prostředí, pryč od telefonu, máte prostor se párkrát týdně zastavit a utřídit si myšlenky.